Kiedy wykopać marchew? Jak siać, uprawiać i przechowywać, czyli wszystko na temat marchewki

Kiedy wykopać marchew, jak ją uprawiać i siać to pytania, które zadają sobie zwykle początkujący ogrodnicy pragnący mieć własny warzywnik. Któż nie chciałby cieszyć się dorodną marchwią z własnej uprawy? W jaki sposób uprawiać marchew, aby zbierać smaczny i zdrowy plon? Podpowiadamy.

Jak uprawiać marchew, czyli niezbędne wymagania

Kiedy wykopać marchew? Najpierw warto się upewnić kiedy ją posiać i jak pielęgnować, aby móc wykopać obfity i udany plon. Jak uprawiać marchew? Okazuje się, że nie zawsze udaje się stworzyć jej odpowiednie warunki do zdrowego i efektywnego wzrostu, dlatego warto wiedzieć, jakie wymagania należy spełnić, aby cieszyć się dorodnym warzywem z własnego ogródka. 

  1. Gleba lekka, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna, o odczynie 6,0-6,5 pH i małej zawartości azotu.
  2. Stanowisko nasłonecznione, ponieważ warzywa uprawiane w cieniu mają słabo wyrośnięte, zniekształcone i źle wybarwione korzenie, przez co w efekcie zbiory mogą być niewielkie i mało słodkie.
  3. Warto zadbać również o miejsce przewiewne - wiatr utrudnia atakowanie roślin przez najgroźniejszego szkodnika marchwi, jakim jest połyśnica marchwianka.
  4. Optymalna temperatura dla wzrostu marchwi to 15-20ºC.
  5. Na glebie w drugim roku po oborniku najlepiej wschodzi marchew - sianie warzywa na świeżo użyźnionej obornikiem ziemi spowoduje, że korzenie będą się rozwidlać, zatem urodzaj będzie - co najmniej - średnio zadowalający.
Zobacz wideo Nosisz soczewki? Marchewka powinna być twoim ulubionym warzywem

Jak siać marchew? Kilka cennych porad

Chcesz posiadać w swoim ogródku wartościowe warzywa i zastanawiasz się: jak siać marchew? Okazuje się, że - wbrew pozorom - zasiew marchwi nie należy do specjalnie skomplikowanych zabiegów, warto jedynie pamiętać o kalendarzu zasiewu tego warzywa w zależności od odmiany, jaką wybierzemy, i tak:

  • w ostatnim tygodniu marca i przez cały kwiecień sadzimy marchew wczesną,
  • w pierwszej połowie maja korzystnie jest siać tzw. odmiany średnio późne,
  • w drugiej połowie maja wysiewamy późną marchew,
  • wysiewanie marchwi w listopadzie czy grudniu określa się jako "ozime", co oznacza, że zacznie ona wschodzić dopiero na wiosnę. Przy okazji tego rodzaju sadzenia marchwi warto jednak zwrócić uwagę na pogodę -  jeżeli listopad jest ciepły należy poczekać z wysiewem do grudnia, aby uniknąć kiełkowania warzywa przed zimą

Jeżeli już zdecydujemy się wysiewać marchew, poniżej kilka porad w jaki sposób dokonywać tej czynności:

  1. Ważne jest przygotowanie ziemi - powinna być przekopana i pozbawiona chwastów. Warto także pamiętać o tym, że w przypadku wszystkich warzyw korzeniowych ważne jest przestrzeganie tzw. trzyletniego płodozmianu. Polecanym przedplonem dla marchwi są: warzywa cebulowe, kapustne oraz ziemniaki.
  2. Wyznaczenie grządek - najlepiej oddalonych od siebie o 25-30 cm.
  3. Marchew sieje się dość płytko na 1-2 cm głębokości.
  4. Ziemia przy wysianej marchwi powinna być wilgotna, przy suchej wiośnie należy zatem regularnie podlewać grządki, a nawet przykryć warzywa białą, cienką włókniną, dzięki której ziemia dłużej utrzyma wilgoć.
  5. W celu odstraszenia połyśnicy marchwianki - największej zmory ogrodników wysiewających marchew - dookoła grządki można posadzić cebulę.
  6. Cierpliwość i regularne porządkowanie grządki to złota zasada - odchwaszczanie i spulchnianie międzyrzędzia zwiększają szanse na dorodne plony.

Jak długo wschodzi marchew, czyli sposób na przyspieszenie kiełkowania

Zastanawiasz się jak długo wschodzi marchew? Zwykle pierwsze efekty siania warzywa można zobaczyć po ok. 10-20 dniach, trzeba mieć jednak świadomość, że ten czas może być również wydłużony do ok. miesiąca - wszystko zależy bowiem od temperatury na zewnątrz oraz od tego jak długo występują przymrozki. Zasadniczo siewki wytrzymują przymrozki do minus 3-4 stopni, a także krótkie spadki temperatury, np. do ok. minus 8 stopni. Jeżeli jednak nie chcemy tak długo czekać na efekty zasiewu, istnieje sposób na przyspieszenie tego czasu nawet o kilka tygodni. W jaki sposób to zrobić? Zobaczcie sami:

  • przed zasiewem nasiona marchwi należy wsypać do pojemniczka, np. do filiżanki i zalać wodą w taki sposób, aby sięgała ona nieco powyżej nasionek. Woda może być chłodna, bezpośrednio z kranu
  • pojemniczek z nasionkami odstawiamy na czas 24-36 godzin na werandę lub do altany - nie jest wymagane specjalne miejsce do tego celu, ważna jest jedynie temperatura - od 3ºC. Przez ten czas nasionka staną się napęczniałe i lekko śliskie, a woda będzie żółtawa
  • tak przygotowane nasiona przelewany z pojemniczka - razem z płynem - bezpośrednio do gruntu, a dalej postępujemy tak, jak w przypadku nienamoczonych ziarenek.

Przy tego rodzaju przyspieszeniu kiełkowania warto jednak pamiętać o tym, że namoczone raz nasionka nie nadają się np. do wysuszenia i ponownego siania. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zastosowanie tej metody, należy wykorzystać napęczniałe ziarenka od razu.

Kiedy wykopać marchew?

Odpowiedź na pytanie: kiedy wykopać marchew zależy w dużej mierze od tego jaka odmianę zastosowaliśmy. Co do zasady wczesną i średniowczesną marchew należy wykopać przed nadejściem pierwszych, silniejszych przymrozków. Najczęściej rozpoczyna się to w drugiej połowie września i trwa do połowy października.

Uprawa marchewki wymaga znajomości kilku ważnych zasad.Uprawa marchewki wymaga znajomości kilku ważnych zasad. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Jaki rodzaj marchwi siać, czyli przegląd najpopularniejszych odmian

Wybór odmian marchwi, jakie można uprawiać w przydomowym ogródku jest niezwykle duży. Warto wiedzieć, że poszczególne rodzaje tego warzywa różnią się między sobą: wyglądem, smakiem, plennością i odpornością na różne niekorzystne czynniki. Wśród licznych - dostępnych na rynku odmian marchwi - te przedstawione poniżej zasługują na szczególną uwagę w uprawie amatorskiej. Jaki rodzaj marchwi siać w przydomowym ogródku?

  • Amsterdamska - odmiana wczesna, można ja uprawiać w gruncie lub pod osłonami, pierwszy plon pojawia się po 90-100 dniach od wysiewu. Odmiana plenna o bardzo słodkim smaku. Siew od drugiej dekady marca do drugiej dekady kwietnia
  • Kinga - odmiana wczesna, pierwszy plon pojawia się po 105-110 dniach. Idealna do bezpośredniego spożycia, na przetwory i soki. Siew zalecany w pierwszej i drugiej dekadzie marca
  • Pariser Markt - wczesna odmiana, chociaż mało znana o kształcie buraka cukrowego. Okres wegetacyjny wynosi 80-90 dni. Marchew zalecana do spożycia bezpośredniego i dekoracji potraw. Zalecany siew wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (listopad)
  • Purple Haze - tzw. średniowczesna odmiana o ciemnofioletowej skórce i ciemnopomarańczowym miąższu. Okres wegetacyjny wynosi średnio 100-110 dni. Zalecany siew: koniec marca (zbiór letni) do pierwszej dekady mają (zbiór wczesnojesienny)
  • Polka -  tradycyjna odmiana marchwi określana jako średniopóźna. Okres wegetacyjny trwa 120-140 dni, najlepiej ja siać w kwietniu lub w maju
  • Blanka - jest późną odmiana marchwi, przeznaczoną do bezpośredniego spożycia oraz przechowywania. Ma jednolita pomarańczową barwę. Okres wegetacyjny wynosi ok. 160 dni. Siew od marca do maja.

Zobacz też: Miękka marchew? Nie tym razem. Z pomocą przyjdzie ci lód

Więcej o: