Ikea wprowadziła do sprzedaży tęczowe torby. Oburzenie prawicowców silniejsze niż miłość do klopsików. "Nic już nie kupię"

Sześć kolorów, 71 litrów pojemności i przystępna cena: 9,99 zł. Na pozór zwykła torba w przyjemnych kolorach tęczy. Ale w Polsce torba STORSTOMMA w 2021 roku wciąż budzi kontrowersje. "Nie tylko nie kupię tej szpetnej torby, ale w ogóle nic już nie kupię w Ikei" - deklaruje poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz.

Ikea kolejny raz wprowadziła do swojej oferty limitowaną wersję tradycyjnej niebieskiej torby FRAKTA, czyli tęczowy model STORSTOMMA. Będzie on dostępny we wszystkich sklepach stacjonarnych w Polsce, a dochód z jego sprzedaży firma przekaże na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Data wprowadzenia modelu do sieci sklepów nie jest przypadkowa. Wydarzyło się to 17 maja: w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.

Zobacz wideo Czy pracodawca może zwolnić za poglądy? Prawnik wyjaśnia
Torba STORSTOMMA to produkt IKEA, który oprócz podstawowej funkcji, jest również symbolem szacunku dla osób LGBT+ oraz wsparcia otwartości. Szacunek i włączanie są częścią naszych wartości w IKEA. Każdy z nas jest ważny, każdy jest słyszany i wkład każdego się liczy. Sprzedaż toreb STORSTOMMA oznacza dla nas możliwość wsparcia oraz pomocy dzieciom i młodzieży narażonym na wykluczenie społeczne, we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

- poinformowała Susanna Romantsova, Liderka ds. Różnorodności, Równego Traktowania i Kultury Przynależności w IKEA Retail w Polsce. 

Prawica oburzona na torbę Ikei 

W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, że zyskaliśmy niechlubny tytuł najbardziej homo- i transfobicznycznego kraju UE. Tym bardziej smuci to, że chociaż Ikea nawołuje "Niech dobro się niesie" i jej szczytny cel powinien zachęcić Polaków do wsparcia inicjatywy, są osoby, które z powodu tęczowej torby postanowiły bojkotować markę. 

Nie tylko nie kupię tej szpetnej torby, ale w ogóle nic już nie kupię w Ikei. I do tego namawiam wszystkich, którzy nie życzą sobie, żeby strugacze mebli pouczali ich w sprawach światopoglądowych

- napisał na Twitterze poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz. 

Straty oszacowano na 9,99 zł
Aż tu nagle żona wygoni po nowy stolik i skończy się kozaczenie
Co roku bojkotujesz Ikeę i dalej nie wyszło

- komentowali jego wpis internauci.

Sama marka do tej pory nie odniosła się publicznie do wpisu polityka. Poprosiliśmy przedstawicieli Ikei o komentarz i czekamy na odpowiedź.

Nam inicjatywa Ikei się podoba. To symbol, ale każdy symbol jest cenny. Zgodnie z deklaracją programową Gazeta.pl wspieramy społeczność LGBT+.

Więcej o: