Jodła abies koreana uważana jest za bardzo dekoracyjne drzewo, które charakteryzuje się stożkowatym pokrojem. Skąd wzięła się jej nazwa? Jak się okazuje, ten gatunek jodły odkryto w XIX wieku właśnie w Korei, przez co już na zawsze została związana z tym państwem. Jodła koreańska wzrasta bardzo powoli, a gdy się na nią patrzy, spojrzenie przede wszystkim przyciągają jej piękne szyszki o fioletowoniebieskiej barwie (z czasem zielenieją), a także niepowtarzalne, dwukolorowe igły. Te ostatnie okazują się raczej krótkie, bo liczą sobie 1-2 centymetry i sztywne. Jodła koreańska, jeśli brać pod uwagę jej powolny wzrost, najlepiej sprawdzi się w niewielkim ogrodzie.
Jak już zostało podkreślone, łatwo zauważyć niezwykle powolne tempo wzrostu, jakie wykazuje jodła koreańska. Wysokość, jaką osiągnie więc po trzydziestu latach, nie przekroczy 4 metrów. Docelowo jednak ma osiągnąć 10-15 metrów.
Uprawa jodły koreańskiej jest sporym wyzwaniem. Aby drzewo właściwie się rozwijało, musi mieć jednocześnie słoneczne miejsce wzrostu i odpowiedni poziom wilgoci. Niewłaściwym miejscem będzie więc stanowisko ocienione, a jednocześnie nieosłonięte przed wiatrem. Jodła koreańska nie znosi również długotrwałego przesuszenia, a także źle reaguje na szczególnie chłodne dni. Nie sprawdzi się również raczej w roli drzewa sadzonego na terenie miasta, ponieważ ma bardzo niską odporność na zanieczyszczenia. Zdecydowanie najlepiej będzie jej się rosło w bliskim sąsiedztwie zbiornika wodnego, osłoniętego od nagłych ruchów powietrza. Drzewo musi mieć także dobrą, żyzną, próchniczą, a zarazem przepuszczalną glebę.
Jodła koreańska. Zdjęcie ilustracyjne Sergey and Marina Pyataev/shutterstock.com
Jodłę koreańską warto też co roku przycinać. Choć zabieg ten nie jest konieczny, by drzewo zdrowo rosło, jednak pomaga je odmłodzić, a zarazem pozytywnie wpływa na jego wygląd. Najlepiej przeprowadzać tę czynność w okresie wiosennym. Można dokonywać cięcia zarówno na szerokości, jak i na wysokości.
Zobacz też: Drzewko ozdobne do ogrodu. Na jakie się zdecydować?
Kiedy sadzić jodłę koreańską? Najlepszym okresem będzie czas od końcówki sierpnia do końcówki października. Jeśli jodła jest uprawiana w donicy, można przeprowadzić sadzenie w dowolnym momencie. Nim jeszcze posadzi się drzewo do gleby, dobrze jest mechanicznie bądź chemicznie pozbyć się chwastów z danego terenu. Jeśli uznasz, że walory ziemi pozostawiają nieco do życzenia, warto będzie wzbogacić jej skład, a także skupić się na systematycznym nawożeniu jodły koreańskiej szczególnie we wczesnym okresie jej wzrostu. Warto wiedzieć, że sadzonki tego drzewa, dostępne do kupienia w wielu sklepach ogrodniczych, a także większych marketach, są dość trudne do ukorzenienia.
Jodła koreańska. Zdjęcie ilustracyjne kosaku1999/shutterstock
Zobacz też: Milin - odmiany, wymagania, uprawa i pielęgnacja pnącza o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach
Ile kosztuje jodła koreańska? Cena 20-30 centymetrowej sadzonki wynosi zwykle od 18 do 25 złotych. Niektóre szkółki drzew i krzewów mają w sprzedaży także większe egzemplarze (ok.40-50 centymetrów wysokości). Za te przyjdzie Ci zapłacić od 39 do 50 złotych.
Odmiany jodły koreańskiej, które sprawdzą się w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych to:
Jodła koreańska silberlocke. Zdjęcie ilustracyjne Vladimir Shulikovskiy/shutterstock
Zobacz też: Rośliny na balkon. Co posadzić w pojemnikach na balkonie?