Jak prać firanki, aby były czyste i piękne? O tych krokach nie możesz zapomnieć

Firanki z czasem się kurzą i brudzą, a w szczególności jasne. Białe lub kremowe potrafią powiększyć pomieszczenie oraz dodać mu uroku, ale tylko wtedy, kiedy są czyste. Jak zatem dbać o firanki, aby zachwycały swoim wyglądem?

Można śmiało stwierdzić, że utrzymanie firanek w swej świetności jest nie lada wyzwaniem. Istnieją jednak pewne kroki, które przybliżą Cię do pożądanego efektu. Pranie tkanin w sposób ręczny bywa uciążliwe i czasochłonne, dlatego prezentujemy metody, które usprawnią czyszczenie firanek.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Jak prać firanki - zacznij od namoczenia materiału 

Ozdoby naszych okien i drzwi balkonowych są narażone na wiele typów zabrudzeń. Nawet przy zwykłym przesuwaniu firanek można je zagnieść i poplamić, a wtedy cała praca idzie na marne. Intensywne zapachy, dym tytoniowy i z kuchni, ciepły grzejnik lub nawet słońce mogą przyczynić się do powstania zauważalnego zabrudzenia. Z tego względu może się wydawać, że ciężko jest przywrócić tkaniny do pierwotnego stanu. Pierwszą zasadą, która przybliży Cię do sukcesu jest odpowiednie namoczenie. W zależności od rodzaju firanki stosuje się następujące mieszanki:

  • firany pożółkłe - woda z sodą oczyszczoną lub z dodatkiem płynu do naczyń w przypadku plam z tłuszczu,
  • firany zakurzone - taki rodzaj zabrudzenia potrzebuje spędzenia kilku godzin w czystej wodzie,
  • firany kolorowe - najlepiej zanurzyć w je wodzie z płynem do prania w celu uniknięcia odbarwień.

Temperaturawody nie powinna przekraczać 40 stopni. W przypadku intensywnego zabrudzenia warto sięgnąć po silne detergenty przeznaczone do konkretnego rodzaju tkaniny. Należy wybrać je rozsądnie, ponieważ niewłaściwy typ produktu może wypalić firankę i zmienić jej teksturę. 

Promocja Rossmann Ten tusz tworzy wachlarz rzęs. Topowe produkty z Rossmanna za mniej niż 30 zł

Pranie firanek w pralce - o czym należy pamiętać?

  • Ustaw odpowiednią temperaturę. Nie powinna ona przekraczać 40 stopni. Zwróć także uwagę na program - powinien być on przeznaczony do delikatnych materiałów. Wirowanie z kolei nie zaszkodzi Twoim firankom, ale po praniu będziesz musiała je dokładnie wyprasować. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze. Im większa, tym bardziej niebezpieczna dla tkaniny. Przy dużym zabrudzeniu należy wykonać ponowne płukanie.
  • Droga chemia nie jest konieczna przy praniu firanek w pralce. Czasami wystarczy proszek do prania wymieszany z sodą oczyszczoną lub kilka kropel octu. W ten sposób usuniesz tłuste plamy, które są udręką wielu gospodyń domowych.
  • Niestety ciężkie tkaniny mogą uszkodzić pralkę. Należy pamiętać o tym, aby nie przeładować bębna. Najlepiej zamknąć firanki w cienkiej siatce zapinanej na suwak. Przed rozpoczęciem prania nie zapomnij zdjąć ozdób, które mogą się zniszczyć podczas prania. Po zakończeniu pracy pralki, zostaw na kilka minut firanki w bębnie. W ten sposób odejdzie nadmiar wody, dzięki czemu bez problemu przeniesiesz je na suszarkę lub kaloryfer.

Anna Mucha pokazała prezent, który dostała od Basi Kurdej-Szatan (zdjęcie ilustracyjne) Anna Mucha pokazała prezent, który dostała od Basi Kurdej-Szatan. Trafiony?

Więcej o: