Tanie i skuteczne domowe sposoby na mycie okien. Dzięki tym trikom unikniesz smug

Nie musisz wydawać dużo pieniędzy na płyny do mycia szyb, aby twoje okna były długo czyste i bez smug. Domowe sposoby na mycie okien są tanie i równie skuteczne. Ten trik znały nasze babcie. Dzięki niemu brud na oknach będzie osadzał się wolniej.

Mycie okien raczej nie należy do ulubionych czynności. Najczęściej robimy to przed świętami albo gdy są już naprawdę brudne. Patentów na mycie okien jest wiele - od nowoczesnych metod z wykorzystaniem urządzeń do mycia szyb po domowe sposoby, czyli woda i ścierka. Wśród domowych sposobów na mycie okien jest kilka, dzięki którym zrobisz to skutecznie, a przy okazji unikniesz smug. Jest także sposób, dzięki któremu twoje okna pozostaną czyste na dłużej. Poznaj najlepsze patenty na umycie okien.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Mycie okien octem. Dzięki temu sposobowi oczyścisz szyby bez smug i zacieków 

Skuteczną miksturę do mycia okien możesz przygotować w domu. Wystarczy zmieszać wodę i ocet w proporcji 1:1 (możesz jeszcze dodać łyżkę soku z cytryny). Tak powstały płyn: doskonale oczyszcza zabrudzenia, usuwa brud, tłuszcz, nabłyszcza. Ocet pozwala na szybkie oczyszczenie szyby, bez smug i zacieków. 

Jakie są zalety mycia okien octem? Ocet jest jednym z najtańszych środków - kosztuje około 2 zł za butelkę 500 ml. Z takiej ilości zrobisz litr domowego płynu do mycia okien. Do tego ocet jest bardziej ekologiczny niż gotowe płyny do mycia, mimo że posiada podobne właściwości - odkaża i nabłyszcza. Ma jednak jedną główną wadę - zapach. Dla niektórych może być wręcz nie do wytrzymania. Pocieszający jest jednak fakt, że zapach octu nie utrzymuje się długo, więc po kilku godzinach nie będzie wyczuwalny.  

Domowe sposoby na mycie okien. Gliceryna sprawi, że pozostaną czyste na dłużej 

To kolejny trik, który znały nasze babcie. Dzięki niemu okna pozostaną długo czyste. Wystarczy, że do płynu do szyb (także tego zrobionego z octu i wody) dodasz kilka kropel gliceryny. Ten dodatek sprawia, że na szybach powstaje niewidzialna powłoka, która zapobiegnie powstawaniu smug i zabezpieczy okna przed szybkim osadzaniem się kurzu czy powstawaniu zacieków po deszczu. Gliceryna kosztuje około 2-3 zł za buteleczkę o pojemności około 50 g. 

Więcej o: