Dzień Matki 2021. Już niedługo obchodzimy to święto w Polsce! Kiedy celebrują je inne kraje?

Dzień Matki wypada w Polsce każdego roku tego samego dnia. Nie dzieje się tak jednak we wszystkich krajach. Święto jest czasem łączone z Dniem Kobiet, ale bywa też, że data jest ruchoma. Kiedy mamy w innych krajach mają swój dzień?

Dzień Matki, to wyjątkowe święto, podczas którego rodzicielki na całym świecie mają "swój dzień". Podczas tego wyjątkowego dnia, dzieci wręczają mamom drobne upominki, a w szkołach organizowane są specjalne uroczystości. W niektórych krajach, w telewizji jest nadawany nawet wyjątkowy blok reklamowy, lub cały program telewizyjny specjalnie z tej okazji. Organizowane są też specjalne pochody ku wszystkim matkom. To święto różni się jednak datą, w wielu krajach obchodzone jest w innym czasie, kiedy dokładnie?

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Dzień Matki 2021. Czy 26 maja świętują jedynie polskie mamy?

26 maja w Polsce przypada Dzień Matki. Jesteśmy jedynym krajem, który wybrał właśnie tą datę. Przyczyny są nie do końca znane, ale z początku datą, która wskazywała na to święto w Polsce, był 13 maja. W naszym kraju wszystkie mamy są obdarowywane zazwyczaj kwiatami i laurkami. To symboliczny gest, który jest okazywany przez dzieci jako wdzięczność, za trud macierzyństwa. Całkiem bliska naszej daty, jest kalendarzowy 27 maja. Wtedy Dzień Matki świętuje Boliwia. 

Życzenia na Dzień Matki możemy zamieścić na kartce, dołączonej do prezentu. Zdjęcie ilustracyjne, TierneyMJ/shutterstock.com Życzenia na Dzień Matki. Czego życzymy naszym mamom?

Dzień Matki 2021. Maj to miesiąc matek na niemal całym świecie

Święto Mamy kojarzy się z miesiącem majem. Tak jest w wielu krajach, ale nie we wszystkich. W maju swój wyjątkowy dzień obchodzą mamy w Paragwaju (15.05), Boliwii (27 maja), Algierii i Dominikanie(ostatnia niedziela maja), a także na Węgrzech i Litwie (pierwsza niedziela maja). Najbardziej popularną datą na świecie jest jednak druga niedziela maja. Jest to święto ruchome, jeśli chodzi o datę, a obchodzą je wtedy państwa takie jak m.in Austria, Belgia, Bahamy, Bangladesz, Bermudy, Dania, Łotwa, Cypr, Grecja, Turcja, Wietnam, Chorwacja, Włochy, czy Stany Zjednoczone. 

Dzień Matki na świecie - w poszczególnych krajach święto to, obchodzone jest w innych dniach. Zdjęcie ilustracyjne, Yuganov Konstantin/shutterstock.com Dzień Matki na świecie - daty, w których obchodzone jest święto mam

Dzień Matki 2021. Bywa, że wszyscy świętują je razem

W niektórych krajach Dzień Matki jest łączony także z innymi świętami. Na przykład pierwszego czerwca w Mongolii, Dzień Matki łączony jest z Dniem Dziecka. Bliscy świętują dzień obojga i składają sobie wzajemne życzenia. Podobnie, jak w Korei Południowej. Właśnie tam, 8 marca przypada Dzień Rodziców. Dzieci okazują wtedy wdzięczność każdemu z nich i spędzają dzień wspólnie. W Chinach Dzień Matki łączony jest z Dniem Kobiet. To samo tyczy się Słowenii, Serbii i Armenii. 

Więcej o: