Ugryzienia owadów nie są niczym przyjemnym. Szczególną uwagę zachowujemy więc w sytuacjach, gdy znajdziemy się blisko natury - zwłaszcza na spacerach czy piknikach niedaleko zarośli i zbiorników wodnych. Trzeba wtedy zadbać o odpowiednią ochronę nóg i rąk. Przede wszystkim nie trzeba jednak panikować - zagrożenie ze strony pająków w naszym kraju jest minimalne. Ponadto pająki są pożytecznymi zwierzętami.
Zagrożenie ze strony ukąszenia pająka kojarzy nam się przede wszystkim z gatunkami, które nie występują w naszym kraju na wolności. Wiemy, że należy obawiać się jadu czarnej wdowy, ptasznika czy wałęsaka brazylijskiego. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana. W Polsce występuje jedynie 800 z 30 tys. gatunków pająków żyjących na całym świecie. Zdecydowana większość z nich może ugryźć człowieka. Na szczęście ich ugryzienie nie jest dla nas groźne - chyba, że ktoś jest uczulony.
Oto przykłady pająków spotykanych w Polsce, których ugryzienie może być bardziej dotkliwe:
Jak wygląda ugryzienie pająka? Owady te nie należą do ulubionych zwierząt większości ludzi. Stąd też często przypisuje się im ugryzienia, których sprawcami są inne zwierzęta. W rzeczywistości pająki nie są w naszym kraju groźnymi owadami i gryzą człowieka jedynie w ostateczności. Zdecydowanie częściej robią to pluskwy, mrówki lub osy. Ślad po ugryzieniu pająka to zwykle dwa niewielkie, zaczerwienione punkty, które są umiejscowione blisko siebie. Niektóre ugryzienia pajęczaków w ogóle nie zostawiają żadnych śladów. Jakie są objawy charakterystyczne dla takiego ukąszenia?
W praktyce ich rozpoznanie jest bardzo trudne. Najbardziej znaczące objawy dają ukąszenia:
Jednak nawet ukąszenie kolczaka zbrojnego nie jest groźne lub śmiertelne dla zdrowia człowieka. Większość zaś rodzimych gatunków nie jest fizycznie zdolna do tego, żeby przebić skórę człowieka.
W jaki sposób postąpić, gdy na naszym ciele pozostanie ślad po ugryzieniu pająka? Jeśli już okaże się, że doświadczyliśmy tego przykrego faktu, najlepiej jest łagodzić objawy. Pierwszym krokiem powinno być odkażenie miejsca ugryzienia np. wodą utlenioną lub spirytusem. Następnie można stosować maści lub żele przeciwświądowe.
Pójście do lekarza zalecane jest wtedy, gdy ktoś jest uczulony na jad pająków. Alarmująca powinna być dla nas sytuacja, gdy dolegliwości nasilają się, utrzymują bardzo długo lub sama rana nie chce się zagoić.
Bolesne ugryzienie pająka, które wydarzyło się w domu, może być spowodowane przez kątnika domowego. Warto dodać, że ten owad występuje w dwóch odmianach - mniejszej i większej. W przypadku ostatniej zdarzają się osobniki, które mają rozstaw odnóży dochodzący do nawet ośmiu centymetrów.
Kątnik jest gatunkiem przystosowanym do życia w ludzkim środowisku. Nie jest to jednak zwierzę, które komfortowo czuje się w naszym towarzystwie. Gryzie dopiero wtedy, gdy ma silne poczucie zagrożenia. Osoby, które są uczulone, powinny pójść do lekarza, jednak konsekwencje przykrego zdarzenia nie są duże. Swędzenie i zaczerwienienie to najbardziej dotkliwe spośród nich. Ważne jest to, że kątnik domowy nie przenosi żadnych chorób.
W jaki sposób zminimalizować ryzyko ugryzienia pająka? W rzeczywistości jest to bardzo trudne, bo te owady nas otaczają. Należy jeszcze raz podkreślić, że ich obecność jest z reguły bardzo pożyteczna. Przyczyniają się przecież do zmniejszenia populacji uciążliwych i przenoszących choroby much.