5 miejsc, które warto zobaczyć na Islandii. Te krajobrazy zapierają dech w piersiach

Islandia to miejsce, które od lat przyciąga turystów z całego świata. Na tej wyspie zdjęcia możesz robić z zamkniętymi oczami, bo każde miejsce jest tak piękne, że na pewno uchwycisz wyjątkowy kadr. Przyroda Islandii po prostu zachwyca i nie sposób nie pokochać tego miejsca.

Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca na wakacyjny wyjazd, to koniecznie odwiedź Islandię. Tylko uważaj! Jak raz tam pojedziesz, będziesz marzyć, żeby znowu tam wrócić. Wodospady, gejzery, wulkany, lodowce, czarne plaże czy tęczowe góry zapierają dech w piersiach i sprawiają, że chce się na Islandii zostać na zawsze. Co warto zobaczyć podczas podróży? Wybraliśmy pięć pięknych miejsc (choć wybór był naprawdę trudny). 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów biura podróży

Kanion Studlagil (Stuðlagil), którym płynie zielona rzeka Jökulsá a Brú to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc Islandii

Ten przepiękny bazaltowy kanion znajduje się w dolinie lodowcowej Jökuldalur. To skarb Islandii. Kanion z największą ilością idealnie wykształconych bazaltowych słupów ciągnie się przez kilkaset kilometrów, a jego widok wprost zapiera dech w piersiach. Do kanionu nie jest jednak łatwo się dostać. Prowadzi do niego kilka szlaków turystycznych, jednak jest to dość surowy teren, ścieżki bywają strome, a kamienie dość śliskie, dlatego warto założyć dobre buty i przygotować się na wymagający spacer

 

Zobacz Dettifoss - najpotężniejszy wodospad w Europie 

Dettifoss to jedna z najciekawszych atrakcji półnoscnej Islandii. Zasila go potężna rzeka lodowcowa Jökulsá á Fjöllum, płynąca z największego lodowca w Europie – Vatnajökull. Dzięki niej przez ten wodospad przepływa najwięcej wody na całej wyspie - około 200 m³ wody na sekundę. 

 

Odwiedź kanion Justina Biebera! Malowniczy kanion Fjadrargljufur to wyjątkowe miejsce w południowej Islandii

Jest głęboki na prawie 100 metrów i długi na prawie 2 km. Jego dnem przepływa rzeka Fjaðrá o wyjątkowo pięknym niebieskim kolorze. Zróżnicowane formacje skalne porośnięte trawą i mchem tworzą baśniową scenerię, od której ciężko oderwać wzrok. Kanion przez długi czas nie był zbyt popularną atrakcją turystyczną. Zmieniło się to gdy w 2015 roku ukazał się teledysk do piosenki Justina Biebera "I’ll Show You", który w dużej części został nakręcony właśnie na terenie Fjadrargljufur. Od tamtej pory rzesze fanów piosenkarza odwiedzają kanion, a sam kanion "przyjął" nazwę swego propagatora. 

 

Czarna plaża Diamond Beach to widok, który zapiera dech w piersiach

Diamentowa plaża leży tuż obok zatoki Jökulsárlón. Swoją nazwę zawdzięcza topniejącym tu fragmentom lodowca z zatoki Jokulsarlon. Pas czarnej plaży pełnej brył krystalicznie czystego lodu został tak nazwany przez turystów. Islandzka nazwa tego miejsca – Breiðamerkursandur – nie ma zupełnie nic wspólnego z diamentami, oznacza plażę otoczoną lasami. Jeśli pragniesz wyjątkowych wrażeń wizualnych, to odwiedź to miejsce o wschodzie lub zachodzie słońca. Wtedy słońce najpiękniej oświetla bryłki lodu.

 

Krater Eldborg to najpiękniejszy krateru typu spatter cone (czyli rozbryzgniętego stożka)

 Eldborg jest uznawany za najdoskonalej ukształtowany krater Islandii. Krater leży na dużej wielobarwnej równinie lawowej, która jest pełna zielonych, czerwonych i złotych akcentów. W okolicy znajduje się jeszcze pięć innych kraterów, ale Eldborg jest największym. 

 
Więcej o: