Na firmowych korytarzach spotykają się często różne pokolenia. Millenialsi, pokolnie Z, Y itd. W ramach oszczędności czasu młodzi ludzie często stosują modne skróty. Gubisz się w nowomowie, którą dyktują młodsi koledzy? A może chcesz zrozumieć świat nastolatka? Dobra komunikacja to podstawa, szczegóły poniżej.
''You Only Live Once'', czyli żyje się tylko raz. To nowoczesna wersja "Carpe Diem", Yolo ma zachęcić nas do tego, aby trochę wyluzować i pomyśleć o tym, aby w końcu zrobić coś tylko dla siebie i nie oglądać się na innych. Yolo może dotyczyć zarówno szalonej imprezy, jak i domknięcia ważnej umowy, wszystko zależy od kontekstu. W celu lepszego zrozumienia młodzieżowego slangu w klimacie Yolo poniżej prezentujemy tematyczny teledysk.
Lmao to skrót, który także pochodzi z języka angielskiego i oznacza 'Laughing my Fucking Ass Off', co w wolnym tłumaczeniu na język polski tłumaczy się, jako "umieram ze śmiechu", lub "śmieję się do rozpuku". Tego skrótu używa się w mowie potocznej w ramach komunikatorów lub na portalach społecznościowych w formie komentarza, na przykład do śmiesznego zdjęcia kolegi. Lamo to taka forma docenienia żartu, kogoś, kto jest po drugiej stronie ekranu. Komunikatory kochają tego typu skróty i dodatkowo dostarczają użytkownikom całą masę gifów i zabawnych emotikonek, które mają go obrazować.
Zobacz też: Co oznacza niebieskie serce? Znaczenie emotek na Facebooku
Btw oznacza 'By the way', czyli w tłumaczeniu na język polski ''swoją drogą''/''przy okazji''. Btw wtrącone w rozmowie daje sygnał rozmówcy, że chcemy wprowadzić małą dygresję i że właśnie w tym momencie powinien być czujny, aby zrozumieć cały kontekst naszej wypowiedzi. Btw nie jest typowo młodzieżowym skrótem, z powodzeniem rozumieją go też starsze roczniki, które miały okazję pracować w różnych środowiskach. Podsumowując btw używamy wtedy, gdy chcemy coś wtrącić poza głównym wątkiem, wokół którego toczy się dyskusja.
Zbyt duża ilość angielskich skrótów tworzy bariery komunikacyjne, osoby, które na co dzień nie mają styczności z tego typu językiem, mogą nie zrozumieć, o co chodzi rozmówcy. Co więcej, odmładzanie się na siłę przy pomocy śmiesznych skrótów, dodatkowo źle użytych naraża nas na śmieszność i warto o tym pamiętać nie tylko w biurze, ale też na gruncie prywatnym.
Zobacz też: xD co to znaczy? Czyli co nieco o "mowie internetowej"