xD co to znaczy? Czyli co nieco o "mowie internetowej"

xD - co to znaczy w języku komunikatorów internetowych i mediów społecznościowych? Przekonaj się sam.
Zobacz wideo Uchodzisz za osobę kulturalną czy raczej roszczeniową? Prawda może cię zaskoczyć!

Co to jest xD?

Jeśli zastanawiasz się, co to jest xD, lol i wiele innych skrótów i symboli powszechnie stosowanych  przez dzieci i młodzież to już spieszymy z wyjaśnieniem. xD jest to symbol jednego z wielu emotikonów stosowanych w komunikacji za pośrednictwem internetu, ale także SMS-ów. Ma on na celu wyrażenie za pomocą pojedynczego znaku naszych emocji, odczuć, humoru czy nastroju. Taki sposób komunikowania się spopularyzowany został dzięki jednemu z pierwszych komunikatorów internetowych, jakim było GaduGadu. Pojawienie się Facebooka i innych popularnych portali społecznościowych spowodowało, że komunikowanie się za pomocą różnorodnych skrótów i piktogramów stało się jeszcze popularniejsze, a wręcz powszechne. Z użyciem emotek można w szybki i prosty sposób przekazać nieskończenie wiele komunikatów, a katalog nowych emoji zwiększa się systematycznie, że często trudno nadążyć za nowościami.

Zobacz też: Jak założyć konto na Tinderze? Instrukcja krok po kroku

xD co to znaczy?

Co to znaczy xD? To symbol, który odnosi się do emotikona przedstawiającego znaną niemalże wszystkim żółtą buźkę z szerokim uśmiechem. Oznacza on śmiech do rozpuku, który towarzyszy nam kiedy usłyszymy coś bardzo zabawnego lub zwyczajnie mamy dobry humor. Bardzo powszechne stało się stosowanie tego skrótu nawet tam, gdzie niedostępna jest opcja wstawiania buziek, np. w tradycyjnych listach. Często zdarza się, że młode osoby chcąc wysłać list nieformalny do bliskiej osoby, w treści posługują się symbolem xD, który jest równoznaczny z opisaną wcześniej roześmianą buźką. Można więc śmiało stwierdzić, że jest to skrót dość powszechnie znany i często stosowany.

Zobacz też: To, w jaki sposób piszesz wiadomości do swojego partnera, mówi więcej o waszym związku niż myślisz

Znaczenie xD i podobnych mu zwrotów

Znaczenie xD jest pozytywne, a zatem także dość popularne. Jednak do codziennego użytkowania przeniknęło także wiele innych skrótów, które wciąż dla wielu stanowią zagadkę. Oto kilka popularnych "zwrotów":

  • zw - oznacza dosłownie "zaraz wracam", stosujemy kiedy musimy na chwilę przerwać konwersację, np. kiedy chcemy zrobić coś pilnego
  • idk - to skrót zaczerpnięty z języka angielskiego oznaczający "I don't know", czyli nie mam pojęcia
  • asap - kolejny skrót z angielskiego, który po przetłumaczeniu oznacza tak szybko jak tylko to możliwe
  • lol - czyli inaczej laughing out loud (śmiać się na cały głos). 

Zobacz też: Jak zagadać do chłopaka? Czyli o trudnych początkach relacji w czasach Tindera

Więcej o: