Rośliny do małego ogrodu. Które sprawdzą się w niewielkiej przestrzeni?

Jak wybrać rośliny do małego ogrodu? Niewielka przestrzeń oczywiście ogranicza nasze możliwości, ale i tutaj można się pokusić o ciekawą aranżację. Jak to zrobić? Oto kilka rad.

Jakie rośliny do małego ogrodu? Kilka zasad, których warto się trzymać 

Kwestia tego, jakie rośliny do małego ogrodu warto wybrać, powinna być rozwiązana na podstawie kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy:

  • zadbać o odpowiednią ekspozycję ogrodzenia: masywne konstrukcje często skrywa się za pnącą się zielenią; przy estetycznym otoczeniu działki można zastosować elementy ażurowe tak, żeby niewielka przestrzeń nie sprawiała klaustrofobicznego wrażenia  
  • połączyć przestrzeń domu z ogrodem (np. poprzez umiejętnie wkomponowany taras) tak, by tworzyły wrażenie jedności
  • całkowicie wykorzystywać dostępną przestrzeń
  • korzystać z przydatnych złudzeń optycznych: możemy uzyskać wrażenie optycznie większej przestrzeni np. poprzez usypanie skarp obsadzonych zielenią na granicach działki; sprytnym sposobem jest też np. ustawienie fontanny na jego końcu tak, żeby przyciągała wzrok i wydłużała perspektywę 
  • dzielić przestrzeń - to także daje poczucie zwiększenia się powierzchni małego ogrodu

Same rośliny powinny być dobrane do warunków ogrodowych, nasłonecznienia czy wilgotności gleby. Poziom trudności ich uprawy musi być dostosowany do naszych umiejętności i czasu, który jesteśmy skłonni na ich pielęgnację poświęcić. 

Ciekawe rośliny do małego ogrodu. Co na ogrodzenie?

Jak wybrać ciekawe rośliny jednoroczne do ogrodu? Z pewnością przydadzą się ciekawe pnącza, które będą pięły się po ogrodzeniu. Z pewnością popularny jest bluszcz pospolity hedera - jego zaletą jest także to, że jest typem rośliny zimozielonej. Trzeba jednak uważać na to, żeby nie rozrósł się zbyt mocno. Inny propozycje to choćby pięknie kwitnące powojniki wielkokwiatowe czy częściowo zimozielony wiciokrzew zaostrzony. Niekiedy wykorzystuje się też winobluszcz czy milin. Oczywiście w wielu małych ogrodach królują też pnące róże.   

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Rośliny wieloletnie do małego ogrodu. Które warto mieć?

To, jakie rośliny wieloletnie do małego ogrodu wybierzemy, uzależnione jest od jego aranżacji. W cenie są zawsze byliny wieloletnie, które nie wymagają wiele uwagi i wykopywania na zimę. Warto polecić liliowce, które są wprawdzie nieco wyższe, ale rosną w ozdobnych kępach, długo kwitną i są dostępne w wielu odmianach kolorystycznych. Także juka karolińska, z ozdobnymi liśćmi i niecodziennymi kwiatami, jest ładna i niezbyt wymagająca. Można też wykorzystać floksy szydlaste. Nie dość, że atrakcyjnie kwitną, to jeszcze mają właściwości zadarniające. Mogą więc ograniczyć powierzchnię trawnika konieczną do koszenia.

Juka ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjneJuka ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjne anmbph/shutterstock.com

Rośliny iglaste do małego ogrodu

Także iglaki w niewielkiej przestrzeni potrafią się świetnie prezentować. Zaletą jest to, że nie gubią liści i z reguły nie mają wielkich wymagań co do gleby. Coraz bardziej popularne są jodła koreańska, która posiada piękne fioletowe szyszki czy karłowata sosna czarna Nana. Ciekawym rozwiązaniem będą też świerk biały Conica i niezwykle ozdobny Daisy White.

Rośliny ozdobne do małego ogrodu. Jakie małe drzewa i krzewy wybrać?

Niewielka przestrzeń do aranżacji sprawia, że powinniśmy odpuścić sobie szybkorosnące drzewa o okazałych liściach. Nie ma więc tu miejsca na orzechy czy kasztanowce. Jakie rośliny ozdobne do małego ogrodu wybrać wśród drzew i krzewów? Ciekawe pomysły to np. brzoza brodawkowata lub kolumnowe odmiany drzewek owocowych - śliw, jabłoni czy wiśni. Poza pięknym kwitnieniem wiosną dostarczą też nieco owoców. Zawsze znajdzie się miejsce dla bukszpanu czy wierzby Iwa szczepionej na pniu. Inne niewielkie krzewiaste rośliny ozdobne do małego ogrodu to np.:

Budleja. Zdjęcie ilustracyjneBudleja. Zdjęcie ilustracyjne Ania Zakrzewska/shutterstock.com

Piękne rośliny do małego ogrodu. Jak pielęgnować? 

Wybór odpowiednich drzewek, krzewów i kwiatów to nie wszystko. Piękne rośliny do małego ogrodu wymagają pewnej staranności. Jak o nie zadbać? Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by cała kompozycja nie została przerośnięta chwastami. Stąd też warto ściółkować wolne przestrzenie korą lub kamieniami. Niekiedy mądrym rozwiązaniem będą nasadzenia w drewnianych skrzyniach czy glinianych donicach.

Gdy dość często nie ma nas w domu, możemy zainwestować w dość drogi system nawadniający. W innych przypadkach najczęściej wystarcza konewka i dość długi wąż z końcówką zraszającą. 

Zobacz też: Palma do ogrodu: czy to się uda?

Więcej o: