Kiedy wypada Boże Ciało w 2021 roku? Czy 4 czerwca salony fryzjerskie i kosmetyczne będą otwarte?

Kiedy wypada w tym roku Boże Ciało? Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kościele katolickim jest świętem ruchomym. Każdego roku Boże Ciało w Polsce przypada na 60 dni po Wielkanocy. Czy sklepy i salony kosmetyczne w piątek 4 czerwca pozostaną otwarte?

Kiedy wypada Boże Ciało w 2021 roku? Ruchome Święto w Kościele katolickim będzie przypadało w pierwszy czwartek Czerwca. Czy oznacza to dzień wolny od pracy? Nie dla wszystkich. Niektórzy będą cieszyć się długim weekendem, ponieważ w poszczególnych placówkach dzień wolny będzie przysługiwał także w piątek. Inni pozostaną w pracy, lub powrócą do niej pod koniec tygodnia. Czy uda nam się skorzystać z usług fryzjera lub kosmetyczki w piątek 4 czerwca?

Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

Boże Ciało 2021, kiedy dokładnie wypada?

Boże Ciało 2021 wypada w pierwszy czwartek czerwca, czyli 3.06.2021 roku. Jest to dokładnie 60 dni po Wielkanocy i właśnie w taki sposób chrześcijanie co roku ustalają święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Sklepy w tym dniu są zamknięte, podobnie jak wszystkie centra handlowe. Wielu pracowników otrzymuje również wolne w piątek, lub bierze wtedy urlop, aby skorzystać z odpoczynku przez długi weekend. Zamknięte są też niemal wszystkie salony kosmetyczne, oraz fryzjerskie, dlatego lepiej umówić się na wizytę w pozostałe dni tygodnia.

Boże Ciało w Polsce. Jaka jest historia tego święta?

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzono po raz pierwszy w Belgii w 1246 roku. Miało to związek z objawieniami błogosławionej Julianny z Cornillon. Później, w  1317 roku święto ustanowiono już dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce jako pierwszy wprowadził je biskup Nanker podczas synodu w Krakowie w 1320 roku. Od końca XIV wieku Boże Ciało obchodzone jest we wszystkich polskich diecezjach na 60 dni po świętach Wielkiej Nocy. 

Boże Ciało w 2021 roku. Czy jest możliwy długi weekend?

W niektórych miejscach pracy wolne z 3 czerwca jest przeniesione także na piątek. Ile dni wolnych może trwać świętowanie Bożego Ciała? Decyzją pracodawców także 4 czerwca niektóre obiekty mogą pozostać zamknięte. Warto z tego powodu wziąć urlop i cieszyć się aż czterema dniami wolnego. W Boże Ciało otwarte pozostaną m.in niektóre kina i restauracje. 

Boże Ciało 2021. Czy 4 czerwca salony fryzjerskie i kosmetyczne będą otwarte?

Boże Ciało w Polsce jest świętem wolnym od pracy, nie obowiązuje to jednak dzień później, 4 czerwca. Piątek może być dniem wolnym, jednak zależy to wyłącznie od pracodawcy. Czy zatem w piątek po Bożym Ciele wybierzemy się do kosmetyczki lub fryzjera? Jest to jak najbardziej możliwe. Nie wszystkie salony kosmetyczne mogą jednak pracować w tych samych godzinach, co zazwyczaj. Jeśli masz umówioną wcześniej wizytę, nie powinnaś się niczego obawiać. Warto natomiast zadzwonić i upewnić się, czy dany salon fryzjerski lub kosmetyczny nie postanowił przedłużyć sobie urlopu.

Więcej o: