Jak dobrać rower do wzrostu? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru?

Jak dobrać rower do wzrostu, aby podczas jazdy nie odczuwać bólu pleców i innych grup mięśniowych. Skorzystaj z kilku porad.

Rozmiar ramy ma znaczenie!

Jak dobrać rower do wzrostu, by jazda na nim sprawiała nam wyłącznie przyjemność? To pytanie zadają sobie przede wszystkim cykliści - amatorzy, którzy stoją przed zakupem roweru po raz pierwszy lub są okazjonalnymi użytkownikami jednośladów. Aby korzystanie z przejażdżek było tylko i wyłącznie przyjemnością rozmiar ramy musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. W innym wypadku może okazać się, że kierownica i pedały są dla nas zbyt daleko lub zbyt blisko, a to powoduje nie tylko to, że ciężko nam się jeździ, ale przede wszystkim to, że po takiej jeździe wszystko nas boli. 

Podczas zakupu nowego jednośladu trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii, jednak jedną z najważniejszych jest rozmiar ramy w stosunku do naszego wzrostu. Aby go obliczyć wystarczy:

  1. zmierzyć długość naszej nogi licząc od krocza
  2. pomnożyć uzyskaną wartości przez zmienną, która jest różna dla różnych typów rowerów

W zależności od rodzaju roweru, o którym mowa, będzie to odpowiednio:

  • dla rowerów górskich 0,57 (dla kół o średnicy od 26 do 27,5 cala) lub 0,6 (dla kół 29-calowych)
  • dla rowerów trekkingowych, miejskich i crossowych - 0,63.

Z tego działania uzyskamy wartość wyrażoną w centymetrach, więc na koniec należy wynik podzielić przez 2,54 i uzyskujemy wartość w calach. 

Nie ma roweru idealnego dla wszystkich. Kupujący musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czego tak naprawdę potrzebuje. Miejski, szosowy, elektryczny czy składak? Plusy i minusy różnych rowerów do miasta [TEST REDAKCJI]

Jak dobrać rower? Co wziąć pod uwagę?

Oprócz dopasowania rozmiaru ważne jest też dobranie odpowiedniego modelu. Jak dobrać rower? To jest bezpośrednio uzależnione od tego jak rower będzie eksploatowany i na jakim terenie będzie w przeważającej mierze użytkowany. W sklepach z tego rodzaju asortymentem mamy do wyboru:

  • rower crossowy, czyli taki który nadaje się zarówno do jazdy po miejskich przestrzeniach jak i po polnych czy leśnych ścieżkach. Co ważne, rowery trekkingowe występują w popularnych rozmiarach zarówno dla kobiet (17-19 cali) jak i mężczyzn (19-21 cali)
  • rower trekkingowy, ten typ roweru najlepiej sprawdza się na wycieczkach podmiejskich, gdzie teren jest nierówny, ale daleko mu do bezdroży leśnych lub górskich; rowery trekkingowe również można spotkać w różnych wersjach: dla pań przeważnie od 17-19 cali, a dla panów od 19-21 cali
  • rower górski - te przystosowane są do jazdy w terenie mocno pofałdowanym, dlatego zazwyczaj ich jakość jest zdecydowanie lepsza; w przypadku rowerów górskich możemy liczyć na lepsze hamulce, a także zdecydowanie lepsze systemy amortyzacji; co ciekawe, rowery tego typu mają też nieco mniejsze ramy niż rowery crossowe czy trekkingowe - modele zaczynają się już od 15 cali zarówno dla pań jak i panów
  • rower miejski - to specyficzny rodzaj jednośladu, którego konstrukcja przystosowana jest do poruszania się w przestrzeni miejskiej, gdzie wszędzie dostępne są proste pozbawione wybojów ścieżki; tego typu pojazdy szczególnie często wybierają panie ze względu na to, że oprócz wygody oferują one wyjątkowy design, dzięki czemu jadąc takim rowerem, można poczuć się pięknie.
Zobacz wideo Chcesz dbać o kondycję nie wychodząc z domu? Kilka aplikacji, które w tym pomogą

Jaka rama do wzrostu?

Jaka rama do wzrostu? Oprócz wyliczenia proporcji ramy do wzrostu konieczne jest osobiste przymierzenie się do konkretnego modelu. Tylko siadając na jednośladzie i robiąc nim kilka kółek po terenie sklepu, możemy zyskać pewność, że dany model będzie dla nas wygodny. Wynika to z faktu, że każdy producent nieco inaczej projektuje swoją ramę, a każdy użytkownik posiada nieco inny styl jazdy lub może mieć nieco odbiegające od standardów proporcje ciała, które zaważą na tym, że wśród rowerów o tym samym rozmiarze ramy jeden będzie wygodny, a pozostałe niekoniecznie.

Co się dzieje z ciałem podczas jazdy na rowerze? Jak jazda na rowerze wpływa na nasze ciało?

Rama roweru a wzrost: podsumowanie

Zakup roweru to poważna inwestycja na co najmniej kilka lat. Dlatego nim zdecydujesz się na konkretny model, koniecznie sprawdź proporcje między ramą roweru a wzrostem jego użytkownika. Nie zapomnij też o przymiarce, gdyż nawet najdokładniejsze wyliczenia matematyczne na nic się zdadzą, jeśli okaże się, że dany pojazd nie zapewnia ci maksymalnego komfortu podczas użytkowania. 

Więcej o: