Jak obliczyć dni płodne? Kalendarzyk a może aplikacja?

Jak obliczyć dni płodne korzystając ze zwykłego kalendarza? A może lepiej skorzystać z dedykowanej aplikacji na smartfona?

Kiedy są dni płodne?

Kiedy są dni płodne i jakie informacje są niezbędne, aby je obliczyć? Takie pytanie zadają sobie nie tylko dziewczęta, które dopiero poznają swoje ciało i dojrzewają do bycia kobietą. Taka informacja jest też niezwykle istotna dla tych kobiet, które starają się o dziecko, gdyż przybliża je do właściwego zaplanowania momentu poczęcia. Ale zacznijmy od początku. Czym są dni płodne? Otóż są to dni w trakcie cyklu miesiączkowego, podczas których kobieta ma zwiększone szanse na zajście w ciążę. Największe są one w dniu owulacji, czyli dokładnie w połowie cyklu, kiedy uwolnieniu ulega dojrzała komórka jajowa. Jeśli w tym momencie połączy się ona z plemnikiem, wówczas istnieje szansa, że dojdzie do udanego zapłodnienia, a w dalszej perspektywie - ciąży.

Kalendarz dni płodnych: jak obliczyć?

Kalendarz dni płodnych jest niezwykle istotny kiedy planujemy powiększenie rodziny. Jego prowadzenie nie jest łatwe, nawet w przypadku kobiet o wyjątkowo regularnych cyklach. Większość pań nie może pochwalić się książkową długością ich trwania, co znacznie utrudnia właściwe obliczenie. Dodatkowo owulacja może wystąpić tak naprawdę w dowolnym momencie dnia, co jeszcze bardziej utrudnia sprawę. 

Stworzenie kalendarza dni płodnych wymaga od kobiety wnikliwej obserwacji własnego ciała i znajomości jego pracy. Jak już wiadomo, największa szansa na zajście w ciążę jest w dniu owulacji. Jeśli przyjmiemy, że cykl menstruacyjny liczy 28 dni (od pierwszego dnia miesiączki aż do ostatniego poprzedzającego kolejną menstruację) to dokładnie w połowie, 14 dnia powinna mieć miejsce owulacja. Dni płodne to jednak nie tylko dzień jajeczkowania, ale także co najmniej dwa dni go poprzedzające (plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do czasu owulacji) i dwa następujące po nim. 

Zobacz wideo Cykl miesiączkowy - ile trwa i kiedy wypadają dni płodne?

Kalendarzyk płodność: metody obliczania dni płodnych

Kalendarzyk płodności to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Kobiety, które korzystają z takiej metody zapobiegania ciąży, muszą bardzo dobrze znać swoje ciało, ale także skrupulatnie pilnować obliczeń, gdyż nawet niewielka pomyłka może skutkować niechcianą ciążą. 

Przy metodzie kalendarzykowej do wyliczania dni płodnych wykorzystywana jest zazwyczaj jedna z uznanych ogólnie metod. Należą do nich:

  • metoda termiczna - według jej założeń głównym czynnikiem wskazującym na zbliżanie się dni płodnych jest zmiana temperatury ciała. Konieczne jest zatem codzienne dokonywanie jej pomiarów. Aby wyniki mogły być miarodajne, trzeba ich dokonywać każdego dnia o tej samej porze, po przebudzeniu, najlepiej znajdując się jeszcze w łóżku. Następnie należy porównywać kolejne wyniki - w dniach płodnych temperatura powinna być o około 0,2°C wyższa. Najniższa temperatura powinna zostać odnotowana w okresie od miesiączki do początku owulacji. Metoda ta nie sprawdza się np. w przypadku gdy kobieta ma infekcję, wywołującą podwyższenie temperatury, ale także gdy przeżywa wzmożony stres lub nocuje poza miejscem zamieszkania.
  • metoda obserwacji śluzu - kluczem jest obserwacja zmian konsystencji i koloru śluzu pochwowego, który zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Bezpośrednio po miesiączce jest go mało i jest lepki. W ciągu dni płodnych pojawia się go więcej, jest ciągnący i przezroczysty. Zwykle pojawia się już sześć dni przed owulacją. W kolejnej fazie ponownie jest go mniej i gęstnieje, co uniemożliwia plemnikom zapłodnienie. 
  • metoda objawowo-termiczna to połączenie obu powyższych metod.

Kalendarzyk owulacji: skorzystaj z aplikacji

Jeśli chcesz szybko obliczyć dni płodne, niekoniecznie musisz korzystać z kalendarzyka owulacji. W internecie znajdziesz mnóstwo kalkulatorów dni płodnych, które na podstawie długości cyklu i daty ostatniej miesiączki podadzą ci przypuszczalną datę rozpoczęcia i zakończenia dni płodnych. 

Można także skorzystać z popularnych aplikacji na smartfony, w których odnotowujemy co miesiąc długość trwania miesiączki, daty odbytych stosunków itp. Aplikacja na podstawie umieszczonych w niej danych prognozuje wystąpienie dni płodnych - im więcej danych się w niej znajduje, tym prognozy bywają bardziej trafne. 

Zobacz też: Niespodziewany skutek COVID-19. Wiele kobiet skarży się na dokuczliwe objawy

Więcej o: