Kroton - pielęgnacja, podlewanie. Poznaj potrzeby popularnej rośliny ozdobnej

Kroton to jedna z roślin ozdobnych, którą często można spotkać w domach. Przekonaj się, jak wymagająca jest jej uprawa i sprawdź, co jeszcze powinieneś o niej wiedzieć.

Kroton: kwiat chętnie wybierany do domu

Kroton to kwiat, który łatwo znaleźć w osiedlowych kwiaciarniach, a często także w marketach. Roślina ta występuje również pod nazwą "trójskrzyn". Zalicza się ją do gatunków tropikalnych, ponieważ pochodzi z Malezji, a ponadto występuje w Południowej Azji oraz na wyspach Pacyfiku. Naturalnie osiąga imponujące rozmiary – niektóre egzemplarze mierzą po kilka metrów. Uprawiany w domach, kroton dorasta zwykle jedynie do metra lub półtora metra wysokości.

Kroton pstry – najpopularniejszy gatunek i jego odmiany

Kroton pstry, czyli codiaeum variegatum, to roślina, pod którą najczęściej kryje się trójskrzyn. To właśnie jego można spotkać na balkonach i we wnętrzach domu. W zależności od odmian, egzemplarze krotona pstrego mogą różnić się od siebie wyglądem. Wśród bardziej interesujących z nich można wymienić:

  • Krotona Craigii – wyróżnia się dłoniastymi liśćmi o żółtym unerwieniu;
  • Krotona Aucubifolium – ma zielone liście o lancetowatym kształcie. Są one pokryte żółtymi kropkami;
  • Krotona Reidii – ma ciemnoczerwone liście, których blaszki posiadają różowe, czerwone, a także żółte zabarwienie;
  • Krotona Golden Bell – ma długie, nieznacznie kanciaste liście w wielu kolorach;
  • Krotona Bravo – jego liście poznaczone są żółtymi smugami.
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Kroton: pielęgnacja

Pielęgnacja krotona może nastręczać problemów zwłaszcza początkującym kwiatoholikom. Jako że jest to roślina tropikalna, przez cały rok potrzebuje temperatury powietrza utrzymującej się w przedziale od 20 do 22 stopni Celsjusza (to bardzo ważne, zwłaszcza że spadek temperatury nie może następować nawet w miesiącach zimowych, ponieważ poniżej 16 stopni roślina może zmarnieć). Stanowisko dla krotona musi być jasne, jednak osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca, by uniknąć ewentualnych poparzeń liści. Najlepszą wystawą okienną będzie więc dla niego strona wschodnia lub zachodnia, choć w drugim przypadku należy uważać na silne, popołudniowe słońce.

Kroton. Zdjęcie ilustracyjneKroton. Zdjęcie ilustracyjne Alex Violet/shutterstock.com

Istotna jest także wilgoć, ponieważ krotony źle znoszą suche powietrze (okazuje się to szczególnie zauważalne w okresie zimowym, przy włączonym centralnym ogrzewaniu). Jeśli z kolei ziemia w doniczce za bardzo przeschnie, liście zwiędną i trzeba je będzie obciąć.

Zobacz też: Kalanchoe - piękna roślina doniczkowa. Uprawa i pielęgnacja

Kroton: podlewanie

Podlewanie krotona musi się odbywać regularnie, aby zapewnić mu stale wilgotne podłoże, umożliwiające roślinie odpowiedni rozwój i wzrost. Do podlewania należy wykorzystać wyłącznie odstaną wodę w temperaturze pokojowej. Przy wysokich temperaturach należy podlewać krotona od dwóch do trzech razy w tygodniu, natomiast zimą czynność trzeba powtarzać co cztery, pięć dni.

Kroton. Zdjęcie ilustracyjneKroton. Zdjęcie ilustracyjne Razumhelen/shutterstock.com

Kroton: jaka ziemia?

Jeśli mówić o kapryśnych roślinach o wysokich wymaganiach, niestety trudno nie dostrzec, że jest wśród nich także kroton. Jaka ziemia będzie pasowała tej roślinie? Podłoże musi być lekkie, próchnicze, a zarazem odpowiednio przepuszczalne. Najlepiej przygotować mieszankę ziemi, piasku, kompostu oraz torfu. To zapobiegnie zaleganiu wody i "topieniu" korzeni.

Kroton. Zdjęcie ilustracyjneKroton. Zdjęcie ilustracyjne Italo Sousa/shutterstock

Kroton: jak dbać o tę roślinę?

Jak dbać o krotona, by nie zmarniał i mógł stanowić wspaniałą ozdobę szafki czy parapetu? Pamiętaj, by nigdy nie miał zbyt zimno, bo jego liście szybko ulegną przechłodzeniu, a co za tym idzie, zostaną narażone na poważne uszkodzenia. Aby z kolei zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność powietrza, dobrze będzie zainwestować w nawilżacz lub też ustawić doniczkę z kwiatkiem na podstawku wypełnionym keramzytem lub kamykami i zalanym wodą.

Na początku wiosny warto przyciąć pędy krotona, by ten lepiej się rozkrzewił. Roślinie na pewno pomoże też regularne nawożenie, które należałoby zacząć zaraz po przesadzeniu i innych zabiegach wykonywanych na wiosnę.

Czy kroton jest trujący?

Czy kroton jest trujący? Niestety tak. Podobnie jak gwiazda betlejemska, pochodzi z rodziny roślin wilczomleczowatych, które nie są bezpieczne ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Toksyczny okazuje się sok krotona, a najwięcej roślina zawiera go w łodygach i liściach. Z tego względu zaleca się wszelkie zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzać w gumowych rękawiczkach, by nie miał on kontaktu ze skórą czy błonami śluzowymi. Jeśli chodzi o dorosłego człowieka, przyjęcie śmiertelnej dawki soku byłoby raczej niemożliwością z uwagi na jego gorzki smak, w niebezpieczeństwie pozostają jednak zwierzęta domowe i dzieci. Jeśli więc masz w domu kota lub psa, najlepiej zrezygnuj z tej rośliny bądź umieść ją w specjalnej witrynie dla kwiatów, gdzie Twój zwierzak nie będzie miał do niej dostępu.

Zobacz też: Rośliny trujące dla kotów - lista i zdjęcia. Jakie kwiaty są bezpieczne dla kota?

Więcej o: