Jak ochłodzić pokój? Sprawdzone metody na obniżenie temperatury w pomieszczeniu

Jak ochłodzić pokój latem, kiedy za oknem temperatury sięgają ponad 30 stopni Celsjusza? Tylko metodyczne działanie jest w stanie pomóc w takiej sytuacji.

Jak schłodzić mieszkanie?

Jak schłodzić mieszkanie, gdy za oknem coraz wyższe temperatury? Lato za pasem, czas więc pomyśleć o skutecznych sposobach obniżania temperatury wewnątrz pomieszczeń. Jeśli szukasz skutecznej i pewnej metody tego jak schłodzić mieszkanie, to bez wątpienia w pierwszej kolejności na myśl przychodzi klimatyzacja. To oczywiście najskuteczniejszy, ale też dość kosztowny sposób zapewnienia sobie przyjemnego chłodu wewnątrz pomieszczeń. Na rynku znajdziemy mnóstwo urządzeń, które w efektywny sposób pozbywają się nadmiaru ciepłego powietrza z pokojów, jednak ich ceny sięgają kilku tysięcy złotych, a do tego trzeba pamiętać, że konieczne jest także doliczenie kosztów montażu, zakupu filtrów, regularnego serwisu. Ponadto klimatyzację należy często oczyszczać, aby nie wdmuchiwała do pomieszczenia nagromadzonego w niej kurzu i roztoczy. Tak więc choć jest to niewątpliwie skuteczna metoda schładzania pomieszczeń, to nie każdy jest sobie w stanie na nią pozwolić. 

Jak ochłodzić mieszkanie?

Jak zatem skutecznie ochłodzić mieszkanie? Znanym od lat i praktykowanym przez wielu z nas sposobem na ochłodzenie mieszkania jest niedopuszczenie do nagrzania pomieszczenia. W tym celu już wczesnym rankiem, a najlepiej nawet w nocy, warto zamknąć i osłonić okna, tak aby do pomieszczenia nie dostawało się ciepłe powietrze. Do osłonięcia okien warto użyć zasłon lub rolet typu blackout, które gwarantują pełne zaciemnienie pomieszczenia. Rozwiązanie to nie jest bez wad - w pomieszczeniu będzie w najlepszym razie panować półmrok, a dłuższe pozostawienie pokoju bez dopływu świeżego powietrza może przyprawić nas o senność. Jednak w przypadku wysokich temperatur wszystko to schodzi na drugi plan, a najważniejsza staje się ochrona przed upałem.

Zobacz wideo Proste triki przyniosą Wam ulgę w upały

Jak schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji?

Jak jeszcze można schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji? Tradycyjnym sposobem jest stosowanie różnego rodzaju wentylatorów, które w sezonie nabyć można niemalże w każdym markecie. Asortyment tego rodzaju urządzeń jest niezwykle duży: znajdziemy niewielkie wiatraki w sam raz do umieszczenia na stole, większe modele na obrotowym stojaku, ale też wentylatory sufitowe, kolumnowe etc. Należy jednak pamiętać, że wentylatory tak naprawdę nie obniżają temperatury powietrza panującej wewnątrz pomieszczenia, a jedynie mieszają znajdujące się w nim powietrze, dając wrażenie chwilowej ochłody, które natychmiast po ich wyłączeniu niknie.

Jak ochłodzić pokój w upalne dni?

Jak skutecznie ochłodzić pokój w upalne dni? Jednym ze sposobów na stałe obniżenie temperatury w pomieszczeniu latem, a zatrzymanie ciepła we wnętrzu zimą, jest montaż rolet zewnętrznych. Mechanizm ten pozwala na szczelne osłonięcie okien, a dzięki powłoce odbijającej światło sprawia, że temperatura w pomieszczeniu może być znacznie niższa niż ta panująca na dworze. Ponadto rolety takie sprawdzają się także zimą, zatrzymując ciepło, które wykorzystujemy do ogrzania budynku. Jest to więc rozwiązanie wielofunkcyjne, ale też sprawdzone przez wielu posiadaczy. Rolety takie mają także wiele innych zalet, m.in. pozwalają zaciemnić pomieszczenie, a w trakcie wyjazdów poza dom są także solidną ochroną przed włamaniem. 

Zobacz też: Jak szybciej zasnąć i lepiej spać w upały? Kilka cennych trików

Więcej o: