Sezon wiosenno - letni to czas, gdy możemy natknąć się na gniazdo os. Najczęściej stanie się to na otwartej przestrzeni zupełnym przypadkiem. Wtedy, gdy je zauważymy, powinniśmy niezwłocznie oddalić się. Owady, które nie będą czuły zagrożenia, nie staną się również agresywne. Uważać trzeba zwłaszcza w pełni lata, gdy temperatury są niezwykle wysokie. Owady odczuwają wówczas niepokój i są bardziej skore do żądlenia.
Co sprawia, że gniazdo os jest niebezpieczne? Istotnym czynnikiem jest przede wszystkim jego lokalizacja. Wyróżniamy 27 odmian os różniących się wielkością, skłonnością do agresji i przede wszystkim sposobem budowy gniazda. Oprócz najbardziej powszechnych siedzib budowanych w ziemi osy mogą zagnieździć się na drzewach lub na strychu. Zwykle najbardziej agresywną odmianą jest ta o ciemnym zabarwieniu, która tworzy gniazda w ziemi. Najgorsza sytuacja przydarza się wtedy, gdy osy pojawiają się w najbliższej okolicy domostw ludzkich lub w miejscach uczęszczanych przez dzieci. Ugryzienie osoby uczulonej może doprowadzić do silnej reakcji alergicznej. Nawet zdrowa osoba po ugryzieniu w szyję może się udusić. Dodatkowo ukąszenia są znacznie bardziej bolesne, niż w przypadku pszczoły. Czasem jedynym sposobem jest więc usunięcie owadów z obejścia.
Czy zawsze musimy zabijać osy, chcąc się ich pozbyć z otoczenia? Jak pozbyć się os humanitarnym sposobem? Wbrew pozorom te owady są dość pożyteczne, pomagają np. zwalczać mszyce i owady niszczące uprawy zbóż, są też w pewnym stopniu odpowiedzialne za usuwanie resztek padłych zwierząt. Jeśli więc jest to możliwe, warto postępować z nimi humanitarnie. Jakimi metodami możemy się posłużyć? Niestety, wybór mamy raczej niewielki. Przede wszystkim powinniśmy wezwać specjalistów. Posiadają oni specjalistyczny ubiór, możliwość odymienia gniazda i przeniesienia go w bezpieczne miejsce. Wbrew panującemu przekonaniu pomocy w przypadku zagnieżdżenia się gniazda os może odmówić nam straż pożarna. Nie musi ona interweniować, o ile nie chodzi o obiekt użyteczności publicznej. Dobrym sposobem na odstraszenie os jest zawieszenie sztucznego gniazda os. Sprawi ono, że owady uznają dane miejsce za mało atrakcyjne dla bytowania.
Również w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pojawieniem się gniazda os w ziemi, powinniśmy zdać się na specjalistów. Jeśli jednak zabieramy się za to sami, to także dokładnie zabezpieczmy swoje ciało. Jednym z polecanych sposobów zniszczenia gniazda os w ziemi jest zalanie otworu wrzątkiem. Pewniejszą metodą jest jednak zastosowanie kontaktowych środków owadobójczych. Należy wybrać na działanie czas, gdy owady są mniej aktywne. Najlepiej zrobić to o świcie w chłodny dzień.
Zobacz też: Domowe sposoby na komary. Jakie olejki i rośliny odstraszą komary skutecznie i na długo?
Nie zawsze nieproszeni goście pojawiają się w ziemi. Jak zlikwidować gniazdo os na poddaszu lub na drzewie? Bardzo często stosuje się odymianie połączone z zastosowaniem pylistego preparatu owadobójczego. Zadymianie można przeprowadzić np. wykorzystując świecę dymną.
Niestety, usuwanie gniazda os jest czynnością, wokół której narosło wiele mitów. Przede wszystkim bardzo często źle się do tego zabieramy. Bezsprzecznie złym pomysłem jest wypalanie miejsca ich bytowania. Poza narażeniem nas na ukąszenia ryzykujemy pożarem. Gniazdo jest przecież zbudowane z łatwopalnej celulozy. Nie należy też go niszczyć wodą lub strącać. Metody te nie zawsze są skuteczne, gniazdo może zostać odbudowane, narażają nas za to na atak.
Zobacz też: Ocet na mszyce - dowiedz się, jak go wykorzystać w ogrodzie. Domowe i naturalne sposoby na owady