Weekendowy wyjazd we dwoje lub całą rodziną. Zamki i pałace, które warto zobaczyć w Polsce i Czechach

Słonecznych dni będzie na szczęście coraz więcej. Z tej okazji warto wybrać się w zabytkowe miejsca i połączyć przyjemne z pożytecznym. Dobrym pomysłem na spędzenie weekendu będzie wycieczka historycznym szlakiem na terenie Polski i Czech. Sprawdź, jakie urokliwe pałace i zamki możesz odwiedzić w kraju oraz u naszych południowych sąsiadów!

Transgraniczny projekt o nazwie "Łączą nas zamki i pałace" zachęca do odwiedzenia zabytkowych miejsc na obszarze Polski i wschodnich Czech. Obejmuje on 46 wyjątkowych obiektów z historią, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Lubisz podziwiać zamki i pałace? Być może weekendowa wycieczka tym szlakiem będzie strzałem w dziesiątkę.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Pomysł na weekend - Europejski Szlak Zamków i Pałaców

Zabytki mogą być atrakcyjne, czego idealnym dowodem jest projekt polsko-czeski. Na obszarze Czech Wschodnich, które graniczą z Dolnym Śląskiem, odkryjesz perły renesansu, baroku i gotyku. Pałac w  Litomyšlu zachwyca już od bogato zdobionych fasad i szczytów. Przy zwiedzeniu wnętrza tej wyjątkowej budowli, można wybrać kilka tras.

Kaplica zamkowa, reprezentacyjne sale teatralne lub pokoje dla gości zachwycą każdego turystę. To miejsce stwarza doskonałą okazję na przyjrzenie się z bliska maszynom scenicznym i oświetleniu pochodzącymi z XIX wieku. Miłośnicy sztuki nie będą zaniedbani, ponieważ w tym pałacu nie brakuje dzieł wielkich, czeskich artystów. Zwolennicy mrocznego i nieco enigmatycznego klimatu będą ukontentowani wizytą w podziemiach. Przejście tajemniczym korytarzem umożliwia podziwianie ceglanych sklepień, galerii win i wystawy. 

 

Pomysł na weekend - Zamek Leśnica 

Szukasz miejsca, które wygląda bajkowo? Powinnaś koniecznie odwiedzić ten zamek, jeżeli lubisz spacery w malowniczej i jednocześnie zabytkowej okolicy. Piękny park, staw oraz architektura - całość wywołuje ogromne wrażenie. Obiekt mieszczący się na zachód od Wrocławia, czyli w Leśnicy jest kierunkiem często odwiedzanym przez turystów.

W zamku mieści się Centrum Kultury "Zamek Leśnica", z którego ramienia na terenie posesji odbywają się warsztaty i imprezy okolicznościowe. W holu znajdziesz tam ekspozycję prac młodych twórców. Zamek w Leśnicy był w średniowieczu siedzibą książęcą. Bywali w nim między innymi Henryk Brodaty oraz Jadwiga Śląska. 

 

Pomysł na weekend - Pardubice dla zwolenników wielu atrakcji w jednym miejscu

Chcesz być w miejscu, w którym wiele się dzieje? Odwiedź Pardubice. Mieści się tam zamek, który do 1560 roku był siedzibą Pernsztejnów. Ród ten przyczynił się do rozkwitu całego miasta. Zbudowali oni obwarowania, wały i fosę należące do zamku.

Dziś na terenie tego zabytkowego obiektu mieści się Muzeum Czech Wschodnich. W środku zastaniesz renesansowe malowidła ścienne oraz wiele zabytków. Okolica sprzyja turystom: niedaleko mieszczą się park wodny oraz stadnina. Nie brakuje na tym obszarze również imprez plenerowych. To miejsce dla zwolenników aktywnego odpoczynku

Więcej o: