Teoria czterech jeźdźców. Sprawdź, czy wasz związek jest udany i trwały

Teoria jeźdźców to od jakiegoś czasu hit TikToka. Czego możemy dzięki niej się nauczyć? Każdy z jeźdźców to jakieś zachowanie, które może wskazywać, że relacja nie jest udana. Co ciekawe, czterech jeźdźców to pierwsze sygnały rozstania lub rozwodu.

Alex Scot to specjalistka od związków, która od jakiegoś czasu aktywnie udziela się na TikToku. Niedawno kobieta podzieliła się ze swoimi obserwatorami informacjami na temat teorii 4 jeźdźców. Wiedza na ten temat może okazać się bardzo przydatna, jeśli zależy nam na stworzeniu udanego związku. 

Zobacz wideo

Teoria czterech jeźdźców 

Każdy z jeźdźców to jakieś zachowanie, które może wskazywać, że relacja nie jest udana. Co ciekawe, zdaniem Alex czterech jeźdźców to pierwsze sygnały rozstania lub rozwodu. Jakie to cztery zachowania?

  • Pogarda. Jeśli twój partner deprecjonuje cię i staje się dominujący. Możesz odczuć, że czuje się od ciebie lepszy. 
  • Obrona. Jeśli któraś ze stron każdą wypowiedź partnera odbiera jako atak. 
  • Ciche dni. W udanych związkach partnerzy wyjaśniają sobie wszelkie nieporozumienia. Ciche dni nie są niczym dobrym, gdyż problemy nie rozwiązują się same. To powód do niepokoju, jeśli zdarzają się w relacji bardzo często. 
  • Krytyka. Czwarty jeździec to nieustanna krytyka. Jeśli jest obecna w związku, oznacza to, że relacja prawdopodobnie nie przetrwa na dłuższą metę. Należy jednak zaznaczyć, że istnieje ogromna różnica między zwrócenie uwagi na pewne kwestie partnerowi a nieustanną krytyką. 

9 faz związku

Warto wspomnieć także o innej popularnej teorii psychologicznej dotyczącej związków. Dotyczy ona 9 faz relacji. Pisarka Susan Shapiro-Barash przeprowadziła rozmowy z ponad dwustoma mężatkami w różnym wieku - jej rozmówczynie miały od 21 do 85 lat. Na tej podstawie opisała dziewięć faz małżeństwa z perspektywy kobiety. Dlaczego warto je poznać? Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie nam wzmocnić związek i pokonać różne kryzysy. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule:

Może cię także zainteresować:

Więcej o: