Szerszeń wleciał do pokoju? Zachowaj zimną krew. Jak pozbyć się go z domu?

Słoneczne dni sprzyjają pojawianiu się wielu latających stworzeń. Nawet do wysoko położonych mieszkań przez przypadek może dostać się szerszeń. W takiej chwili panika zdenerwuje owada. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Pszczoła, osa i szerszeń - wszystkie te owady mogą budzić strach i przerażenie. Ostatni z nich występuje na terenie całego kraju i najbardziej daje się we znaki ze względu na duży rozmiar. Użądlenie szerszenia bywa wyjątkowo bolesne. Poznaj poniższe wskazówki, które pomogą Ci w konfrontacji z tym stworzeniem. 

Zobacz wideo Największy gatunek szerszenia na świecie pojawił się w USA

Szerszeń wleciał do domu - jak się go pozbyć?

Szerszenie budują gniazda wczesną wiosną. Wybierają w tym celu miejsca ciepłe i suche, na przykład balkony, altany, garaże i pustostany. Niestety często pada na ludzkie siedliska. W takiej sytuacji należy jak najszybciej usunąć gniazdo i to nie na własną rękę - lepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Nie należy zwlekać z tą decyzją, ponieważ stado szerszeni może być bardzo niebezpieczne. To, że szerszeń wleciał do naszego domu nie musi oznaczać gniazda założonego w pobliżu. Przy uchylonym oknie lub drzwiach balkonowych, taki owad może dostać się przypadkowo. Przy konfrontacji z szerszeniem nie należy krzyczeć ani nadmiernie gestykulować, ponieważ takie kroki drażnią owada. Podobna reakcja ma miejsce przy wyrazistych kolorach ubrań.

  • Najprostszym sposobem pozbycia się owada jest szerokie uchylenie drzwi lub okien i czekanie, aż szerszeń sam znajdzie drogę powrotną. W celu przyśpieszenia reakcji szerszenia, możemy nakierować go do drzwi gazetą lub ręcznikiem.

  • Jeśli ta taktyka nie okaże się skuteczna, można zgasić światło w pomieszczeniu i zapalić to obecne na balkonie lub tarasie. Szerszeń będzie zbliżał się do oświetlonego obiektu na zewnątrz i opuści tym samym lokum.

  • Z kolei posiadacze zimnej krwi, mogą nałożyć na szerzenia szklankę i wsunąć pod spód gazetę. Dzięki temu można przetransportować owada na dwór. Nie zapomnij zamknąć okien, aby szerszeń nie wrócił. 

Pepco sprzedaje klapki za 25 zł, które robią furorę. To hit wśród kobiet na lato (zdjęcie ilustracyjne) Pepco sprzedaje klapki za 25 zł, które robią furorę. To hit wśród kobiet na lato

Jak zabezpieczyć dom przed szerszeniami?

Co pewien czas obserwuj ciche zakamarki domu, które mogą być potencjalnym środowiskiem dla gniazda szerszeni. Sprawdź w tym celu na przykład szczeliny mieszczące się na poddaszu. Warto dla bezpieczeństwa naprawić wszelkie szczeliny oraz pęknięcia w ścianach. Do przewodu wentylacyjnego możesz wstawić drobną i metalową siatkę, która będzie pełniła funkcję ochronną. W celu ochrony pomieszczeń, warto zaopatrzyć się w moskitiery. Taką siatkę zamocuj przy najczęściej otwieranym oknie. Drugie może pozostać bez ochrony, jeśli nie będziesz go otwierała. Owady nie lubią zapachu lawendy i czosnku, dlatego te rośliny warto trzymać przy parapecie. 

Powstała polska wersja TK Maxx. Kilka sklepów jest już otwartych Powstała polska wersja TK Maxx. Kilka sklepów jest już otwartych

Więcej o: