Jak skutecznie zahamować czkawkę? Sporadyczna czkawka nie zwraca naszej uwagi, ale ta pojawiająca się często, powinna nas bardziej zainteresować.
Jeżeli zależy nam na tym, aby pozbyć się całkowicie czkawki, należy określić, jaka jest jej główna przyczyna. Czasem wynika ona z nieprawidłowego oddechu, ale może też świadczyć o chorobach. Kiedy objawy nasilają się i występują w trybie powtarzalnym, warto jest skonsultować to z lekarzem. Innymi przyczynami powstawania czkawki są:
Co jest dobre na czkawkę według wiedzy naszych babć? Oto kilka sprawdzonych sposobów na zatrzymanie czkawki:
Oprócz wyżej wymienionych metod, warto jest zastanowić się nad tym, czy w prawidłowy sposób oddychamy. Zazwyczaj od dziecka uczy nas się, że wykonując głęboki oddech powinniśmy w pierwszej kolejności nabrać głęboko powietrze nosem, a później wypuścić ustami. Jednak jak pokazały ostatnie badania, technika ta nie jest właściwa. Udowodniono, że proces oddychania i wydychania powinien odbywać się za pomocą nosa.
Kolejnymi sposobami na męczącą czkawkę jest zastosowanie papierowej torby. Uwaga! Metoda ta jest również zalecana w przypadku astmatycznych ataków. Opiera się ona na tym, aby umieścić śniadaniową torbę na ustach i nosie, a następnie wdychać i wydychać powietrze do torby.
Innym wariantem jest zastosowanie specjalnego "uchwytu" Przykładamy kolana do klatki piersiowej, a następnie pozostajemy w takiej pozycji przez około 2 minuty.
Jak widać istnieje wiele sposobów na pozbycie się niechcianej czkawki. Warto jest obserwować swoje ciało i zweryfikować, która metoda będzie dla nas najlepsza. Pamiętajmy jednak, że w pierwszej kolejności musimy określić przyczyny jej powstawania i wykluczyć ewentualne groźniejsze schorzenia, które mogą powodować chroniczne pojawianie się czkawki.