Podatek od prezentów ślubnych i komunijnych. Kogo obowiązuje i czy każdy musi go płacić?

Wystartował sezon komunijny i ślubny, a co za tym idzie, zaczynamy główkować nad odpowiednimi prezentami. Na niektóre z nich z pewnością wydamy niezłą sumę pieniędzy, ale ostrożnie. Urząd Skarbowy może zażądać podatku.

Zbliża się sezon weselny. Każdemu z nas zależy na tym, by podarować młodej parze wyjątkowy prezent, który umili i ułatwi im start na nowej drodze życia. Niekiedy kwota, którą zamierzamy na niego wydać, sięga bardzo wysokich standardów – ale czego się nie robi dla bliskich. Okazuje się jednak, że drogi prezent to nie takie hop, siup i to nie tylko pod względem finansów, które musimy na niego przeznaczyć. Za niektóre z nich trzeba będzie zapłacić podatek. Czy można go uniknąć?

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Podatek od prezentu ślubnego i komunijnego. Jak wygląda to ze strony prawa?

Tego typu sytuacja dotyczy także prezentów komunijnych, które także bywają niezwykle hojne. Zgodnie z prawem obowiązującym w Rzeczpospolitej Polskiej, nabycie przez osoby fizyczne, tytułem darowizny własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, czyli innymi mówiąc, istnieje podatek od darowizn, czyli również od prezentów. Podlegają mu wszystkie darowizny, które przekraczają wartość:

  • dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (m.in. dzieci, wnuki, rodzeństwo) - 9 tys. 637 zł,
  • dla nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej (dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, żony i mężowie rodzeństwa) - 7 tys. 276 zł,
  • dla nabywców zaliczonych do III grupy (m.in. osoby obce) – 4 tys. 902 zł.

Mimo wszystko nic w świecie nie jest zero-jedynkowe. Jak mówi portal prawo.pl, istnieje sposób na to, by uniknąć podatku od darowizny. W jakim przypadku?  Najbliżsi członkowie rodziny mają prawo skorzystać ze specjalnego zwolnienia podatkowego, jeśli zgłoszą prezent do odpowiedniego urzędu.

Prezenty od rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwa, ojczyma oraz macochy, nawet jeśli ich wartość będzie wyższa niż 9637 zł, nie zapłacą podatku, jeśli zgłosi się darowiznę do urzędu skarbowego. Zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania prezentu. Dodatkowym warunkiem jest jeszcze, jeśli prezentem były pieniądze, aby były przekazane przelewem bankowym. Nie może to być gotówka w kopercie.

Co więc zrobić z gotówką w kopercie? Okazuje się, że nic. Darowizna musi być przekazana przelewem bankowym, gotówka nie wchodzi w grę. Co więcej, jeśli chcemy podarować komuś prezent w postaci pieniężnej, musimy nie tylko zgłosić go do urzędu skarbowego, ale również konieczne jest udokumentowanie otrzymania danej kwoty.

Przekazanie na rachunek bankowy nabywcy należy rozumieć w ten sposób, że dowód ten dokumentuje dokonanie wpłaty lub przelewu środków pieniężnych, będących przedmiotem czynności prawnej darowizny. Nie musi być to przelew z rachunku darczyńcy na rachunek obdarowanego, ale wystarczy, że jest to wpłata na rachunek obdarowanego – mówi Robert Smoczyński, radca prawny.
Więcej o: