Mieszczący się w promieniu 16 km od Krakowa, Ojcowski Park Narodowy jest jednym z najchętniej wybieranych obszarów na wycieczki przez polskich turystów. Atrakcje turystyczne zostały ponownie otwarte 7 maja, dlatego jak najbardziej można planować wycieczkę na tym terenie. Czym zachwyca ten urokliwy park?
Na najwyższym wzniesieniu Ojcowskiego Parku Narodowego, czyli na Górze Chełmowej, mieści się Grota Władysława Łokietka. Według legendy dawny król Polski znalazł w tym miejscu schron na sześć tygodni po ucieczce z Krakowa przed Wacławem II. Przetrwanie zawdzięczał pająkowi, który zasłonił otwór jaskini ogromną pajęczyną, wskutek czego czeskie wojska nie odkryły położenia polskiego króla. Pamiątką tego wydarzenia jest brama o kształcie pajęczej sieci, która zamyka wejście do groty.
Ta krasowa jaskinia od lat przyciąga masę turystów. Sala Rycerska i Sypialnia wywołują ogromne wrażenie. Zwiedzanie groty ułatwia nowoczesne oświetlenie, drewniane schody oraz długie korytarze. Przed zwiedzaniem Jaskini Łokietka warto wyposażyć się w ciepłe okrycie wierzchnie ze względu na panującą tam niską temperaturę - wewnątrz od siedmiu do ośmiu stopni na plusie.
Piastowska warownia na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego to kolejna atrakcja turystyczna warta uwagi. Zamek w Ojcowie został wzniesiony nad Doliną Prądnika. Jego podłoże stanowi wapienna skała. Od samego wejścia zachwyca brama wjazdowa, która pięknie prezentuje się na tle wiosennych drzew. Turyści mogą podziwiać również resztki murów obronnych oraz 40-metrową studnię. Zamkowe wzgórze to z kolei doskonały punkt obserwacyjny, z którego roztacza się panorama na Ojców oraz Dolinę Prądnika. Zwolennicy zabytków i malowniczych widoków będą zachwyceni taką wycieczką.
Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego nie brakuje również obiektów kultu religijnego. Kaplica „Na Wodzie" św. Józefa Robotnika to zabytkowa, sakralna budowla, która została wzniesiona w 1901 roku. Wzniesienie obiektu nad brzegami potoku Prądnik nie było przypadkowe - w ten sposób sprytnie ominięto carski zakaz dotyczący stawiania budowli na ziemi ojcowskiej. Ta kaplica łączy w sobie elementy architektury alpejskiej i zakopiańskiej. W środku znajdziemy trzy ozdobne ołtarze, których szczyty przypominają chłopskie chałupy. Nie brakuje tam również elementów patriotycznych. Przed kaplicą znajduje się polana Goplana oraz źródło świętego Jana.