Demi Lovato jest osobą niebinarną. "Oficjalnie zmienię zaimki określające moją osobę na neutralne płciowo"

Demi Lovato publicznie przyznałx, że nie identyfikuje się z żadną z płci. "Mówię o tym dla tych, którzy nie byli w stanie podzielić się tym, kim są naprawdę, z tymi, których kochają" - oznajmiłx w poruszającym nagraniu na swoim profilu na Twitterze.

Na końcu tekstu wyjaśniamy, dlaczego piszemy o Demi w nietypowy sposób, używając w czasownikach znaku zastępującego "x".

Demi Lovato zadebiutowałx w filmach dla nastolatków, gdy miałx zaledwie 10 lat. Do świata showbiznesu wkroczyłx wraz z serialem "Barney & Przyjaciele", gdzie poznałx swoją przyjaciółkę Selenę Gomez. 

Zobacz wideo Demi Lovato zaręczyła się i pokazała pierścionek

W 2018 roku Demi Lovato trafiłx do szpitala po przedawkowaniu narkotyków. Doznałx wówczas trzech udarów i zawału serca. Teraz przyznałx, że w trakcie procesu zdrowienia i pracy nad sobą odkryłx swoją tożsamość płciową. W środę na swoim profilu na Twitterze zrobiłx coming out.

Codziennie budzimy się i otrzymujemy szansę, aby być tym, kim chcemy i kim życzymy sobie, by być. Większość życia dorastałxm na waszych oczach. Widzieliście te dobre i złe momenty oraz wszystko pomiędzy. Moje życie było nie tylko podróżą dla mnie samej, ale również żyłxm dla tych, którzy byli po drugiej stronie kamer

- podpisałx opublikowane przez siebie nagranie. 

Demi Lovato jest osobą niebinarną

Na nagraniu Demi Lovato oznajmiłx, że jest osobą niebinarną. Niebinarność to zbiorcze określenie spektrum tożsamości płciowych, które nie są wyłącznie męskie lub kobiece. Osoby niebinarne mogą identyfikować się jako osoby o dwóch, lub więcej tożsamościach płciowych. 

Z dumą chciałam przekazać, że jestem osobą niebinarną i oficjalnie zmienię zaimki określające moją osobę na neutralne płciowo. Mówię o tym dla tych, którzy nie byli w stanie podzielić się tym, kim są naprawdę, z tymi, których kochają. Proszę, żyjcie nadal w prawdzie i wiedzcie, że wysyłam wam dużo miłości

- oznajmiłx.

 

Zgodnie z rekomendacją Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego osoby niebinarne w Stanach Zjednoczonych używają form "they/them".

W języku polskim w kontekście osób niebinarnych nie mamy wypracowanego jednego, konkretnego uzusu. Jedną z możliwości jest stosowanie znaku zastępującego, np. "pisałxm" lub "pisał_m". Często używa się też rodzaju neutralnego ("pisałom", "ono pisało") lub form męskich i żeńskich na zmianę. Więcej o zaimkach niebinarnych możesz przeczytać na zaimki.pl.

Więcej o: