Jak dobrać rower do wzrostu, by jazda na nim sprawiała nam wyłącznie przyjemność? To pytanie zadają sobie przede wszystkim cykliści - amatorzy, którzy stoją przed zakupem roweru po raz pierwszy lub są okazjonalnymi użytkownikami jednośladów. Aby korzystanie z przejażdżek było tylko i wyłącznie przyjemnością rozmiar ramy musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. W innym wypadku może okazać się, że kierownica i pedały są dla nas zbyt daleko lub zbyt blisko, a to powoduje nie tylko to, że ciężko nam się jeździ, ale przede wszystkim to, że po takiej jeździe wszystko nas boli.
Podczas zakupu nowego jednośladu trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii, jednak jedną z najważniejszych jest rozmiar ramy w stosunku do naszego wzrostu. Aby go obliczyć wystarczy:
W zależności od rodzaju roweru, o którym mowa, będzie to odpowiednio:
Z tego działania uzyskamy wartość wyrażoną w centymetrach, więc na koniec należy wynik podzielić przez 2,54 i uzyskujemy wartość w calach.
Oprócz dopasowania rozmiaru ważne jest też dobranie odpowiedniego modelu. Jak dobrać rower? To jest bezpośrednio uzależnione od tego jak rower będzie eksploatowany i na jakim terenie będzie w przeważającej mierze użytkowany. W sklepach z tego rodzaju asortymentem mamy do wyboru:
Jaka rama do wzrostu? Oprócz wyliczenia proporcji ramy do wzrostu konieczne jest osobiste przymierzenie się do konkretnego modelu. Tylko siadając na jednośladzie i robiąc nim kilka kółek po terenie sklepu, możemy zyskać pewność, że dany model będzie dla nas wygodny. Wynika to z faktu, że każdy producent nieco inaczej projektuje swoją ramę, a każdy użytkownik posiada nieco inny styl jazdy lub może mieć nieco odbiegające od standardów proporcje ciała, które zaważą na tym, że wśród rowerów o tym samym rozmiarze ramy jeden będzie wygodny, a pozostałe niekoniecznie.
Zakup roweru to poważna inwestycja na co najmniej kilka lat. Dlatego nim zdecydujesz się na konkretny model, koniecznie sprawdź proporcje między ramą roweru a wzrostem jego użytkownika. Nie zapomnij też o przymiarce, gdyż nawet najdokładniejsze wyliczenia matematyczne na nic się zdadzą, jeśli okaże się, że dany pojazd nie zapewnia ci maksymalnego komfortu podczas użytkowania.