Jak prać firanki, aby były śnieżnobiałe i nie wymagały prasowania?

Pranie firanek ma bardzo duży wpływ na ich wygląd. Jeśli wykonujemy tę czynność nieumiejętnie, to firany szybko zaczną szarzeć lub żółknąć, a do tego będą wymagały prasowania. Jak prać firany, żeby ich potem nie prasować? Co zrobić, aby były śnieżnobiałe?

Prania firanek zdecydowanie nie można zaliczyć do zajęć, które lubimy wykonywać. Choć wiele z nas docenia zalety posiadania firanek - dodają wnętrzu przytulności, chronią przed nadmiarem promieni słonecznych i przed spojrzeniami sąsiadów - to czasem chętnie byśmy z nich zrezygnowali, byleby nie musieć ich prać. Są jednak sposoby, dzięki którym firanki długo zachowają swoją biel, a pranie ich nie będzie tak uporczywe. 

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Symbole prania. Zdjęcie ilustracyjne Symbole prania. Jak rozszyfrować oznaczenia na metkach?

Jak prać firanki, aby były śnieżnobiałe?

Każdy marzy o śnieżnobiałych firankach. Co zrobić, aby nie szarzały i nie żółkły? Pamiętaj, aby przed praniem namoczyć je w ciepłej wodzie. Jeśli są bardzo brudne, wymień wodę kilka razy podczas namaczania. Poplamione firany mocz w wodzie z dodatkiem detergentu: 

  • soda oczyszczona sprawdzi się przy firanach pożółkłych od dymu tytoniowego;
  • płyn do naczyń dodaj, gdy na twoich firankach widoczne są tłuste plamy;
  • kolorowe firany odmaczaj w wodzie z dodatkiem płynu do płukania (dzięki temu unikniesz przebarwień).

Aby wybielić firany, użyj składników, które znajdziesz w swojej kuchni. Do proszku do prania dodaj łyżkę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Dzięki nim proszek do prania lepiej wniknie w tkaninę. 

Zastanawiasz się, czy prać firany w pralce czy ręcznie? Najlepiej sprawdź zalecenia umieszczone na metce. Jeśli ją odcięłaś i nie pamiętasz, czy możesz wyprać firankę w pralce, lepiej zdecyduj się na pranie ręczne. Jednak bez względu na to, jaką metodę prania wybierzesz, pamiętaj, aby temperatura prania nie przekraczała 30-40 stopni Celsjusza. 

Jak doprać białe ubrania? Jak doprać białe ubrania? Dzięki tym sposobom rzeczy będą śnieżnobiałe

Jak prać firanki, aby się nie pogniotły

Firanki nie powinny być odwirowywane. Kiedy skończysz pranie w pralce, pozostaw firany, aby ociekły, a następnie rozwieś je na suszarce. Pamiętaj, aby rozwiesić je równo - dzięki temu unikniesz zagnieceń i żółtych zacieków. Nie musisz czekać, aby firany wyschły do końca - możesz powiesić je na karniszu, gdy są lekko wilgotne. Pamiętaj jednak, że nie mogą ociekać wodą. Ciężar ociekającej wody może doprowadzić do zdeformowania materiału. 

Więcej o: