Dzięki tym trikom twoje firanki będą śnieżnobiałe. Sprawdź, o czym pamiętać podczas prania

Jak doprać firanki, żeby były śnieżnobiałe? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Choć białe firanki są piękną dekoracją okienną, która nadaje wnętrzu przytulności, to dopranie ich jest czasami sporym wyzwaniem. Mamy jednak kilka trików, które sprawią, że twoje firanki będą idealnie białe.

Firanki to dekoracja okienna, która nie tylko dodaje wnętrzu przytulności, ale także chroni nas przed nadmiarem promieni słonecznych oraz spojrzeniami sąsiadów. I choć firany pierzemy dość rzadko, to ta czynność może nastręczać problemów. Jak prać firanki, żeby zachowały swoją biel? Podpowiadamy! 

Zobacz wideo 3 myki na płyn do zmiękczania tkanin. Sprawdź, jakie to proste

Pamiętaj o namoczeniu firanek

Jeśli chcesz, by twoje firanki były idealnie białe, musisz wiedzieć, że konieczne jest ich namaczanie. Zanim włożysz firany do pralki, mocz je w misce z ciepłą wodą (30-40 st. C) przez około godzinę. Jeśli twoje firanki są jedynie zakurzone i nie mają większych zabrudzeń, wystarczy odmaczać je w czystej wodzie. W przypadku mocno zabrudzonych firan warto wymienić wodę kilka razy podczas namaczania. Poplamione firany odmaczaj moc w wodzie z dodatkiem detergentu:

  • soda oczyszczona sprawdzi się przy firanach pożółkłych od dymu tytoniowego; 
  • płyn do naczyń dodaj, gdy na twoich firankach widoczne są tłuste plamy;
  • kolorowe firany odmaczaj w wodzie z dodatkiem płynu do płukania (dzięki temu unikniesz przebarwień).

Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia doskonale wybielą twoje firanki

Aby wybielić firanki, użyj składników, które masz w swojej kuchni. Dodaj do proszku do prania łyżkę sody oczyszczonej. Soda oczyszczona otworzy włókna tkaniny i sprawi, że proszek lepiej w nią wniknie. 

Innym sposobem na wybielenie firanek jest dodanie do prania proszku do pieczenia. Możesz namoczyć w nim firanki (w proporcji 1 torebka na 5 litrów wody) lub dodać do proszku do prania 1-2 łyżki proszku do pieczenia. 

Ustaw odpowiedni program i temperaturę

Firany możesz prać w pralce, o ile wybierzesz odpowiedni program. Wiele pralek posiada dedykowany tryb "pranie firanek", ale jeśli go nie ma, to wystarczy, że ustawisz tryb "pranie ręczne". Te programy są przeznaczone do prania delikatnych tkanin. Temperatura prania firanek powinna wynosić 30-40 stopni Celsjusza. 

Nigdy nie odwirowuj firanek

Firanek nie na należy odwirowywać. Gdy skończą się prać, pozostaw je na chwilę w pralce, żeby ociekły, a potem rozwieś je na suszarce. Rozwieś je równo, dzięki temu unikniesz żółtych zacieków. Nie musisz czekać, aby firany wyschły do końca. Możesz je powiesić w oknach, gdy są lekko wilgotne. Pamiętaj jednak, aby nie były bardzo mokre. Ociekająca woda może doprowadzić do zdeformowania materiału. 

Więcej o: