Co odstraszy komary? Naturalne i skuteczne sposoby na pozbycie się komarów

Komary to uciążliwe owady, które potrafią popsuć wiosenny lub letni piknik czy spotkanie ze znajomymi. Wiele osób próbuje walczyć z komarami, a jednocześnie nie chce używać w tym celu środków chemicznych. Istnieją jednak sposoby na naturalne i skuteczne pozbycie się ich z naszego zasięgu.

Obecność komarów to dla wielu z nas niezwykle uciążliwy problem. Jak je odstraszyć przy pomocy roślin lub innych naturalnych środków?

Zobacz wideo Komary nie dają ci spać? Tak pozbędziesz się ich z domu

Co odstrasza komary, czyli co je w ogóle przyciąga

Okazuje się, że ugryzienia tych niewielkich insektów przez jednych są odczuwalne bardziej, a dla innych nieco mniej, Od czego to zależy i co właściwie przyciąga komary?

  • Komary wabione są przez zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu - dlatego też pomimo ciemności potrafią doskonale zlokalizować potencjalna ofiarę.
  • Komary przyciąga również amoniak i kwas mlekowy, czyli substancje zawarte w ludzkim pocie.
  • Wabikiem jest także naturalny zapach ludzkiego ciała. Okazuje się bowiem, że komary - dzięki niezwykle wyczulonym receptorom węchowym - potrafią odróżnić zapach człowieka od zwierzęcia.
  • Dzięki termodetekcji komary doskonale lokalizują źródło swojego pożywienia - dlatego szczególnie narażone na ich uciążliwość są dzieci, kobiety w czasie owulacji oraz młodzi mężczyźni, a także osoby ubrane na czarno - to właśnie ten kolor najmniej odbija promienie słoneczne, przez co najszybciej się nagrzewa

Jak odstraszyć komary? Pomocne będą rośliny

Zastanawiasz się, jak odstraszyć komary - szczególnie wówczas, kiedy podczas wieczornych spotkań grillujesz ze znajomymi w ogrodzie? Jak się okazuje, o wyeliminowaniu nieproszonych gości warto pomyśleć nieco wcześniej i w swoim ogrodzie posadzić rośliny, które pomogą nam się rozprawić z komarami. Jakie nasadzenie będą skuteczne w walce z tego rodzaju insektami?

  1. Komarzyca - nieprzypadkową nazwę zawdzięcza niezwykle intensywnemu zapachowi, który jest nieprzyjemny dla komarów, a także moli. Kwitnie od maja do początku jesieni, dlatego z powodzeniem można posadzić tę roślinę jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.
  2. Kocimiętka - bardzo aromatyczna roślina, nie tylko nieprzyjemna dla komarów, lecz także niezwykle przyjazna dla kotów. Roślina kwitnie od czerwca do lipca oraz od września do października.
  3. Mirt - roślina o pięknym zapachu dla człowieka, jednak zupełnie nie do przyjęcia przez komary.
  4. Bazylia - jak się okazuje to nie tylko świetny dodatek do potraw, lecz także doskonały sposób w walce z komarami.
  5. Mięta - zapach jej liści skutecznie odstraszy komary, a woda z jej dodatkiem będzie smakowała doskonale - szczególnie w czasie długich, letnich wieczorów.
  6. Bodziszek cuchnący inaczej zwany "anginką" - po przetarciu ich liści wytwarza bardzo intensywne i odrażające dla komarów olejki eteryczne.

Co jest dobre na komary? Ważna jest profilaktyka

Dobrym sposobem na komary jest przede wszystkim profilaktyka, jednak aby móc ją zastosować należy mieć świadomość kilku istotnych faktów, które sprawiają, że komary występują właśnie w naszym zasięgu. O czym zatem warto pamiętać, aby skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się uciążliwych owadów?

  • Samice komarów lubią zimować przy sufitach w naszych piwnicach - do lata mogą złożyć tam nawet kilkadziesiąt jajeczek. Dlatego istotnym jest przeprowadzenie solidnej akcji pt. "sprzątanie piwnicy" po zimie.
  • Larwy komarów rozwijają się w wodzie. Do rozmnażania się owady te potrzebują jedynie 2,5 cm wody, dlatego przykrywajmy szczelnie wszelkie zbiorniki wodne, intensywnie zarybiajmy oczka wodne, a także usuwajmy nadmiar wody z roślin doniczkowych, źle drenowanych grządek czy zatkanych rynien.
  • Pelargonie w doniczkach - okazuje się, że nie tylko doskonale zdobią, lecz także świetnie odstraszają komary.
  • Niewielka ilość terpentyny nalana do spodeczka i pozostawiona na co najmniej 20 minut w pomieszczeniu, do którego wleciały komary, skutecznie odstraszy te owady - UWAGA! najlepiej nie przebywać wówczas w takim pomieszczeniu. Po tym czasie uśpione oparami komary wystarczy jedynie zebrać z podłogi. Podobnie można postąpić z plastrami cebuli, która jest równie nieprzyjemna dla komarów

Jak skutecznie odstraszyć komary, czyli przepis na naturalne olejki eteryczne

Jak skutecznie odstraszyć komary? Okazuje się, że samodzielne wykonanie w domu środka, który będzie odstraszał komary, wcale nie jest skomplikowaną czynnością - do tego będzie miał przyjemny zapach, a niejednokrotnie także właściwości regenerujące naszą skórę po ukąszeniu. Jak zrobić naturalny olejek eteryczny na komary? Oto przepis:

Składniki:

  • 100 g olejku bazowego (wybieramy spośród: oleju Moringa, słonecznikowego, z pestek winogron, sojowego jojoba lub słodkich migdałów);
  • ok. 50-100 kropli ulubionego olejku eterycznego lub mieszanki olejków, np. trawy cytrynowej, eukaliptusowego i goździkowego.

Przygotowanie:

Olejek lub olejki eteryczne mieszamy z olejem bazowym i nakładamy na miejsca narażone na ugryzienie prze komary, omijając okolice oczu. Czynność powtarzamy co jedną-dwie godziny. Olejek należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w buteleczce wykonanej z ciemnego szkła. 

Z powodzeniem możemy również wykonać spray na komary, mieszając ze sobą 100 ml wody z 30 kroplami olejków eterycznych. Skuteczniejszy będzie spray na bazie 100 ml wódki z dodatkiem ok 50-100 kropli olejków eterycznych, chociaż w przypadku tego środka, należy zachować szczególna ostrożność w czasie bardzo słonecznej pogody - wysoka temperatura w połączeniu z alkoholem może powodować przebarwienia na skórze.

Więcej o: