Ugryzienie meszki. Jak sobie poradzić z jego konsekwencjami?

Ugryzienie meszki nie jest niczym przyjemnym, jednak czasem trudno go uniknąć. Jak sobie poradzić kiedy już do niego dojdzie?

Meszki: ugryzienie może wywołać poważne schorzenie

Meszki to uciążliwe owady, których ugryzienie tylko w pewnych, określonych przypadkach może być bardzo niebezpieczne. Meszki rozmnażają się w ciekach wodnych. Żywią się martwymi szczątkami roślin i zwierząt, pełniąc tym samym bardzo ważną rolę naturalnego oczyszczacza rzek. Owady zasiedlają także obszary wokół płynących wód, gdzie w czasie upałów ludzie często wypoczywają, kąpią się itd. Zagrożenie dla nich stanowią jedynie samice meszek, które najbardziej aktywne są po południu i wieczorem, a budowa ich aparatu gębowego pozwala bez trudu wkłuć się w skórę i czerpać krew z powstałej rany. 

Meszki zazwyczaj atakują całymi grupami. Ich celem jest bydło, konie, świnie i drób, ale nie pogardzą także ludźmi. W większości wypadków ich ukąszenie nie jest niebezpieczne, chyba że dotyczy to osoby w stanie upojenia alkoholowego lub niemowlęcia. W takim przypadku uwalniana wraz ze śliną meszek substancja może doprowadzić do rozwinięcia się choroby zwanej hararą. W jej wyniku w skrajnych przypadkach dochodzi do obrzęku płuc, co wymaga długotrwałej hospitalizacji.

Ukąszenie meszki: kiedy wybrać się do lekarza?

Ukąszenie meszki jest dość bolesne i, podobnie jak w przypadku ukąszeń innych owadów, może wywołać zaczerwienienie, obrzęk i opuchliznę. Meszki nie przenoszą żadnych chorób, ale w ich ślinie zawarte są toksyczne substancje mogące częściej prowadzić chociażby do wystąpienia wysokiej gorączki. 

Kiedy wybrać się do lekarza po ukąszeniu meszki? W większości przypadków rana po ukąszeniu meszki zagoi się samoistnie w ciągu kilku dni i nie będzie konieczna konsultacja lekarska. Wystarczą domowe sposoby łagodzenia bólu i niwelowania opuchlizny. Zdarza się jednak, że rana nie goi się tak dobrze, np. ze względu na zakażenie jej (poprzez drapanie lub dotykanie brudnymi rękoma). To może prowadzić do powiększenia się rany i powstania odczynu zapalnego, a taka sytuacja wymaga wybrania się do lekarza specjalisty, który może zalecić antybiotykoterapię w razie konieczności. 

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów

Jak wygląda meszka?

Jak wygląda meszka? Meszka jest bardzo drobnym owadem, którego trudno dostrzec, kiedy widzimy go w pojedynkę. Łatwiej ją zidentyfikować gdy porusza się całymi chmarami, a to zdarza się bardzo często. W Polsce znane jest 50 gatunków meszek. Pojedynczy osobnik osiąga zwykle 3–6 mm długości, jest ciemno ubarwiony. Jego budowa jest krępa, a skrzydła krótkie i szerokie. Meszka posiada także 11-członowe czułki i krótkie, grube odnóża. Samica meszki składa w płytkich wodach około 200–500 jaj. Po 2–3 tygodniach wylęgają się z nich larwy, które żyją i przepoczwarczają się w szybko płynących wodach. Proces ten następuje po kolejnych 6–8 tygodniach. Dorosłe owady wypływają na powierzchnię w pęcherzyku powietrza i odlatują.

Aby ustrzec się przed ugryzieniem meszki, warto unikać miejsc ich potencjalnego wylęgu, czyli okolic wód płynących, zwłaszcza w porze popołudniowo-wieczornej. Jeśli już musimy przebywać w takim miejscu, warto wybrać ubranie, które szczelnie osłoni nasze ciało. Warto także skorzystać z jednego z dostępnych w sklepach środków ochronnych przeciwko owadom - należy jednak sprawdzić na etykiecie czy działa on także na meszki.

Zobacz też: Mucha końska. Jak poradzić sobie z jej ukąszeniem?

Więcej o: