Ocet na mszyce - dowiedz się, jak go wykorzystać w ogrodzie. Domowe i naturalne sposoby na owady

Ocet na mszyce to doskonały środek owadobójczy, który możemy używać nie tylko w naszym domu, ale i w ogrodzie. Ocet jest niezwykle skuteczny, a przy tym naturalny, zatem nie szkodzi on naszemu zdrowiu.

Stosowanie octu - czy to w wersji z czosnkiem, czy bez, jest niezwykle popularne w gospodarstwach ekologicznych, gdzie stawia się na maksymalnie naturalną uprawę bez konieczności stosowania sztucznych środków. Jak żyć całkowicie w zgodzie z naturą?

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Woda z octem na mszyce - naturalny środek przeciwdziałający szkodnikom. Jaki ocet na mszyce wybrać?

Woda z octem na mszyce to doskonały sposób na pozbycie się szkodników z naszego ogrodu. Niestety mszyce występują stosunkowo często i to zarówno jeżeli chodzi o rośliny ozdobne, jak i krzewy owocowe czy też warzywa. Na szczęście możemy sobie z nimi poradzić, stosując się do kilku prostych rad. Co ważniejsze są one oparte na naturalnych składnikach, zatem nie będą szkodzić naszemu zdrowiu.

Jedną z pierwszych metod zwalczania mszyc w naszym ogrodzie jest woda z octem. Nie od dziś wiadomo, że ocet posiada wszechstronne właściwości. Wykorzystujemy go w celach kulinarnych, do sprzątania, zwalczania pleśni, ale i możemy używać go z powodzeniem do roślin. Wystarczy zrobić roztwór wodny z octem i rozpylić go nad roślinami, a mszyce uciekną gdzie "pieprz rośnie". WAŻNE: warto spryskać nie tylko liście od zewnętrznej strony, ale też od spodu, gdzie mszyc jest najwięcej.

Oprysk z octu na mszyce - czy to działa?

Oprysk z octu na mszyce jest jednym z najbardziej popularnych, a jednocześnie naturalnych środków zwalczania mszyc - zatem nie przyniesie negatywnych skutków dla nas, ale i naszego środowiska. Jak zatem przygotować oprysk z octu na mszyce? Instrukcja poniżej:

Do przygotowania oprysku będzie potrzebne:

  • butelka ze spryskiwaczem,
  • około pół szklanki octu (spirytusowego lub winnego)
  • 1 litr wody najlepiej bez kamienia.

Przygotowanie krok po kroku:

  1. Mieszamy ocet z wodą według wymienionych proporcji (1:10). Ważna uwaga: pamiętajmy o tym, by na samym początku wlać wodę, a później ocet. Istotnym jest zachowanie podanej kolejności.
  2. Następnie całość przelewamy do butelki i wstrząsamy.
  3. Nasz oprysk jest gotowy.

Innym wariantem jest zastosowanie wersji oprysku, na którą składa się woda, ocet oraz czosnek. Receptura wygląda tak samo z tą różnicą, że dodajemy wyciśnięty czosnek do wody, a następnie musimy odczekać pewien czas, aż czosnkowy aromat przejdzie bezpośrednio do naszego roztworu. Pamiętajmy o tym, aby trzymać czosnek w roztworze wodno-octowym w zamkniętym pojemniku. W tym przypadku najlepsza będzie oczywiście butelka ze spryskiwaczem. Później będziemy mogli łatwiej zaaplikować gotowy już preparat. Należy dodać, że czosnek posiada intensywny zapach, za którym nie przepadają owady, zatem będzie on zniechęcał je do przebywania w miejscu jego rozpylenia. Ponadto czosnek posiada silne właściwości antygrzybiczne, jest bakteriobójczy i antywirusowy. Dlatego, też będzie on stanowił doskonałą ochronę dla naszych roślin.

Więcej o: