Jezioro Turkusowe robi ogromne wrażenie. Trudno uwierzyć, że to miejsce znajduje się w Polsce

Nietypowe miejsce przyciąga turystów z Polski i z zagranicy. Słynne jezioro jest jedną z najważniejszych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego. Jego nazwa powiązana jest z nietypową barwą zbiornika.

Jeśli będziecie w Międzyzdrojach powinniście odwiedzić to niezwykłe miejsce. Wapnica znajduje się w odległości zaledwie 5 km od tej miejscowości. Co istotne, kąpiel i wędkarstwo w jeziorze są zakazane, więc będzie to wycieczka jedynie o charakterze krajoznawczym. Jezioro otoczone jest wzniesieniami, wśród których najbardziej znana jest Piaskowe Góra. Będzie to doskonały punkt widokowy, z którego możecie podziwiać zbiornik w całej okazałości. Dobrze jest wybrać się w to miejsce w słoneczny dzień - w takich warunkach możecie liczyć na dodatkowe wyostrzenie barwy jeziora.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku:

Jezioro Turkusowe robi ogromne wrażenie. To zatopiona kopalnia kredy

Jezioro Turkusowe to jedno z najbardziej nietypowych zjawisk w naszym kraju. Poza tym jest zaliczane do najciekawszych i najpopularniejszych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego. Warto na początku wspomnieć, że jezioro jest tak naprawdę zatopioną kopalnią kredy. Co ciekawe, woda tak naprawdę jest w nim sama jak w innych zbiornikach. Jednak kredowe dno w połączeniu z rozszczepionym światłem sprawia, że wydaje się nam ona zielona.

 

Jezioro Turkusowe - nietypowa historia

Jezioro powstało w 1945 roku w miejscu, w którym wcześniej znajdowało się wyrobisko kopalni kredy. Po zakończeniu II wojny światowej dokonano demontażu znajdujących się tam urządzeń. Następnie wyrobisko zaczęło napełniać się wodą. Charakterystyczny turkusowy kolor jeziora wynika z odkładających się na dnie związków węglanu wapnia.

Jezioro Turkusowe - jedno z najciekawszych miejsc w Polsce

Jezioro Turkusowe znajduje się we wsi Wapnica na wsypie Wolin. Jego inna nazwa, z którą możemy się spotkać, to Jezioro Szmaragdowe. Zbiornik jest bardzo mały - jego powierzchnia wynosi zaledwie 1,6 ha. Lustro wody znajduje się na wysokości 2,6 m n.p.m., dlatego jezioro tworzy kryptodepresję (18,6 m p. p. m.). 

 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: