Jak zrobić las w słoiku? Sposób na mini las we własnym domu

Jak samodzielnie zrobić las w słoiku? To prostsze niż myślisz! Jeżeli marzysz o mini-leśnym ekosystemie w swoim domu, to naprawdę możesz go mieć na wyciągniecie ręki. Wystarczy odrobina kreatywności i czasu. Aby zrobić las w słoiku wystarczy zastosować kilka prostych kroków.

Las w słoiku to doskonała dekoracja wnętrza, ale i wspaniały pomysł na prezent dla ukochanej osoby. Często wręczany jest na przykład jako ślubny podarunek. Z pewnością będzie to niezapomniany prezent dla obdarowanych i zapewni wiele radości.

Zobacz wideo Las w słoiku, czyli wnętrzarski hit sezonu. Z tym mykiem bez problemu zrobisz go w domu

Las w słoiku - jak zrobić go samemu?

Las w słoiku: jak zrobić naturalną ozdobę dla upiększenia wnętrza? To bardzo proste i każdy może wykonać taką dekorację samodzielnie. Las w słoiku to doskonały element aranżacyjny salonu, pokoju dziennego, łazienki a nawet kuchni. Mini las będzie sprawiał, że poczujemy namiastkę prawdziwego lasu.

 

Mini las w słoiku - jak i co przygotować?

Mini las w słoiku wymaga od nas pewnej wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Przed rozpoczęciem leśnego projektu należy zastanowić się nad tym, aby wybrać właściwe miejsce, w którym ustawimy nasz las. Oczywiście wybór jest uwarunkowany od kilku czynników - przede wszystkim jednak od rodzaju roślin i ich wymagań. Dodatkowo należy unikać miejsc nadmiernie nasłonecznionych, ponieważ może wówczas dojść do przesychania roślin. Ważne jest także zadbanie o odpowiednią ilość wody.

Las w słoiku - DIY krok po kroku

Jak wykonać domowy mini las? Spieszymy z odpowiedzią. Z pozoru może wydawać się to bardzo skomplikowane, ale w rzeczywistości jest inaczej.

Sennik: las. Zdjęcie ilustracyjneSennik: las. Co oznacza sen o lesie?

Las w słoiku - lista potrzebnych produktów

Do przygotowania lasu w słoiku będzie nam potrzebne:

 • dużej wielkości szklane naczynie - najlepszy będzie słoik,
 • małe sadzonki roślin,
 • mech,
 • żwir (lub keramzyt),
 • piasek,
 • ozdobne kamyki,
 • dobrej jakości ziemia,
 • mała łopatka, łyżka, mały pędzelek, metalowa pęseta.

Można też dodać:

 • węgiel aktywny - warto go umieścić, ponieważ oczyszcza wnętrze naczynia z toksyn i usuwa nieprzyjemny zapach w przypadku zamykanych słoików.
 • ozdoby - szyszki, kora, kamyczki, pnącza, patyki.

Uwaga! Mech jest pod ochroną, dlatego zabronione jest zbieranie go na własną rękę. Mech dostępny jest jednak w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach - więc bez problemu uda nam się go zdobyć.

balkonCztery dodatki, dzięki którym odmienisz swój balkon. Są stylowe i tworzą nastrój

Las w słoiku - przygotowanie

Kiedy już zbierzemy wszelkie potrzebne akcesoria możemy przystąpić do realizacji. Oto krótka instrukcja wykonania:

 1. W pierwszej kolejności musimy ułożyć warstwowo ziemię, żwirek drenujący i mech.
 2. Dalej wkładamy do słoika rośliny i przysypujemy je dodatkowo ziemią i kamieniami.
 3. Na koniec las należy podlać wodą, która w przypadku zamkniętego słoika będzie "krążyć" w obiegu zamkniętym. O tym, czy las będzie potrzebował dodatkowej wody w przyszłości, decydować będzie obserwacja stanu roślin i gleby. Woda powinna być miękka (przefiltrowana lub przegotowana i ostudzona). Wystarczy w tym celu do 150 ml wody, którą wylewamy na mecz, a nie liście roślin.

Lasy w słoiku - gotowe "od ręki"

Lasy w słoiku nie zawsze muszą być wykonywane przez nas samodzielnie. Możemy kupić gotową wersję. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas i energię. Bez trudu znajdziemy gotowe kompozycje albo całe zestawy, które posłużą nam do stworzenia leśnego zakątka i udekorowania domu. Ich cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Kwota jest uwarunkowana oczywiście od wielkości zestawu oraz od wyposażenia.

Więcej o: