Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, aby jego wynik był wiarygodny? Otóż zdaniem niektórych producentów już sześć dni po zapłodnieniu, ich produkty są w stanie wykryć ciążę. Jednak wczytując się w ulotkę, znajdziemy informację, że najbardziej odpowiednim czasem będzie termin spodziewanej miesiączki.
Testy ciążowe domowego użytku bazują na tym, jak wysokie stężenie hormonu hCG występuje w moczu kobiety. Hormon o którym mowa, nazywany jest gonadotropiną kosmówkową i pojawia się w organizmie kobiety w podwyższonym stężeniu tylko w przypadku ciąży (zdarza się to również w przypadku kilku schorzeń, ale jest to rzadkie). Stężenie hCG na różnych etapach ciąży ma różną wysokość, nie zmienia to jednak faktu, że przez cały ten czas jest ono podwyższone.
Zawsze należy też pamiętać, że domowe testy nie dają 100 proc. pewnych wyników. Jeśli chcemy mieć jasność co do tego, czy jesteśmy w ciąży najlepiej wykonać badanie beta hCG, czyli badanie stężenia hormonu we krwi lub udać się na wizytę do ginekologa.
Kiedy można zrobić test ciążowy? Jak już wcześniej wspomniano, test ciążowy można zrobić już kilka dni po stosunku płciowym. Minimalny odstęp powinien trwać sześć dni, bo tyle mniej więcej trwa droga, jaką pokonuje zapłodnione jajo do macicy, gdzie dochodzi do zagnieżdżenia zarodka i rozpoczyna się związana z tym produkcja hCG. Zaleca się jednak odczekanie do terminu spodziewanej miesiączki - wówczas uzyskujemy zdecydowanie pewniejszy rezultat. Jeśli wykonamy test wcześnie, istnieje ryzyko, że druga kreska będzie ledwo widoczna, a co za tym idzie odczytamy ją jako wynik negatywny. W takim wypadku zaleca się powtórzenie testu po kilku dniach.
Wiele kobiet, które starają się o dziecko lub przydarzyła im się przygoda, chce natychmiast wiedzieć, czy są w ciąży. Kiedy powinny wykonać test ciążowy? Jak już wiadomo wykonywanie testów bezpośrednio po stosunku lub zaledwie kilka dni po nim nie prowadzi do niczego. Wskazuje się, że produkcja gonadotropiny kosmówkowej rusza dopiero po implantacji zarodka, około ósmego dnia po stosunku. Wcześniej test nie ma szans wykryć hormonu, gdyż organizm jeszcze go nie produkuje, a co za tym idzie narażamy się na uzyskanie fałszywie negatywnego wyniku. Lepiej w takiej sytuacji zachować zimną krew i odczekać do dnia miesiączki i jeśli się ona nie pojawi wówczas sięgnąć po jeden z dostępnych na rynku testów ciążowych.
Jeśli przyszedł czas miesiączki, a ta nie pojawia się, wówczas możesz sięgnąć po test ciążowy. Na rynku znajdziemy testy:
Wszystkie one bazują na stężeniu hCG w moczu, jednak różnią się techniką wykonania. Jak zatem zrobić test ciążowy? Teoretycznie test można wykonać o każdej porze dnia, jednak zaleca się wykonanie go z porannej próbki moczu - zaraz po przebudzeniu. W przypadku testów płytkowych i paskowych konieczne jest zebranie moczu podczas mikcji do czystego, jałowego pojemnika, a następnie:
Z kolei przy testach strumieniowych należy z pomocą specjalnego uchwytu umieścić test na kilka sekund bezpośrednio pod strumieniem moczu.
Wynik najczęściej jest gotowy w przeciągu pięciu minut. Jeśli po tym czasie na teście pojawi się dopiero jedna lub dwie kreski może to znaczyć, że jest on uszkodzony i całą procedurę należy powtórzyć.
Zobacz też: Bolesne miesiączki - co oznaczają? Poznaj ich przyczyny i sposoby na łagodzenie tych dolegliwości