Jak wyciągnąć kleszcza? Praktyczne porady, jak pozbyć się intruza z naszej skóry

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni wiele osób staje przed dylematem, jak wyciągnąć kleszcza. Wraz z nastaniem cieplejszych dni zwiększa się ryzyko znalezienia niechcianego pasażera na naszej skórze, pajęczaki te mogą zaatakować nas nie tylko w lesie, ale i w parku czy na łące. Co zrobić, gdy okaże się, że kleszcz wbił się w naszą skórę? Sprawdzamy, jak usunąć kleszcza.

Jak usunąć kleszcza?

Zanim wybierzemy się na łono natury, warto wiedzieć, jak usunąć kleszcza. Pajęczaki te są bowiem na tyle wszechobecne, że prawdopodobieństwo znalezienia ich na swoim ciele jest bardzo duże. Mimo niewielkich rozmiarów kleszcze stanowią spore zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego jeśli już zdarzy nam się zostać ukąszonym przez kleszcza, należy bezwzględnie się go pozbyć. Co zrobić, gdy znajdziemy na naszym ciele kleszcza? Przede wszystkim: zachować spokój. Przyczepiony do naszej skóry kleszcz nie musi od razu oznaczać wizyty na pogotowiu. Liczy się czas, im szybciej pasożyta znajdziemy i wyjmiemy, tym większe szanse na szczęśliwe zakończenie naszej przygody z kleszczem. Oczywiście, jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie bezpiecznie usunąć kleszcza, możemy poprosić o pomoc kogoś bliskiego, bądź udać się do lekarza.

Zanim zabierzemy się za usuwanie kleszcza, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Kleszcza można usunąć przy pomocy:

  • pęsety – najlepiej, gdy są to szczypczyki z tworzywa sztucznego (a nie metalu), z wygiętymi końcówkami,
  • lassa do usuwania kleszczy – urządzenie to pomoże sprawnie usunąć kleszcza ze skóry, również u zwierząt,
  • haczyka do usuwania kleszczy – plastikowe haczyki, tzw. kleszczołapki, można nabyć w aptekach czy sklepach zoologicznych,
  • kleszczkarty – narzędzie to dostępne jest w aptekach i sklepach zoologicznych, posiada specjalny rowek do chwytania kleszcza i działa jak dźwignia,
  • pompki ssącej – urządzenie to można wykorzystać nie tylko do usuwania kleszczy, ale także jadu i toksyn,
  • długopisu do usuwania kleszczy – zapobiega zanieczyszczeniu rany płynami ustrojowymi kleszcza oraz gwarantuje usunięcie głowy pajęczaka.

Co na kleszcze? Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem kleszcza? Zdjęcie ilustracyjne Co na kleszcze? Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem kleszcza?

Jak wyjąć kleszcza: krok po kroku

A zatem: jak wyjąć kleszcza? Warto przygotować rękawiczki jednorazowe, przyrząd do usuwania kleszczy oraz środek do dezynfekcji, np. spirytus lub środek z oktenidyną. Po założeniu rękawiczek należy posiadanym narzędziem uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnąć go stanowczym, silnym ruchem. Jeśli używamy pęsety, umieszczamy ją przy kleszczu jak najbliżej skóry, zaciskamy szczypce wokół głowy kleszcza, uważając by nie ścisnąć jego ciała i wyjmujemy go pionowo ze skóry. Korzystając z lassa, przekładamy jego pętlę nad kleszczem i kładziemy ją na skórze, następnie zaciągamy pętlę, zwalniając sprężynę w górnej części urządzenia, po czym wyciągamy kleszcza pionowym ruchem ku górze. W przypadku kleszczkarty przesuwamy urządzenie płasko po skórze w kierunku kleszcza, tak by uchwycić go w rowek, po czym kontynuujemy ruch do przodu, a następnie do góry – karta zadziała jak dźwignia.

Po usunięciu kleszcza skórę należy zdezynfekować spirytusem bądź środkiem z oktenidyną. Pajęczaka warto dostarczyć w szczelnie zamkniętym pojemniku do laboratorium w celu zbadania, czy był zainfekowany. Jeśli nie chcemy go badać, warto go zgnieść twardym przedmiotem (np. szklanką) lub spalić. Nie należy dotykać kleszcza gołymi rękami ze względu na ryzyko ponownego ugryzienia.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Urwany kleszcz – jak postępować?

Pewnym problemem może stać się urwany kleszcz. Jeśli podczas usuwania pajęczaka z ciała nie uda nam się go wyjąć w całości, to istotne jest, jaki fragment kleszcza pozostał w naszej skórze. Pozostawienie w ciele kawałka aparatu gębowego kleszcza nie jest niebezpieczne, jeżeli nie jesteśmy w stanie usunąć go pęsetą, wystarczy miejsce ugryzienia zdezynfekować i odczekać – po kilku dniach organizm sam usunie resztki pajęczaka. Co innego jednak, jeśli w skórze pozostanie głowa kleszcza. Jeżeli nie damy rady wyciągnąć jej samodzielnie, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

Kleszcze u psów mogą powodować ciężkie choroby. Zdjęcie ilustracyjne Kleszcze u psów - czemu są tak groźne? Sposoby ochrony psa przed kleszczami

Ugryzienie kleszcza: dlaczego jest takie groźne?

Warto pamiętać, że ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, więc możemy tego faktu zwyczajnie nie zauważyć. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk dokładnego oglądania swojego ciała po powrocie z wycieczki na łono natury. Tym bardziej, że pajęczaki te przebywają nie tylko w lasach, upodobały sobie również trawę, więc ich obecność na miejskim skwerze nie powinna nikogo dziwić. Dlatego warto się przed nimi zabezpieczać, a po powrocie do domu sprawdzać, czy w naszej skórze nie tkwi pasażer na gapę. Ugryzienie kleszcza może być niebezpieczne nie tylko z uwagi na możliwość wystąpienia odczynu zapalnego czy reakcji alergicznej. Kleszcze mogą być nosicielami drobnoustrojów chorobotwórczych. W rezultacie ugryzienie kleszcza może wywołać jedną z wielu groźnych chorób. W naszej szerokości geograficznej najczęściej przenoszonymi przez kleszcze chorobami są: borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego kleszcza należy usunąć jak najszybciej, a miejsce ugryzienia trzeba obserwować przez około 30 dni. Jeśli pojawi się rumień, który zacznie się powiększać i zmieniać, wówczas konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.

 Zobacz też: Jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza u kota? Sprawdzone porady

Więcej o: