Powody, dla których lepiej zrezygnować z awokado. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę

Awokado jest jednym z popularniejszych owoców, a wielbiciele zdrowego stylu życia często nie wyobrażają sobie, by nie znalazło się ono choć w jednym ich posiłku. Niestety, mimo wielu zalet, awokado ma również swoją negatywną stronę, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Awokado zyskało wielu fanów przede wszystkim dzięki swoim wartościom odżywczym. Choć jest najbardziej kalorycznym z owoców, to jednonienasyconych kwasów tłuszczowych pomaga w kontrolowaniu apetytu. Ponadto, awokado obniża poziom cholesterolu, jest dobrym źródłem potasu, luteiny, która chroni oczy m.in. przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej, a także glutationu wspierającego wątrobę oraz system nerwowy. Niestety, ogromny wzrost sprzedaży awokado sprawił, że owoc ten zyskał również ciemną stronę.

Zobacz wideo Cenę za popularność awokado płacą ludzie i planeta

Powody, dla których lepiej zrezygnować z jedzenia awokado

Ogromny wzrost sprzedaży awokado sprawił, że jego produkcja stała się bardzo szkodliwa dla środowiska. Oto kilka powodów, dla których warto zrezygnować lub znacznie ograniczyć spożywanie tego owocu:

  1. Aby zyskać więcej miejsca pod uprawę awokado, producenci zaczęli regularnie wycinać lasy. Niestety, skala tego zjawiska jest ogromna, a konsekwencje dla środowiska opłakane. 
  2. Produkcja awokado zużywa ogromne ilości słodkiej wody. Do wyprodukowania pół kilograma awokado, czyli około trzech/czterech sztuk, potrzeba aż 272 litrów wody.
  3. Nawozy, które wykorzystywane są podczas uprawy awokado przyczyniają się zanieczyszczenia środowiska. Przedostając się do wody i gleby, mogą negatywnie wpływać na osoby zamieszkujące okolice plantacji, powodując m.in. astmę, choroby skóry czy nawet nowotwory.
  4. Ponadto, awokado to owoc, który sprowadzany jest do Polski z odległych zakątków świata, a jego transport pozostawia ogromny ślad węglowy. O wiele lepszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest kupowanie owoców i warzyw od lokalnych sprzedawców - będzie taniej i lepiej dla naszej planety.
Więcej o: