Zbliża się Dzień Matki 2021. Kiedy wypada to święto? Skąd się wzięło?

Zbliża się Dzień Matki. W tym wyjątkowym dniu każdy pragnie podziękować mamie za jej miłość, wsparcie oraz trud włożony w nasze wychowanie. Kiedy wypada Dzień Matki? Jak go obchodzimy?

Dzień Matki to wyjątkowe święto i większość z nas chciałaby tego dnia okazać miłość i wdzięczność swojej mamie. Dzieci obdarowują ukochane mamy własnoręcznie zrobionymi laurkami lub świeżo zebrane kwiaty. Natomiast dorośli długo wybierają idealny prezent, by uszczęśliwić swoją rodzicielkę. Zastanawiasz się, kiedy dokładnie wypada to święto? Podpowiadamy! 

Zobacz wideo Bukiet w filiżance na Dzień Matki

Dzień Matki 2021 - kiedy wypada? 

W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja. W tym roku to wyjątkowe święto wypada w środę. Mamy w Polsce obchodziły swoje święto po raz pierwszy w 1914 roku. 

Dzień Matki na świecie

Dzień Matki obchodzony jest w 140 krajach na świecie. Data obchodów tego święta nie jest wszędzie taka sama. 26 maja obchodzą to święto tylko Polacy. Na Węgrzech, Litwie, w Rumunii czy Hiszpanii święto to obchodzi się w pierwszą niedzielę maja. Najwięcej Państw obchodzi Dzień Matki w drugą niedzielę maja - są to m.in.: Australia, Kanada, Stany Zjednoczone, Czechy, Ukraina, Dania Włochy, Holandia czy Japonia. W ostatnią niedzielę świętują mamy we Francji, Szwecji czy na Haiti. W Wielkiej Brytanii i Irlandii dzień ten jest obchodzony natomiast w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, a w Norwegii w drugą niedzielę lutego. 

Początki Dnia Matki. Skąd wziął się ten zwyczaj? 

Zwyczaje związane z Dniem Matki sięgają antyku. Starożytni Grecy i Rzymianie czcili matki-boginie, które były symbolami płodności oraz urodzaju. Ten zwyczaj zaginął na kilka wieków po tym, gdy Rzymianie przyjęli chrześcijaństwo. Wtedy zabroniono czczenia pogańskich bogów, przez co na jakiś czas zniknął kult matki. 

Ta tradycja powróciła około siedemnastego wieku. Zaczęto ją kultywować w Anglii i była nazywana "niedzielą u matki" Tego dnia w katedrach odbywały się nabożeństwa w intencji matek. Mamom wręczano wtedy też drobne podarunki - np. słodycze lub kwiaty. To święto było w Anglii obchodzone do XIX wieku. Potem pojawiło się z powrotem dopiero po II wojnie światowej. 

Zastanawiasz się nad idealnym prezentem dla swojej mamy? Przygotowaliśmy kilka pomysłów, które na pewno wywołają uśmiech na jej twarzy. Więcej dowiesz się w artykule: Idealny prezent na Dzień Matki. Co wybrać? Te podarki z pewnością zachwycą każdą mamę!

Więcej o: