Co to jest macierzanka? Uprawa i znaczenie dla zdrowia

Co to jest macierzanka i dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie? Mowa tu o kilku gatunkach niewielkich roślin o dość niepozornym wyglądzie, które można wykorzystywać w różnych miejscach ogrodu. Mają też znaczenie prozdrowotne.

Jak wygląda macierzanka?

Często rozpoczyna się od pytania: jak wygląda macierzanka? W rzeczywistości mówimy jednak nie o jednym, ale o nawet 350 gatunkach roślin rosnących na całym świecie. W Polsce występuje ich 10. Najbardziej typowym przedstawicielem macierzanek jest tymianek. Rośliny te są niewysokimi krzewinkami, które rosną w skupiskach. Maksymalnie miewają do 50 cm, posiadają krótkie i niekiedy zdrewniałe łodygi z odgałęzieniami, z których wyrastają niewielkie liście. Charakterystyczne dla nich jest to, że są mocno aromatyczne. 

Macierzanka. Zdjęcie ilustracyjneMacierzanka. Zdjęcie ilustracyjne Emilio100/shutterstock

Macierzanki rosnące w Polsce to m.in.:

 • macierzanka karpacka
 • macierzanka halna
 • macierzanka Marschalla
 • macierzanka piaskowa
 • macierzanka panońska
 • macierzanka wczesna
 • macierzanka zwyczajna

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na macierzankę piaskową i macierzankę zwyczajną, na które często napotkamy się w sklepach. Pierwsza z nich to niewielka i intensywnie pachnąca roślina o fioletowym zabarwieniu kwiatów. Lubi kwaśną glebę, nasłonecznienie i jest mrozoodporna. 

Jeżówka purpurowa - roślina ozdobna czy lecznicza? Właściwości, zastosowanie, uprawa. Zdjęcie ilustracyjne Jeżówka purpurowa - roślina ozdobna czy lecznicza? Właściwości, zastosowanie, uprawa

Macierzanka: jak szybko rośnie?

Jakie wymagania ma najbardziej popularna macierzanka? Jak szybko rośnie macierzanka piaskowa? W sytuacji, gdy otrzymała kwaśne podłoże i posadzona została w miejscu dość nasłonecznionym, roślina powinna szybko dorastać do 5-15 cm. Faktycznie pędy będą jednak dłuższe, gdyż mają tendencję do płożenia się po ziemi.  

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Macierzanka - jak sadzić w ogrodzie?

Jak powinna być uprawiana macierzanka? Jak sadzić w ogrodzie tę roślinę? Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo macierzanka piaskowa zakwitnie dopiero w rok po posadzeniu. Z tego samego powodu znacznie lepszym wyjściem jest rozmnażanie rośliny poprzez podział kępy, niż z nasion. Zaletą jej uprawy jest to, że dobrze rośnie na słabych glebach, które powinny być lekko kwaśne. Docenimy również jej odporność na choroby i szkodniki. Gdy jest bardzo sucho, macierzankę należy podlewać.  

Zobacz też: Kwietnik do ogrodu. Ciekawe stojaki ogrodowe

Jak szybko rośnie macierzanka - tymianek?

W ogródku ziołowym można też uprawiać tymianek. Jak szybko rośnie macierzanka tego typu? W tym przypadku konieczne są gleby przepuszczalne, zasobne w wapń, o pH 5,5-6,5. Nasiona wysiewa się do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Surowcem, który cenimy kulinarnie, będą niezdrewniałe łodygi z kwiatami, które ścina się na początku okresu kwitnienia. Sugerowana wysokość cięcia to 10-15 cm. Kluczowe dla wzrostu rośliny jest odchwaszczanie i nawożenie. 

Milin amerykański- odmiany, uprawa i pielęgnacja. Sprawdź, jak urządzić tajemniczy ogród nawet na małej działce. Zdjęcie ilustracyjne Milin amerykański- odmiany, uprawa i pielęgnacja. Sprawdź, jak urządzić tajemniczy ogród nawet na małej działce

Macierzanka - na co pomaga? Właściwości lecznicze i kosmetyczne

Dlaczego warto, żeby w ogrodzie była macierzanka? Na co pomaga ta roślina i jakie jest jej znaczenie lecznicze i kosmetyczne? Przede wszystkim posiada szereg bardzo korzystnych właściwości, bo działa:

 • rozkurczowo
 • wykrztuśnie
 • przeciwzapalnie
 • odkażająco
 • wiatropędnie
 • moczopędnie

Macierzanka. Zdjęcie ilustracyjneMacierzanka. Zdjęcie ilustracyjne Chamille White/shutterstock.com

Macierzanka piaskowa, wykorzystywana w postaci suszu, posiada w swoim składzie olejki eteryczne, ale też serpylinę, sole mineralne, garbniki i flawonoidy. Napary z niej stosujemy w przypadku uporczywego kaszlu, zalegania śluzu w oskrzelach, ale też przy nieżytach gardła i krtani.  Macierzanka piaskowa jest też pomocna przy problemach z bólami brzucha, brakiem apetytu, a nawet przy problemach skórnych. Wówczas leczenie można wspomagać kąpielami w wodzie z dodatkiem wyciągu z tej rośliny.

Zobacz też: Kwiaty. Jakie kwiaty na działkę? Top 10 kwiatów ogrodowych

Więcej o: