Jak pozbyć się czkawki? Sprawdzone metody i przyczyny powstawania

Jak skutecznie pozbyć się czkawki? Czkawka może przeszkodzić w bardzo ważnych momentach i powodować dyskomfort. Dowiedz się, jak powstaje czkawka oraz jak ją zatrzymać, stosując kilka prostych metod.

Jak skutecznie zahamować czkawkę? Sporadyczna czkawka nie zwraca naszej uwagi, ale ta pojawiająca się często, powinna nas bardziej zainteresować.

Zobacz wideo Szafa przyjaciół - ciucholand, w którym się nie płaci

Jak wyleczyć czkawkę? Poznaj źródło jej powstawania

Jeżeli zależy nam na tym, aby pozbyć się całkowicie czkawki, należy określić, jaka jest jej główna przyczyna. Czasem wynika ona z nieprawidłowego oddechu, ale może też świadczyć o chorobach. Kiedy objawy nasilają się i występują w trybie powtarzalnym, warto jest skonsultować to z lekarzem. Innymi przyczynami powstawania czkawki są:

 • zbyt szybkie spożywanie posiłków z jednoczesnym połykaniem powietrza - to częsta sytuacja zwłaszcza w przypadku małych dzieci,
 • spożywanie gumy do żucia,
 • palenie,
 • niewłaściwa dieta,
 • stres,
 • niezdrowe opary,
 • niektóre leki.

Czkawka to uciążliwa, ale najczęściej niegroźna dolegliwość, która świadczy o podrażnieniu przepony Czkawka u dziecka i u dorosłych - przyczyny i sprawdzone sposoby na czkawkę

Co jest dobre na czkawkę? Sprawdź domowe patenty

Co jest dobre na czkawkę według wiedzy naszych babć? Oto kilka sprawdzonych sposobów na zatrzymanie czkawki:

 • wypicie szklanki wody,
 • zjedzenie łyżeczki cukru,
 • wstrzymanie oddechu,
 • skupienie swojej uwagi na tym, kiedy następny raz czknę,
 • przestraszenie osoby, którą męczy czkawka.

Czkawka - jak się pozbyć tej przypadłości? Oddychaj, ale właściwie

Oprócz wyżej wymienionych metod, warto jest zastanowić się nad tym, czy w prawidłowy sposób oddychamy. Zazwyczaj od dziecka uczy nas się, że wykonując głęboki oddech powinniśmy w pierwszej kolejności nabrać głęboko powietrze nosem, a później wypuścić ustami. Jednak jak pokazały ostatnie badania, technika ta nie jest właściwa. Udowodniono, że proces oddychania i wydychania powinien odbywać się za pomocą nosa.

Depresja i stres osłabiają skuteczność niektórych szczepionek Depresja i stres osłabiają skuteczność niektórych szczepionek. Czy mogą osłabić szczepionkę na COVID-19?

Pozostałe metody zatrzymania czkawki

Kolejnymi sposobami na męczącą czkawkę jest zastosowanie papierowej torby. Uwaga! Metoda ta jest również zalecana w przypadku astmatycznych ataków. Opiera się ona na tym, aby umieścić śniadaniową torbę na ustach i nosie, a następnie wdychać i wydychać powietrze do torby.

Innym wariantem jest zastosowanie specjalnego "uchwytu" Przykładamy kolana do klatki piersiowej, a następnie pozostajemy w takiej pozycji przez około 2 minuty.

Jak widać istnieje wiele sposobów na pozbycie się niechcianej czkawki. Warto jest obserwować swoje ciało i zweryfikować, która metoda będzie dla nas najlepsza. Pamiętajmy jednak, że w pierwszej kolejności musimy określić przyczyny jej powstawania i wykluczyć ewentualne groźniejsze schorzenia, które mogą powodować chroniczne pojawianie się czkawki.

Więcej o: