Prania firanek zdecydowanie nie można zaliczyć do zajęć, które lubimy wykonywać. Choć wiele z nas docenia zalety posiadania firanek - dodają wnętrzu przytulności, chronią przed nadmiarem promieni słonecznych i przed spojrzeniami sąsiadów - to czasem chętnie byśmy z nich zrezygnowali, byleby nie musieć ich prać. Są jednak sposoby, dzięki którym firanki długo zachowają swoją biel, a pranie ich nie będzie tak uporczywe.
Każdy marzy o śnieżnobiałych firankach. Co zrobić, aby nie szarzały i nie żółkły? Pamiętaj, aby przed praniem namoczyć je w ciepłej wodzie. Jeśli są bardzo brudne, wymień wodę kilka razy podczas namaczania. Poplamione firany mocz w wodzie z dodatkiem detergentu:
Aby wybielić firany, użyj składników, które znajdziesz w swojej kuchni. Do proszku do prania dodaj łyżkę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Dzięki nim proszek do prania lepiej wniknie w tkaninę.
Zastanawiasz się, czy prać firany w pralce czy ręcznie? Najlepiej sprawdź zalecenia umieszczone na metce. Jeśli ją odcięłaś i nie pamiętasz, czy możesz wyprać firankę w pralce, lepiej zdecyduj się na pranie ręczne. Jednak bez względu na to, jaką metodę prania wybierzesz, pamiętaj, aby temperatura prania nie przekraczała 30-40 stopni Celsjusza.
Firanki nie powinny być odwirowywane. Kiedy skończysz pranie w pralce, pozostaw firany, aby ociekły, a następnie rozwieś je na suszarce. Pamiętaj, aby rozwiesić je równo - dzięki temu unikniesz zagnieceń i żółtych zacieków. Nie musisz czekać, aby firany wyschły do końca - możesz powiesić je na karniszu, gdy są lekko wilgotne. Pamiętaj jednak, że nie mogą ociekać wodą. Ciężar ociekającej wody może doprowadzić do zdeformowania materiału.