Ugryzienie pszczoły nie jest przyjemnym doznaniem, ale każdy z nas przynajmniej raz w życiu był jej ofiarą. Pszczoły można spotkać latem w lasach, parkach, na skwerach czy nad wodą. Trudno więc podjąć działania, które całkowicie wykluczyłyby możliwość użądlenia pszczoły. Niemniej jednak jeśli wybieramy się w miejsce, gdzie istnieje ryzyko spotkania takich owadów, wówczas warto:
Ukąszenie pszczoły w większości przypadków może wywołać dyskomfort. Istnieje jednak grupa ludzi uczulonych na jad pszczeli, u których taka sytuacja może mieć zdecydowanie poważniejsze konsekwencje.
W zdecydowanej większości ukąszenie pszczoły kończy się na powstaniu bolesnego, zaczerwienionego i opuchniętego miejsca, w którym tkwi pozostawione przez owada żądło. Należy je umiejętnie usunąć, a następnie odkazić miejsce wkłucia i obłożyć lodem, który złagodzi ból i obrzęk. W miejscu ukąszenia może być odczuwane pieczenie, swędzenie, lekki ból, które można neutralizować okładami z cytryny, cebuli, lodu itp. Skutecznie łagodzą objawy również kompresy zanurzone w roztworze wody i sody oczyszczonej lub wody i amoniaku.
W przypadku osób uczulonych na jad pszczeli po ukąszeniu może wystąpić wysypka, trudności z oddychaniem, zawroty głowy, nudności, a w najgorszym przypadku wstrząs anafilaktyczny. Jeżeli podejrzewamy, że ukąszona osoba ma uczulenie na jad, należy natychmiast wezwać specjalistyczną pomoc, gdyż w takiej sytuacji nie będziemy w stanie samodzielnie sobie poradzić.
Jak wygląda użądlenie pszczoły? Wygląda bardzo podobnie do ukąszeń innych owadów. W miejscu, w którym do niego doszło prawie natychmiast pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna. Miejsce to staje się cieplejsze, czasem lekko twardnieje. W przypadku ukąszenia pszczoły tkwi w nim żądło, które posiada wypustki, które zaczepiają się w skórze. Jego usunięcie jest pierwszą czynnością przy udzielaniu pierwszej pomocy użądlonemu pacjentowi. Należy to zrobić delikatnie i z wyczuciem, aby nie wtłoczyć pod skórę dodatkowej ilości jadu pszczelego. Po pozbyciu się żądła miejsce należy odkazić i zastosować środki niwelujące przykre dolegliwości towarzyszące ukąszeniu.
Użądlenie pszczoły, osy czy innego owada wywołuje opuchliznę, która jest wraz z zaczerwienieniem i bólem najważniejszym symptomem świadczącym o całym zajściu. Na szczęście w przypadku osób, które nie cierpią na alergię na jad, dość szybko można się jej pozbyć stosując powszechnie znane i dostępne metody łagodzenia obrzęku. Niezawodne w tej kwestii będą wszelkiego rodzaju okłady, które doprowadzą do jej stopniowej eliminacji.
Zobacz też: Domowe sposoby na komary. Jakie olejki i rośliny odstraszą komary skutecznie i na długo?