Dobierając rośliny ozdobne do ogrodu, warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Na czym one polegają? Przede wszystkim istotne jest to, żeby wybrane przez nas rośliny były dopasowane do rodzaju gleby, który mamy w ogrodzie i jej wilgotności. Bardzo ważne jest też określenie tego, jakimi warunkami świetlnymi dysponujemy. Sadzenie roślin cieniolubnych w pełnym słońcu i odwrotnie nie jest zbyt dobrym pomysłem. Wybierzmy także tego rodzaju nasadzenia, które będą mniej lub bardziej wymagające jeśli chodzi o czas ich pielęgnacji. Niestety, ale nie każdy ma czas, by zajmować się bardzo pracochłonnymi roślinami. Czasami lepiej wybrać uładzone rabatki i kwiaty w donicach, które wymagają mniej starań.
Jakie ciekawe rośliny do ogrodu warto polecać zwłaszcza osobom początkującym? Mogą to być klasyczne wręcz wysiewane do gruntu - maciejka, ozdobny słonecznik zwyczajny, nagietek, nasturcja czy ostróżka ogrodowa. Na rabatkach dobrze będą się prezentować:
Nasturcje. Zdjęcie ilustracyjne Nadya So/shutterstock.com
Niekiedy lepszym wyjściem jest postawienie na rośliny wieloletnie do ogrodu lub, co chyba najczęściej się zdarza, stworzenie kompozycji z jednych i drugich. Raz posadzone, będą rosnąć przez szereg lat, większości z nich nie trzeba też wykopywać. Popularne i łatwe w uprawie są:
Floksy. Zdjęcie ilustracyjne Oleksiichik/shutterstock.com
Niekiedy, zwłaszcza w małych ogrodach, przytrafia się deficyt promieni słonecznych. Jakie rośliny cieniolubne do ogrodu wybrać? Warto rozważyć posadzenie:
Wybierając rośliny zimozielone do ogrodu, często mamy na myśli wykorzystanie ich jako żywopłotu lub do maskowania nieestetycznych przestrzeni. W tej roli sprawdzą się wspominany bluszcz, wiciokrzewy, ligustr, tuje, bukszpan czy laurowiśnia. Inne przykłady takiej roślinności to różaneczniki, mahonia, irga Dammera czy berberys Julianny.
Zobacz też: Jodła koreańska - charakterystyka, uprawa i odmiany dekoracyjnego drzewa ogrodowego