Dzień Matki obchodzimy każdego roku 26 Maja. W tym dniu organizowane są w szkołach i przedszkolach specjalne przedstawienia, a dzieci wręczają swoim rodzicielkom prezenty. Nie w każdym kraju obchody tego święta wyglądają tak samo. Różni się również data, która nie zawsze jest taka, jak w Polsce. Jaka jest geneza tego święta i w jaki dzień tygodnia będziemy je obchodzić w tym roku?
Dzień Matki w Polsce po raz pierwszy obchodzono w 1914 roku. To wyjątkowe święto ma na celu okazać wdzięczność za trud macierzyństwa, który przypada większości kobiet na całym świecie. Każdego roku w Polsce przypada ono 26 maja, jednak ponieważ kalendarz jest ruchomy, to zmieniają się również dni tygodnia. W 2021 roku Dzień Matki będziemy obchodzić w kalendarzową środę. Ta data nie obowiązuje jednak na całym świecie.
Dzień Matki w Polsce obchodzimy 26 maja, jednak w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Grecja, Włochy, Holandia, czy Finlandia, Dzień Matki jest obchodzony w drugą niedzielę maja. W innych krajach, takich jak Białoruś, Bośnia, Rosja, czy Bułgaria, Dzień Matki, jest tego samego dnia, co Dzień Kobiet. Początkowo w Polsce nie było ustalonej konkretnej daty, a za organizację obchodów tego dnia odpowiadał Czerwony Krzyż. Dzień Matki stanowił też bardzo ważne wydarzenie podczas okupacji niemieckiej i miał swoją wyjątkową nazwę, Muttertag. W każdym kraju obchody różnią się od siebie, w niektórych odbywają się specjalne pochody i akademie. We Włoszech mamy mają zakaz prac domowych i gotowania obiadu, dlatego zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia jest często rodzinna kolacja w restauracji.
Dzień Matki z początku świętowano w krajach starożytnej Grecji i Rzymu. Oddawano w ten sposób hołd bogini matce, która w wierzeniach miała wpływ na płodność i urodzaj. Kiedy te kraje przyjęły chrześcijaństwo, zabroniono pogańskich zwyczajów i tradycja musiała zniknąć na wiele lat. Powrócono do niej w Anglii. W siedemnastym wieku kultywowano tzw. Niedziele u matki. Były to mini uroczystości, które miały na celu zacieśnianie więzów rodzinnych. W katedrach odprawiano nabożeństwa, a rodzicielki otrzymywały od swoich dzieci drobne podarki za sprawowanie pieczy nad domowym ogniskiem.