Skaryfikacja: co to takiego? Jak przygotować się do zabiegu?

Skaryfikacja to sposób zdobienia ciała, który z roku na rok zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Na czym polega i jak się do niego przygotować?

Co to jest skaryfikacja?

Co to jest skaryfikacja? To sposób trwałego zdobienia ciała poprzez umiejętne nacinanie, zdrapywanie, wypalanie skóry. W miejscu uszkodzenia powstaje znacznie jaśniejsza od skóry tkanka bliznowata, co prowadzi do powstawania na jej powierzchni określonego wzoru. Nazwa tej metody zaczerpnięta jest z języka angielskiego, gdzie scar oznacza bliznę lub od łacińskiego słowa scarificare – drapać.

Źródeł tej praktyki upatruje się jeszcze w czasach plemiennych, kiedy taki sposób zdobienia ciała miał znaczenie rytualne. Antropolodzy nie są zgodni co do tego, jakie znaczenie miała mieć skaryfikacja - zwraca się uwagę na jej aspekty estetyczne, społeczne, a także te związane z kultem zmarłych. 

Obecnie skaryfikacja obok tatuażu i piercingu staje się jedną z najpopularniejszych metod na artystyczne zdobienie ciała. Jest to jednak zabieg dość bolesny, dlatego decydować się mogą na niego tylko osoby o wysokim progu bólu. 

Tatuaż na szyi. Zdjęcie ilustracyjne Tatuaże na szyję- róża, inicjały ukochanej osoby, a może ozdobny kołnierz?

Zobacz też: Małe tatuaże - popularne wzory dla kobiet i mężczyzn

Skaryfikacja twarzy: nieodwracalny zabieg artystyczny

Skaryfikacja staje się coraz bardziej popularna, jednak w przeciwieństwie do tatuażu, jest to zabieg, który prowadzi do powstania nieodwracalnych zmian. Dlatego osoby, które się na nią decydują, powinny zdawać sobie sprawę z konsekwencji wykonania zabiegu. Najczęściej na skaryfikację twarzy i innych części ciała decydują się osoby młode, które z czasem mogą zmienić zdanie co do swojego wyglądu, a w przypadku takiej ozdoby ciała nie będzie możliwe cofnięcie uzyskanego efektu.

Przygotowanie do zabiegu skaryfikacji należy rozpocząć od znalezienia godnego zaufania salonu, który zajmuje się wykonywaniem takich zabiegów. Warto dobrze sprawdzić w czyje ręce się powierzamy, gdyż skaryfikacja jest zabiegiem mocno inwazyjnym, więc kwestie takie jak zachowanie higieny i umiejętne postępowanie z podrażnioną skórą są podstawą i muszą być dopilnowane. 

Nim umówimy się na skaryfikację, warto także zaszczepić się przeciwko żółtaczce, która może pojawić się przy tak rozległej ranie, a także wykonać podstawowe badania krwi, aby przekonać się, czy organizm da sobie radę z wygojeniem rany powstałej w wyniku zabiegu.

Tatuaż rękaw damski choć nie jest nowością, w ostatnich latach mocno zyskał na popularności Tatuaż rękaw: pomysły, inspiracje, cena. Znajdź coś dla siebie

Zobacz też: Tatuaż wilk- pokaż drapieżną stronę swojej natury [symbolika, zdjęcia]

Zabieg skaryfikacji: skalpelem czy laserem?

Zabieg skaryfikacji najczęściej wykonuje się skalpelem. W ten sposób podrażnia się lub usuwa fragmenty skóry, które po wygojeniu stworzą misterny wzór. Możliwe jest także przeprowadzenie tej procedury z użyciem lasera, jednak taki zabieg jest zdecydowanie droższy niż tradycyjny. 

Cena zabiegu uzależniona jest od wielkości i poziomu skomplikowania wzoru. Ceny zaczynają się od około 200 złotych. Należy jednak zawsze pamiętać, że blizny goją się w sposób indywidualny, co oznacza, że ostateczny wzór niekoniecznie musi wyglądać, tak jak to sobie zaplanowaliśmy.

Zobacz też: Tatuaże damskie 2021: jakie tatuaże będą modne w tym roku?

Zobacz wideo Dbanie o świeżo wykonany tatuaż. Wskazówki od profesjonalisty
Więcej o: