Ile dać do koperty na komunię? To sporna kwestia. "400-600 zł wystarczy"

Ile dać na komunię? To dosyć sporna kwestia. Niektórzy uważają, że do koperty powinniśmy dać tyle, na ile stać nas w danym momencie. Z kolei inni twierdzą, że warto włożyć taką kwotę, dzięki której zwrócą się pieniądze "za talerzyk".

To, ile pieniędzy damy dziecku na komunię, zależy od tego, na ile stać nas w danym momencie. Dla jednych będzie to 50 złotych, a dla innych - 1000 złotych. Przyjęło się także, że chrzestni i dziadkowie powinni dać więcej niż inni goście. 

Zobacz wideo Pierwsza komunia z limitem osób

Ile dać do koperty na komunię dla chrześniaka?

Rodzice chrzestni oraz dziadkowie zazwyczaj dają więcej niż inni goście. Jednak czy będzie to 500, czy 1000 złotych zależy już tylko i wyłącznie od nich. Nie ma w tej kwestii żadnych reguł. Poza tym rodzice chrzestni mogą wręczyć prezent wspólnie, ustalić, że albo razem coś kupują, albo dają jedną, wspólną kopertę.

Ile dać do koperty na komunię? Wasze opinie 

Na naszym forum znalazłyśmy wątek, w którym toczy się dyskusja na temat prezentów komunijnych. Jego autorka zadała pytanie:

Ile daje się do koperty na komunię? Tak, żeby nie było za mało i tak, żeby nie przegiąć? Nie jestem matką chrzestną.

Czytając dyskusję, dowiadujemy się między innymi, że niektórzy na komunię dają tyle, ile na wesele (czyli minimum 300 złotych). Jeszcze inni twierdzą, że w tym przypadku warto być bardziej hojnym. Oto niektóre z głosów, które pojawiły się w dyskusji:

Masz możliwość, to daj z tysiąc albo półtora. Dla ludzi mniej zamożnych 400-600 zł wystarczy.
Zależy od rodziny i od waszej sytuacji. W zeszłym roku nie byliśmy na komunii. Dwa i trzy lata temu dawaliśmy po 1 tys. zł od nas i dzieci (rodzina 2+3) plus religijna pamiątka (za 100-200 zł). Nie jesteśmy chrzestnymi tych dzieci, dzieci z bliskiej rodziny.

Ile dać do koperty na komunię? "Dałabym 200 zł"

Nie wszyscy jednak uważają, że takie kwoty są odpowiednie. Zdaniem wielu 1000 złotych to zdecydowanie za dużo.

Tysiąc złotych? Raczej na ślub niż komunię. 150 zł to dla mnie rozsądna kwota. Jako rodzicowi obdarowanego trudno byłoby mi zaakceptować wyższą kwotę.
Dałabym 200 złotych. Traktuję to jak prezent dla dziecka, a nie zwrot kosztów imprezy dla rodziców

- piszą uczestnicy dyskusji. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: