Znaczenie emotek. Jak poprawnie interpretować znaczenie buziek?

Znaczenie emotek bywa niejednoznaczne, dlatego zawsze warto je sprawdzić, aby nie popełnić gafy w rozmowie na czacie lub w SMSie. Co oznaczają poszczególne buźki? Dowiedz się już teraz.

Emotki: znaczenie

Znaczenie emotek wcale nie jest tak dosłowne jak to się wszystkim wydaje. Za sprawą znanych wszystkim, okrągłych żółtych (i nie tylko!) buziek można wyrazić mnóstwo emocji, które nierzadko trudno ubrać w odpowiednie słowa.

Popularność emotek rozpoczęła się wraz ze startem pierwszego popularnego w Polsce komunikatora internetowego GaduGadu. To właśnie wtedy zapoczątkowany został w naszym kraju boom na powszechne stosowanie buziek w wiadomościach przesyłanych na czacie, ale także w wiadomościach SMS przesyłanych na telefonach. Początkowo takie rozwiązanie było domeną ludzi bardzo młodych, ale z czasem przesiąknęło do ogólnego użytku i w tej chwili nawet seniorzy znają znaczenie emotek i sprawnie się nimi posługują. 

To, jak piszesz ze swoim partnerem, świadczy o twoim związku.To, w jaki sposób piszesz wiadomości do swojego partnera, mówi więcej o waszym związku niż myślisz

Emotikony: fb

Popularyzacja portalu Facebook, który miał na celu umożliwianie zawierania ludziom znajomości na odległość, przyczyniła się również do wzrostu popularności emotek. Emotki na fb wykorzystywane są zarówno w messengerze, który służy do szybkiego porozumiewania się, jak i na osobistych tablicach użytkowników, gdzie umieszczają oni swoje wpisy lub udostępniają posty innych użytkowników. Dzięki emotikonom w łatwy i przystępny sposób możemy zakomunikować nasz humor, aktualny stan emocjonalny, ale także to, czym aktualnie się zajmujemy lub co zaprząta nasze myśli. Jest to także zdecydowanie szybszy sposób komunikowania niż wypisywanie długich formułek, których prawdopodobnie nikt by nie przeczytał do końca.

Co oznaczają emotki?

Co oznaczają emotki? Posiadają one określone znaczenie. Jest ich tyle, że czasem trudno nadążyć. Oto znaczenie kilku wybranych, podstawowych emotek:

Emotikony nie są językiem, są poręcznym kodem, który przyspiesza komunikację (fot. Shutterstock.com)Emotikony nie są językiem, są poręcznym kodem, który przyspiesza komunikację (fot. Shutterstock.com) Emotikony nie są językiem, są poręcznym kodem, który przyspiesza komunikację (fot. Shutterstock.com)

  1. uśmiechnięta buźka - jest to uniwersalna emotka, która wyraża pozytywny nastrój i zadowolenie; może być stosowana w momencie przywitania lub pożegnania
  2. smutna buźka - wyraża przygnębienie lub smutek
  3. zła buźka - wyraża zniecierpliwienie i niechęć
  4. zdziwiona buźka - wyraża zaskoczenie i zdziwienie, może odnosić się do właśnie otrzymanych wieści
  5. uśmiechnięta buźka z otwartymi ustami - to jedna z najczęściej wykorzystywanych buziek, która wyraża radość i pozytywny nastrój
  6. oniemiała buźka - wyraża zaskoczenie
  7. buzia z wyciągniętym językiem - oznacza wygłupy między znajomymi, luźną atmosferę zabawy
  8. przestraszona buźka - to wyraz obawy, strachu.

Jak założyć konto na Tinderze? To proste!Jak założyć konto na Tinderze? Instrukcja krok po kroku

Znaczenie buziek: nowe buźki na fb i innych komunikatorach

Znaczenie buziek wciąż się rozszerza, bo przybywa nowych emotek. Emotikony obecnie to nie tylko znaczki przedstawiające żółte buźki, ale także przedmioty, osoby itd. Za ich pomocą można oznajmić światu narodziny dziecka, zaręczyny, wyprawę do kina i wiele innych rzeczy. Sprawne posługiwanie się nimi pozwala ułatwić i przyspieszyć komunikację między ludźmi. Dzięki ich powszechnej obecności nawet osoby, które rzadko korzystają z komputera lub smartfona są w stanie dość szybko zorientować się w ich znaczeniu, gdyż mogą się na nie natknąć w prywatnej korespondencji, internecie a czasem nawet w tradycyjnej prasie. 

Zobacz też: Jak zagadać do chłopaka? Czyli o trudnych początkach relacji w czasach Tindera

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi
Więcej o: