Trzy posoby, dzięki którym przedłużysz trwałość ciętych kwiatów

Cięte kwiaty to jeden z najczęściej wybieranych prezenów. Wiele z nas zastanawia się, jak przedłużyć trwałość ciętych kwiatów, by cieszyć się ich pięknym wyglądem przez co najmniej kilka dni. Jest na to kilka sposobów. Podpowiadamy najlepsze patenty na przedłużenie trwałości kwiatów w wazonie.

Kwiaty w wazonie to wyjątkowo piękna ozdoba wnętrza. Wypełniają dom pięknym zapachem, dodają uroku i koloru. Jeśli nie zadbamy o nie w odpowiedni sposób, to niestety szybko stracą swoją urodę. Co zrobić, żeby bukiet z ciętych kwiatów długo cieszył nasze oko? Podpowiadamy kilka sposobów. 

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Jak przedłużyć trwałość ciętych kwiatów? Podetnij łodygę w odpowiedni sposób

Kwiaty pozbawione naturalnego dostępu do korzenia mają utrudnione pobieranie wody i substancji odżywczych, dlatego zaczynają szybko więdnąć. Zanim włożysz kwiaty do wazonu, pamiętaj o podcięciu łodygi. Najlepiej zrobić to ostrym nożem pod kątem 45 stopni. Lepiej nie używać do tego nożyczek, ponieważ mogą zmiażdżyć łodygę. Obcinamy łodygę pod skosem, żeby powierzchnia, przez którą kwiat przyjmuje wodę, była jak największa. 

Podczas przycinania łodygi warto pozbyć się także dolnych liści oraz wszystkich tych, które już zwiędły. Dolne liście zanurzone w wodzie szybko zgniją, dlatego lepiej się ich pozbyć. W przypadku róż warto usunąć także kolce - najlepiej urwać je dłonią, a nie obcinać. 

Codzienne wymienianie wody przedłuży trwałość ciętych kwiatów

Pamiętaj, żeby codziennie zmieniać wodę w wazonie. Kwiaty powinny stać w wazonie luźno i nie być niczym związane. Łodygi zanurzamy w wodzie na wysokość 3, maksymalnie 5 centymetrów. Do wody można dodać kilka kostek lodu, dzięki niższej temperaturze wody kwiaty w wazonie będą stały dłużej. Warto też przy każdej zmianie wody delikatnie podcinać końcówki kwiatów - to pomoże pobierać z wody substancje odżywcze. 

Odpowiednie odżywki sprawią, że kwiaty w wazonie będą stały dłużej

W kwiaciarniach dostępne są specjalne odżywki do ciętych kwiatów. Takie substancje nie tylko odżywiają kwiaty, ale też hamują procesy gnilne i zwiększają pobór wody, co znacznie wydłuża życie kwiatów; wtedy wodę należy wymieniać raz na kilka dni. Jednak o wygląd ciętych kwiatów możesz zadbać także domowymi sposobami. Wystarczy do wody dodać łyżeczkę cukru. Możesz także użyć miodu, słodkiego napoju gazowanego, wódki lub 3 krople wybielacza. Równie dobrze sprawdza się rozpuszczenie połowy tabletki aspiryny lub dodanie do wody szczypty soli. 

Więcej sposobów na przedłużenie trwałości ciętych kwiatów znajdziesz w dołączonym do artykułu materiale wideo. 

Więcej o: