Drewniane ozdoby do ogrodu: jak oryginalnie ozdobić ogród?

Drewniane ozdoby do ogrodu mogą stać się niekwestionowaną ozdobą przydomowej zieleni, niezależnie od wielkości czy stylu, w jakim utrzymany jest nasz ogród. Obok roślin to właśnie ozdoby z drewna będą decydowały o charakterze naszego ogrodu. Sprawdzamy, jak ozdobić ogród, nadając mu indywidualnego rysu.

Jak zrobić drewniane ozdoby do ogrodu?

Jeśli lubimy majsterkować, możemy pomyśleć nad tym, jak zrobić drewniane ozdoby do ogrodu. Wystarczy odpowiedni surowiec, odrobina umiejętności i niczym nieograniczona wyobraźnia, by wyczarować oryginalne ozdoby, które sprawią, że nasz ogród nabierze niepowtarzalnego kolorytu. Do samodzielnego wykonania drewnianych ozdób do ogrodu najlepiej użyć drewna brzozowego, które nie tylko jest odpowiednio miękkie, ale też bardzo dekoracyjne. Z pieńków brzozowych można stworzyć np. lampiony, donice czy siedziska, zaś drewniane plastry mogą stać się chociażby blatami stołów. Praktyczną ozdobę ogrodu może stanowić samodzielnie wykonany karmnik dla ptaków. Można też wykorzystać stare meble, które wystarczy oczyścić, pomalować na dowolny kolor i zaimpregnować. Odnowiona komoda może stać się oryginalnym kwietnikiem, zwłaszcza gdy donice umieścimy w jej szufladach.

Kwiaty ogrodowe. Jakie kwiaty na rabaty ogrodowe dla początkujących? Zdjęcie ilustracyjne Kwiaty ogrodowe. Jakie kwiaty na rabaty ogrodowe dla początkujących?

Gdzie kupić drewniane ozdoby do ogrodu?

Jeśli jednak nie mamy czasu lub smykałki do majsterkowania, warto zorientować się, gdzie kupić drewniane ozdoby do ogrodu. Osoby, które wolą zakupy stacjonarne, powinny udać się do marketów, w których obok materiałów budowlanych oferowane są akcesoria ogrodnicze. Ciekawe ozdoby z drewna można znaleźć również w sklepach ogrodniczych. Bogatą ofertę drewnianych ozdób do ogrodu znajdziemy jednak także w sieci, a zakupy takie mogą okazać się dużo wygodniejsze, dlatego warto sprawdzić ofertę sklepów internetowych oferujących dekoracje do ogrodu.

Zobacz wideo Miniogródek w żarówce pięknie ozdobi każde wnętrze

Ozdoby do ogrodu – oryginalne pomysły na udekorowanie ogrodu

Co sprawia, że tak chętnie sięgamy po ozdoby do ogrodu? Oryginalne pomysły na udekorowanie ogrodu mogą świadczyć o naszym poczuciu estetyki oraz sprawić, że nasz ogród będzie miejscem niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju. Drewniane ozdoby będą się doskonale prezentowały w otoczeniu roślin – zarówno wśród krzewów, jak i kwiatów. Natomiast jeśli mamy w ogrodzie oczko wodne czy strumyczek, doskonałym pomysłem na udekorowanie naszej zielonej oazy może okazać się drewniany mostek. Walory dekoracyjne będzie miała zarówno prosta kładka bez poręczy, jak i mostek z dwiema poręczami. Ten ostatni lepiej zamontować, gdy w naszym ogrodzie będą bawić się dzieci.

Drewniane ozdoby do ogrodu. Zdjęcie ilustracyjneDrewniane ozdoby do ogrodu. Zdjęcie ilustracyjne Filip Fuxa/shutterstock

Jak dobrać drewniane ozdoby do ogrodu?

Drewniane ozdoby do ogrodu mogą nadać mu nieco swojskiego kolorytu. Drewniane koła czy wozy sprawią, że nasz ogród nabierze wiejskiego charakteru. Drewniane wozy, taczki czy lokomotywy doskonale będą współgrać z kolorowymi kwiatami – można je wykorzystać jako kwietniki. Jednak to drewniane wiatraki sprawią, że nasz ogród nabierze niepowtarzalnego blasku, a goście będą zafascynowani sielskością otoczenia naszego domu. Wiatraki dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych i oferowane są w rozmaitych rozmiarach. Warto pamiętać, że im większy wiatrak, tym więcej przestrzeni potrzeba na jego obracające się skrzydła. Ustawiony nieopodal kolorowo kwitnącego krzewu, czy też w pobliżu kwiatowej rabaty, będzie się prezentował doskonale.

Drewniane ozdoby do ogrodu. Zdjęcie ilustracyjneDrewniane ozdoby do ogrodu. Zdjęcie ilustracyjne Oksana Zavadskaya/shutterstock

Jaką funkcję pełnią dodatki ozdobne z drewna do ogrodu?

Dodatki ozdobne z drewna do ogrodu mogą mieć funkcje użytkowe – karmnik dla ptaków czy budka lęgowa nie tylko spełni swą ozdobną rolę, ale też pomoże nam zadbać o skrzydlatych gości w naszym ogrodzie. Z kolei jeśli mamy drzewa owocowe, które upodobały sobie ptaki, to warto ozdobić je wisiorem z drewnianych elementów – uderzając o siebie na wietrze będą odstraszały amatorów owoców. Powodzeniem cieszą się także drewniane płotki do ogrodu, które pomogą w utrzymaniu porządku wśród naszej roślinności. Wszystkie te dodatki nie tylko zdobią nasz ogród, ale też są niezwykle przydatne.

Zobacz też: Namiot dla dzieci - przepis na tajemniczy ogród i popołudnie na plaży

Ozdoby do ogrodu z drewna – zrób to sam

Jeśli chcemy mieć oryginalne ozdoby do ogrodu z drewna, ''zrób to sam'' to najlepsze dla nas rozwiązanie. Udekorujemy nasze zielone aranżacje zgodnie z własnym gustem, a przy okazji będziemy mogli się popisać swoimi umiejętnościami manualnymi. Do wykonania ozdób ogrodowych można wykorzystać na przykład plastry, kupione bądź samodzielnie odcinane z pnia czy gałęzi drzewa. Jeśli metalową puszkę o kwadratowej podstawie okleimy z czterech stron plastrami drewna, otrzymamy oryginalną osłonkę na doniczkę.

Poduszki do ogrodu. Zdjęcie ilustracyjne Poduszki do ogrodu: co trzeba o nich wiedzieć, by stanowiły połączenie wygody i elegancji?

Ciekawe ozdoby z drewna do ogrodu

Jakie jeszcze ciekawe ozdoby z drewna do ogrodu można samodzielnie wykonać? Pomysłów jest wiele, a ograniczać nas mogą jedynie własne umiejętności. Stawiając na ręcznie robione ozdoby do ogrodu pomyślmy o wykonaniu prostych świeczników. W kilku pniach o średnicy pomiędzy 7 a 10 centymetrów i wysokości do 20 centymetrów, z płaską, zapewniającą stabilność podstawą, drążymy otwór głęboki na 2 centymetry, o średnicy 4,5 centymetra. W otworach wystarczy umieścić świeczki do podgrzewaczy i nasze oryginalne ozdoby z drewna do ogrodu gotowe.

Jeśli jednak nie mamy zdolności manualnych możemy kupić gotowe wyroby z drewna do ogrodu. Z pewnością przydadzą nam się drewniane skrzynie ogrodowe, w których z powodzeniem przechowamy podręczne narzędzia ogrodnicze, konewkę czy zapasowe doniczki. Interesującym pomysłem mogą też okazać się figurki z drewna do ogrodu – warto wesprzeć lokalnych artystów, sięgając po ich twórczość.

Zobacz też: Krasnal ogrodowy: jak o niego dbać, by był prawdziwą ozdobą ogrodu?

Więcej o: