Majówka w górach 2021. Co można robić? Jakie obowiązują obostrzenia?

Majówka w górach to doskonały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. W góry jeździmy latem i zimą, na urlopy i długie weekendy. A jak jest w tym roku? Czy można wybrać się na majówkę w polskie góry? Jakie obowiązują obostrzenia?

Majówka w górach. Majówka w górach - Zakopane, Góry Stołowe, Góry Świętokrzyskie. Gdzie można się wybrać?

Góry w Polsce to obok morza i Mazur jedna z największych atrakcji dla turystów. Góry dzielą się na 3 główne łańcuchy górskie: Sudety, Karpaty i Góry Świętokrzyskie oraz wiele znajdujących się w ich obrębie pasm górskich. Dzięki bogatej przyrodzie, ukształtowaniu terenu oraz pięknym widokom, góry przyciągają bardzo dużo turystów, także na majówkę. W tym roku trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z rządowymi obostrzeniami, wszystkie hotele i obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja, dlatego jedyną możliwością jest pobyt u rodziny lub znajomych mieszkających w górach. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu najważniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa. 

Warto też przejrzeć ofery wynajmu kamperów i przyczep kampingowych, być może znajdziemy tam opcję na bezpieczny nocleg z bliskimi i stworzenie sobie indywidualnej bazy wypadowej na pieszą wycieczkę. 

Majówka nad morzem? Jeśli stosujemy się do obostrzeń, to nadal dobry pomysł na odpoczynekMajówka nad morzem 2021. Gdzie można się wybrać? Jakie są obostrzenia?

Majówka w górach - Zakopane

Zakopane to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce, a Tatry to jedne z najbardziej zadeptanych przez turystów gór. W tę majówkę góry najpewniej znowu będą oblężone, nawet pomimo braku możliwości noclegu. Wybierając się na jednodniową wycieczkę koniecznie zabierzcie ze sobą prowiant - restauracje działają tylko "na wynos", co jednak może być nieco uciążliwe. Należy rozważyć również fakt, że na południu Polski, a głównie w górach zalega mnóstwo ciężkiego i mokrego śniegu, który bardzo utrudnia, a czasem uniemożliwia spacerowanie szlakami. Zanim wyjdziecie w trasę, sprawdzcie, gdzie pozwalają na to warunki. Aktualne komunikaty znajdziecie na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Zobacz też: Najwyższe góry w Polsce - poznaj szczyty, które górują nad innymi

 

Majówka 2021 w Górach Stołowych

Góry Stołowe kuszą turystów skalnymi labiryntami i tajemniczymi formacjami skalnymi. To świetne miejsce na spędzenie weekendu majowego również z dziećmi. Góry Stołowe przewidziane są dla każdego gdyż znajdują się tam szlaki krótkie jak i długie. Może nie są tak popularne jak Tatry, ale również te góry odwiedzane są przez setki tysięcy turystów rocznie. Majówka to świetna okazja do odwiedzenia właśnie tych mniej uczęszczanych szlaków, szczególnie warto zwrócić uwagę na Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki. Ze względu na aktualne warunki pogodowe, do takiej wycieczki trzeba się jednak odpowiednio przygotować, zabierając przede wszystkim odpowiednie obuwie. 

 
Zobacz wideo Znacie je?

Majówka w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to najstarsze, niewysokie, ale piękne i tajemnicze góry. Charakteryzują się dużą liczbą ciekawych szlaków oraz zabytków. Co warto zobaczyć w Górach Świętkorzystkich, np. na jednodniowej wycieczce?

  • Jaskinię Raj
  • okolice Zamku w Chęcinach
  • Górę Wymyśloną
  • Świętokrzyski Park Narodowy
  • Łysicę
  • Łysą Górę

Zobacz też: Góry Świętokrzyskie - najciekawsze atrakcje, szlaki i szczyty

Majówka w górach z dziećmi, majówka w górach z psem. Co trzeba wiedzieć?

Spacery po górach wymagają od nas dobrej formy fizycznej, nawet jeśli wybieramy łatwiejsze szlaki. Dlatego warto zastanowić się czy nasze dziecko podoła takiemu wyzwaniu. Dzieci mogą się szybko znudzić ciągłym pejzażem np. podczas długiej wędrówki, w lesie czy granią, do tego bolące nogi, marudzenie i niezadowolenie nie idą w parze z zaplanowanym i długo wyczekiwanym weekendem majowym. Oczywiście nie zawsze tak jest. Majówka w górach z dziećmi może być udana jeśli odpowiednio je na to przygotujemy i będziemy w stanie zainteresować swoje pociechy pięknem otaczającej natury oraz samej przygody i obcowania z górami. 

Przede wszystkim wybierzmy szlaki odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Dzięki faunie, florze, formacjach skalnych oraz tajemniczych szlakach  i innych atrakcjach turystycznych, nasze pociechy mogą spędzić tam swój najlepszy wyjazd. Należy jednak pamiętać, że jedyną opcją odwiedzenia gór podczas majówki jest wycieczka jednodniowa, bez perspektywy noclegu.

A co z psami? Jeśli postanowiliśmy wybrać się na majówkę w górach z naszym czworonogiem, należy pamiętać, że nie wszędzie z nim wejdziemy. Jeśli liczymy na majówkę w górach z psem w Zakopanem, trzeba uwzględnić fakt, że na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów (jedyną opcją pozostają jedynie Dolina Chochołowska oraz Ścieżka pod Reglami). Podobnie jest w Świętokrzyskim Parku Narodowym, który również jest niedostępny dla turystów spacerujących z psami. Idealnym rozwiązaniem na majówkę w górach z psem jest natomiast Narodowy Park Gór Stołowych, w którym nasz pupil może poruszać się bez przeszkód.

Majówka w górach - domki

Poprzez wprowadzenie obostrzeń utrzymujących nakaz zamknięcia hoteli i innych obiektów noclegowych do 3 maja, wiele z nich oferuje swoje usługi w internecie. Należy pamiętać, że jest to niedozwolone i na pewno będzie karane poprzez wprowadzenie odpowiednich kontroli. Jeśli chcemy spędzić majówkę w górach jedną z opcji jest jednodniowa wycieczka lub posiadanie, albo wynajęcie przyczepy kempingowej lub kampera, który będziemy mogli zaparkować w odpowiednich do tego miejscach na polach kempingowych.  Najważniejsze jednak jest, aby podczas naszego pobytu stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństw: w miejscach publicznych zasłaniać usta i nos, dezynfekować ręce, utrzymywać bezpieczny dystans od innych oraz unikać dużych zgrupowań ludzi. Na otwarcie miejsc noclegowych musimy poczekać do 8 maja. 

Chorwacja na majówkę - MSZ ostrzegaMSZ ostrzega przed podróżą do Chorwacji na majówkę. "Kulminacja trzeciej fali"

Więcej o: