Jak otworzyć wino bez korkociągu? Skuteczne metody

Zdarza się, że korkociąg po prostu "znika" i nigdzie nie możemy go znaleźć, zaś goście czekają na wino lub my sami mamy ochotę na kieliszek dobrego trunku. Pojawia się zatem pytanie: Jak otworzyć wino bez korkociągu? Podpowiadamy, czym w nagłych sytuacjach możemy zastąpić korkociąg tak, aby bezpiecznie usunąć korek i finalnie napić się ulubionego wina.

Jak otworzyć wino? Tradycyjna metoda

Jak otworzyć wino? Zakładając, że nie chodzi o popularne wina w kartonie, to najlepiej mieć na stanie korkociąg skrzydełkowy, elektryczny lub specjalny trybuszon do otwierania wina. W przypadku najpopularniejszego korkociągu po prostu zdejmujemy z wina foliowy kapsel, w korek wkręcamy śrubę (pamiętajmy, aby nie przebić korka na wylot) i delikatnie wyciągamy korek, uważając przy tym, aby się nie ukruszył. Warto obejrzeć i powąchać korek, jeżeli kruszy się i jest wysuszony, świadczy to o złym sposobie przechowywania wina. Gdy pachnie octem lub z butelki unosi się zapach zgniłych jaj, kwaśnego mleka, obornika lub mchu to znak, że wino jest zepsute i nie nadaje się do picia. W sytuacji, gdy nie mamy przy sobie korkociągu, na pomoc przyjdą nam przedmioty, które mamy w domu lub w torebce.

Czym otworzyć wino?

Czasami zdarza nam się zapomnieć o korkociągu, a np. jesteśmy w plenerze i mamy ochotę na wino, lub korkociąg gdzieś się zapodział i nie mamy możliwości szybkiego kupna profesjonalnego otwieracza. Czym otworzyć wino w takiej sytuacji? Otóż jest kilka przedmiotów, które mogą nam w tym pomóc. Oto niektóre z nich:

 • Klucz do zamka: najlepiej sprawdzi się klucz posiadający spiczaste zakończenie. Klucz wbijamy w korek pod kątem 45 stopni i kręcąc nim w kółko próbujemy wyciągnąć korek. Metoda ta najlepiej sprawdzi się w przypadku sztucznych korków.
 • But: metoda może i dziwna, ale warto ją wypróbować jeżeli nie mamy dostępu do ostrych przedmiotów mogących zastąpić nam korkociąg. Butelkę wkładamy dnem do cholewki, w miejsce, gdzie znajduje się pięta i trzymając za drugą część buta (oraz włożoną butelkę) delikatnie i z wyczuciem uderzamy butem o pionową powierzchnię - może to być ściana w budynku lub pień drzewa gdy przebywamy w plenerze. Pod wpływem ciśnienia korek powinien sam wysunąć się z butelki.
 • Książka: najlepiej sprawdzi się książka w twardej okładce. Przykładamy butelkę z winem dnem do okładki i uderzamy nimi o ścianę lub inną wytrzymałą, pionową powierzchnię. Możemy również uderzać dnem butelki o książkę przyłożoną do ściany.
 • Nożyczki: nożyczki z ostrymi końcami otwieramy tak, aby ich ostrza tworzyły kąt prosty. Przytrzymujemy jedną ręką butelkę, a drugą wbijamy ostrze nożyczek w korek (najgłębiej jak tylko damy radę). Powoli kręcimy wbitym ostrzem, starając się wykręcić korek z butelki.
 • Scyzoryk: końcówką urządzenia powoli wydłubujemy korek z butelki. Metoda czaso - i pracochłonna, dodatkowo istnieje spore ryzyko, że kawałki korka powpadają nam do butelki. Ewentualnie możemy część korka wydłubać a część podważyć i wypchnąć z butelki.
 • Śrubokręt: wkręcamy śrubokręt w korek, pociągamy i wyjmujemy wraz z korkiem.
 • Szczoteczka do zębów: korek przedziurawiamy, a następnie szczoteczką próbujemy wepchnąć go do środka butelki.
 • Sznurek: przewiercamy korek na wylot (wiertarką z cienkim wiertłem), na końcu sznurka robimy solidny węzeł. Następnie do zrobionego wiertłem otworu za pomocą np. śrubokrętu wpychamy sznurek. Gdy węzeł znajdzie się pod korkiem, pociągamy za sznurek i wyjmujemy korek.
 • Pompka do piłki: igłą z pompki przebijamy korek i rozpoczynamy pompowanie. Pod wpływem wytworzonego w ten sposób ciśnienia korek zostanie wypchnięty do góry.
 • Łyżeczka do cukru: większą część korka wydłubujemy łyżeczką, pozostałą zaś część musimy wepchnąć do środka. Ewentualne resztki korka pływające w winie musimy usunąć przecedzając trunek przez sitko, lub wyławiając już bezpośrednio z kieliszka.
 • Pilniczek do paznokci: metalowy pilnik do paznokci z ostrym zakończeniem wbijamy w korek i powoli wyciągamy wraz z korkiem.
 • Wieszak na ubrania: haczykowate zakończenie metalowego. Wieszaka wkręcamy w korek i wyciągamy wraz z nim.
Zobacz wideo Studenckie gotowanie, czyli ciasto w kubku, żelazkiem w quesadillę i otwieranie wina bez korkociągu

Jak otworzyć wino bez otwieracza?

Jak otworzyć wino bez otwieracza? Najprościej zrobić to wpychając korek do środka lub wyciągając go za pomocą ostro zakończonych przedmiotów. Otwierając wino bez otwieracza, przede wszystkim pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i najbliższego otoczenia. Szczególnie gdy mamy do czynienia z ostrymi przedmiotami mającymi zastąpić nam korkociąg. Może się również zdarzyć, że w trakcie prób wyciągnięcia korka butelka pęknie. Warto więc zabezpieczyć najbliższe otoczenie przed ewentualnym rozlaniem wina i szkłem.

Jak otworzyć wino zapalniczką?

Zapalniczka to przedmiot, który wiele osób stale nosi przy sobie, czy też posiada w domu nawet jeżeli nie pali papierosów. W awaryjnych sytuacjach zapalniczką możemy otworzyć butelkę wina. 

Jak otworzyć wino zapalniczką?

 1. Butelkę wina stawiamy na płaskiej powierzchni.
 2. Z butelki zdejmujemy osłonkę zabezpieczającą korek.
 3. Odpalamy zapalniczkę, a jej płomieniem ogrzewamy szyjkę butelki w miejscu pod korkiem, jednocześnie powoli ją obracając. Pod wpływem wysokiej temperatury korek zostanie wypchnięty z butelki. Cały proces może trochę potrwać, należy więc uzbroić się w cierpliwość.

Zobacz też: Nalewka z gruszek: sprawdzone, proste receptury

Więcej o: