Jak usunąć zapach odzieży używanej? Najprostszym sposobem na to jak pozbyć się zapachu ubrań z lumpeksu, to zwyczajnie wyprać je w pralce z dodatkiem środków piorących i płynu zmiękczającego. Jest to najskuteczniejsza i najpewniejsza metoda, jeśli chodzi o pozbywanie się uciążliwych zapachów z odzieży. W ten sposób usunąć można zapach odzieży używanej, ale także papierosów czy inny przykry aromat, którym nasiąkają tkaniny.
Jednak nie w każdym przypadku pranie wchodzi w grę. Kiedy np. kupimy w second-handzie żakiet lub inną rzecz, która po praniu w pralce mogłaby stracić swój fason, wówczas musimy poszukać innych metod na usunięcie zapachu odzieży używanej.
Wywabianie nieprzyjemnych zapachów z używanych ubrań to pierwsza czynność, jakiej poddajemy rzeczy przyniesione z ciucholandu. Coraz więcej osób korzysta z zakupów w takich miejscach, gdyż nasza świadomość ekologiczna stale wzrasta. Wyprodukowanie nowej koszuli pochłonąć może nawet 2700 l wody, co w przypadku gdy wiele rejonów świata ma problemy z dostępem do wody pitnej, jest niezwykłym marnotrawstwem. Dlatego coraz liczniejsze grupy osób decydują się na zaniechanie kupowania nowych rzeczy i korzystanie z tych "z drugiej ręki". W przywracaniu im przyjemnego zapachu przydać może się soda oczyszczona.
Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się zapachu lumpeksu to pamiętaj, że domowe sposoby powinny w 100 proc. wystarczyć, aby uporać się z tym problemem. Jeżeli nie masz pod ręką sody oczyszczonej, równie pomocny może okazać się ocet. Wystarczy namoczyć ubrania w ciepłej wodzie z octem - proporcje to jedna szklanka octu na 4-5 litrów wody. Powinny one moczyć się w roztworze przez około dwie godziny. Następnie takie ubrania należy wyprać w standardowym detergencie, najlepiej z dodatkiem płynu zmiękczającego o przyjemnym zapachu.
Jak jeszcze można pozbyć się zapachu ciucholandu? Nie musi to być trudne i wiązać się z praniem. Wystarczy posiadać popularne urządzenie zwane parownicą do ubrań, aby zneutralizować brzydką woń. Parownica działa na zasadzie wyrzutu gorącej pary wodnej, która doskonale dezynfekuje, usuwa zapachy, a przy tym jednocześnie wyprasujemy zagniecenia. Oznacza to, że ubranie potraktowane parownicą jest praktycznie od razu gotowe do założenia. Jeśli jednak mocno je potraktujemy urządzeniem, to czasem trzeba odczekać chwilę, aby przeschło i pozbyło się nadmiaru wilgoci.
Jeśli zapach jest wyjątkowo uciążliwy, możemy skorzystać z gotowych neutralizatorów zapachu lub oddać ubranie do pralni chemicznej, gdzie stosowane są specjalistyczne środki, które na pewno poradzą sobie z pozbyciem się zapachu ciucholandu.
Zobacz też: Zalando otwiera stacjonarny sklep - second hand Zircle. Wiemy, gdzie i jakie będą ceny