Gdzie legalnie rozpalić grilla? Podpowiadamy, w których miejscach unikniesz mandatu

Majówka i sezon wiosenno-letni wielu z nas kojarzy się z grillowaniem. Jednak nie każdy z nas jest szczęśliwcem, posiadającym własną działkę, na której można swobodnie odpalić ruszt. Gdzie grillować, aby nie dostać mandatu? Podpowiadamy!

Nadejście cieplejszych dni oznacza zawsze otwarcie sezonu grillowego. Polacy słyną z miłości do grilla. Aż trudno sobie wyobrazić lato bez grillowanych kiełbasek czy szaszłyków. Gdy tylko robi się cieplej, w parkach i nad rzeką możemy zobaczyć coraz więcej grillujących ludzi. Czy to legalne? Sprawdziliśmy, gdzie można grillować legalnie. 

Zobacz wideo Praktyczne myki, które sprawdzą się podczas grillowania

Czyszczenie grillaWypalenie rusztu w piekarniku i kilka innych wskazówek, jak wyczyścić grill

Grill na balkonie czy w ogrodzie? 

Zgodnie z przepisami możesz bez obaw rozpalić grilla na własnym podwórku, w ogrodzie, na tarasie lub na ogródku działkowym. Z grillowaniem na balkonie sprawa jest dość skomplikowana. Teoretycznie przepisy polskiego nie zabraniają grillowania na balkonie, ale w praktyce można dostać za to mandat. Więcej na temat grillowania na balkonie i ewentualnych tego konsekwencji przeczytasz w artykule: Czy można grillować na balkonie? "Jak można komuś pod oknem rozpalać ogień o śmierdzącym dymku z podpałki".

Czy można grillować w lesie? 

Zgodnie z przepisami nie można grillować i rozpalać ogniska na terenach leśnych, śródleśnych i w odległości 100 metrów od granicy lasu. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Warto wiedzieć, że za rozpalenie ogniska lub grilla w lesie można zapłacić karę od 20 zł do nawet 5 tysięcy złotych.

Kiełbasa z grillaJak zrobić kiełbasę na grillu? Źle przygotowana może ci zaszkodzić

Czy można grillować nad rzeką lub jeziorem, na plaży lub w parku? 

Spokój, cisza, świeże powietrze i grono znajomych... Do pełni szczęścia brakuje tylko kiełbaski z grilla. Niestety, tu znowu trzeba uważać, bo można zapłacić wysoką karę. Choć przepisy nie zakazują  grillowania na terenach zielonych, to jednak warto wcześniej sprawdzić, co na to zarządca terenu. Wiele osób rozstawia grille w parkach, nad rzeką lub na plaży, tymczasem w każdym takim miejscu ostateczne decyzje – wolno grillować czy nie – podejmuje zarządzająca nim instytucja, np. miasto w przypadku większości plaż, czasem dzielnica, gdy chodzi o park. Przed rozpaleniem grilla na świeżym powietrzu lepiej zapoznaj się z regulaminem wybranego miejsca. 

Więcej o: