Ukąszenie osy to jedna z bardziej prawdopodobnych sytuacji, jaka może spotkać nas lub naszych najbliższych latem. Kiedy temperatura rośnie, chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, relaksując się w cieniu drzew. Tu jednak czyha na nas wiele niebezpieczeństw, począwszy od wszechobecnych kleszczy, poprzez uciążliwe komary aż po niebezpieczne osy. Najlepszym sposobem na ochronę przed owadami jest stosowanie środków odstraszających je zapachem, a ponadto zakrywanie ciała ubraniami oraz stosowanie moskitier (w oknach lub wokół altan ogrodowych). Jednak nawet takie zabezpieczenia nie dają 100 proc. pewności, że nie padniemy ofiarą ukąszenia osy lub innego owada. Jak w takim razie postępować na wypadek takiej sytuacji?
Do ugryzienia osy może dojść niemalże wszędzie: w ogrodzie, parku, na łące, nad jeziorem. Owady te są wszędobylskie, ale należy wspomnieć, że jeśli nie są drażnione, to zazwyczaj nie atakują. Jeśli natomiast intensywnie je odganiamy lub zaczynamy na nie polować, to w odruchu obronnym zaczynają one żądlić.
Dla większości osób ugryzienie osy wiąże się z nagłym bólem i powstaniem w miejscu ukłucia bolesnego, zaczerwienionego obrzęku. Nie jest ono niebezpieczne, a uciążliwe objawy ustępują w przeciągu kilku dni bez konieczności stosowania żadnych medykamentów. Jednak nie zawsze jest tak łatwo. Ugryzienie osy powoduje, że mamy kontakt z jej jadem, na który część osób ma uczulenie. Bezpośredni kontakt z alergenem może u nich wywołać silną reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny, w przypadku którego jeśli pacjent nie otrzyma na czas leków, może dojść do zgonu. Wiele osób pamięta głośny przypadek znanej polskiej aktorki Ewy Sałackiej, która właśnie po użądleniu osy zmarła na skutek wstrząsu anafilaktycznego w 2006 roku.
Dlatego też osoby, które wiedzą, że są uczulone na jad osy, muszą stale mieć przy sobie leki przeciwalergiczne, które należy podać natychmiast po ukąszeniu. Może to zapobiec wystąpieniu poważniejszych symptomów jak:
Żądło osy, w przeciwieństwie do żądła pszczoły, nie pozostaje w ranie po ukąszeniu. Niemniej jednak trudno przegapić ten fakt, gdyż użądlenie jest mocno bolesne i pozostawia silny obrzęk. Kiedy padniemy ofiarą większej ilości ugryzień osy, wówczas może to wywołać także inne objawy, jak np.
Wielokrotne pokąsanie przez osy nawet u osób nieuczulonych może doprowadzić do zapaści, a nawet śmierci.
Co na ugryzienie osy? W przypadku osób, które nie są uczulone na jad, nie ma konieczności stosowania żadnych specjalnych środków na ugryzienie osy. Pierwsza pomoc w takim wypadku ogranicza się do zdezynfekowania miejsca ukłucia i obłożenia go lodem, lub zimnym okładem, który pomoże zmniejszyć odczucia bólowe i złagodzić opuchliznę i zaczerwienienie. Dobrze sprawdza się też przykładanie plastrów cytryny lub kompresów nasączonych octem - również wpływają one łagodząco na ból, a przy tym mają właściwości dezynfekujące. Jeśli jednak zauważymy, że po użądleniu osoba źle się czuje i jest podejrzenie, że może być uczulona, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, gdyż nie będziemy w stanie samodzielnie udzielić jej skutecznej pomocy.
Zobacz też: Co na kleszcze? Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem kleszcza?