Jaskinia Jaskółek kryje wiele tajemnic. Poznaj jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi

Sotano de las Golondrinas, czyli Jaskinia Jaskółek w stanie San Luis Potosi to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Prowadząca w głąb ziemi jaskinia kryje w sobie wiele tajemnic. Chcesz je poznać?

Jaskinia wydaje się niemal każdemu bardzo intrygującym miejscem. Często nie wiadomo, jakie tajemnice kryje i na co natrafimy podczas zwiedzania. Niektóre pobudzają wyobraźnię ciemnością i niezliczoną ilością tuneli, a w innych możemy podziwiać rozmaite formy skalne, malowidła czy szczątki. Wybierając się do jaskini, musimy też nierzadko uważać, żeby nie zmącić spokoju jej mieszkańcom. Jedną z takich jaskiń, jest Jaskinia Jaskółek w Meksyku. 

Jaskinia Jaskółek to jedna z największych jaskiń na świecie 

Jaskinia Jaskółek znajduje się w miejscowości Aquismón w stanie San Luis Potosi w Meksyku. Nie jest to jednak typowa jaskinia, jaka staje nam przed oczami, kiedy myślimy o takich miejscach. To jedna z największych jaskiń studniowych - ma około 333 metrów głębokości. Znajdziesz ją wśród gęstej roślinności tropikalnej - ciężko ją jednak przeoczyć, bo otwór prowadzący do jej wnętrza ma około 60 metrów średnicy.  

Ta krasowa jaskinia powstała na skutek erozji i ma kształt stożka. Swą nazwę zawdzięcza zamieszkującym w niej ptakom. I choć jaskółki, są w tym miejscu najrzadziej spotykane, to dźwięki, które wydobywają się z jaskini, przypominają śpiew tych ptaków. 

Jakie zwierzęta zamieszkują Jaskinie Jaskółek?

Jak już zostało wspomniane wcześniej Jaskinię Jaskółek zamieszkują ptaki - głównie jerzyki i zielone papugi, ale także wcześniej wspomniane jaskółki. Te zwierzęta pokochały wapienne luki w ścianach jaskini, gdzie znalazły schronienie dla siebie. Poranki i wieczory spędzone w okolicy jaskini są naprawdę wyjątkowe. Zamieszkujące ptaki co rano wylatują z jaskini, aby zdobyć pożywienie, natomiast wieczorami pikują w dół, aby wrócić do swoich gniazd. Towarzyszy temu niesamowicie głośny jazgot. 

W zamieszczonym poniżej filmiku możesz obejrzeć to wyjątkowe zjawisko. 

 

Dno jaskini zamieszkują niebezpieczne dla człowieka zwierzęta. Znajdziemy tam skorpiony, stonogi, owady oraz jadowite węże.

Warto też wiedzieć, że dno jaskini pokryte jest sporą warstwą guana (czyli odchodów zwierząt), co w tej ilości jest niebezpieczne dla człowieka i może wywoływać u ludzi histoplazmozę. 

Zwiedzanie Jaskini Jaskółek

Kiedyś Jaskinia Jaskółek była rajem dla fanów sportów ekstremalnych. Na jej dno można było dostać się, zjeżdżając na linie, wyznaczoną drogą. Osoby pragnące mocniejszych doznań i chcące większego skoku adrenaliny decydowały się na skok ze spadochronem w głąb jaskini. Teraz jednak turyści mogą podziwiać jaskinię tylko z zewnątrz, a jej wnętrze zarezerwowane jest wyłącznie dla wykwalifikowanych badaczy.

 
Więcej o: